معرفی سبک: Drum & Bass

معرفی سبک: Drum & Bass

در دسته بندی : معرفی سبک ها

Drum and bass (همچنین با نام  "drum 'n' bass" یا "drum & bass" و نیز به صورت مختصر با عنوان "D&B" یا  "DnB" نوشته می شود.) یک سبک از موسیقی الکترونیک است در اوایل دهه 1990 از صحنه های موسیقی rave و jungle در بریتانیا ظاهر شد. این سبک اغلب با وقفه های سریع و سرعت 160-180 ضربه در دقیقه به همراه بیس های قدرتمند و خطوط بیس ساب، منابع سمپل، و سینتی سایزر ها مشخص می شود.
این سبک در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ در انگلستان از ترکیب دو سبک Jungle و Breakbeat Hardcore رشد کرد. محبوبیت درام و بیس در اوج تجارت خود موازی با چند سبک رقص خانگی در بریتانیا از جمله big beat و hard house افزایش یافت. این سبک بیشترین تاثیرش را از صداهای Reggae و Jamaican Dub گرفته است. یکی دیگر از ویژگی‌های این استایل کوتاه سازی پیچیده‌ی عبارات ترک‌های درام Breakbeat می‌باشد. درام و بیس شامل تعدادی از صحنه ها و سبک ها می باشد. زیر سبک های درام و باس عبارتند از: breakcore، ragga jungle، hardstep، darkstep، techstep، neurofunk، ambient drum and bass، liquid funk، deep، drumfunk، funkstep، sambass، dnbnoise و drill 'n' bass.

از ریشه های این سبک در انگلستان، این سبک خود را در سراسر جهان پابرجا کرده است. درام و بیس بر بسیاری از سبک های دیگر مانند hip hop ،‌big beat ،‌dubstep ،‌house ،‌trip hop، ambient ،‌Techno، Jazz، Rock و Pop نفوذ داشته و تاثیر گذاشته است. درام و بیس توسط یک گروه نسبتا کوچکی از لیبل رکورد ها تحت سلطه است. لیبل های بزرگ موسیقی بین المللی در ابتدا علاقه ای به موسیقی درام و بیس نداشتند، تا زمانی که کمپانی موسیقی BMG Right Management لیبل RAM Records را در فوریه 2016 به دست آورد. درام و بیس محبوبیت خود را در انگلستان حفظ کرد، اگرچه صحنه هایی در سراسر جهان، مانند ایالات متحده، آلمان، هلند، بلژیک، نیوزیلند، یونان، کانادا، اتریش، جمهوری چک، اسلواکی و استرالیا نیز به وجود آمده بودند.
در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990، یک کلاب شبانه ی در حال رشد و یک رویداد فرهنگی بیرون از خانه ی شبانه، یک سبک جدید موسیقی الکترونیک را در صحنه های rave به تصویر کشیدند که در آن سمپل های کوتاه شده ای از ضرب‌ها و یا برک بیت ها و سمپل های دیگری از طیف وسیعی از ژانرهای مختلف موسیقی و گاهی اوقات سمپل هایی از موسیقی، گفت و گو و اثرات از فیلم ها و برنامه های تلویزیونی ترکیب شده بودند.
سریع ترین زیر شاخه‌ی این سبک به عنوان "Hardcore" شناخته شد، اما از اوایل سال 1991، برخی از آهنگ های موسیقی ساخته شده از این برک بیت های با سرعت بالا، با بیس لاین های سنگین و سمپل های موسیقی قدیمی جامائیکایی، به عنوان "jungle techno"، نام گذاری شدند، (که به عنوان یک سبک تاثیر گرفته از Jack Smooth و Basement Records بود) و بعد از آن "jungle" فقط، به عنوان یک ژانر موسیقی مجزا در rave و رادیو pirate در بریتانیا شناخته شد.

این سبک تا سال ۱۹۹۴ به محبوبیت در جریان اصلی موسیقی‌ها رسید، و طرفداران این موسیقی که به آنها به اصطلاح Junglist می گویند به بخش قابل تشخیص‌تر جمعیت نوجوانان تبدیل شدند. این سبک بیشتر از عناصر محدوده‌ی گسترده‌ای از سبک‌های موجود موسیقی توسعه یافته، متحد و ترکیب شده است که شامل صداهای سبک Raggamuffin، Dancehall، ترانه‌های MC، بیس لاین‌های Dub و پرکاشن‌های برک‌بیت ویرایش شده‌ی به شدت سنگین و پیچیده می‌باشد.
Drum and bass ترکیب کننده‌ی تعدادی از چشم اندازها و استایل‌هایی از صداهای اینداستریال و الکترونیک از سبک Techstep تا استفاده از ترتیب آهنگ‌های آکوستیک و قراردادی می‌باشد که در نهایت می‌توان گفت تاثیراتی از سبک Jazz را در خود دارد. استفاده از درام ماشین TR-808 و پایین بردن گام درام Kick در این سبک رایج بوده و بارها در طول سالها مورد تجربه و آزمون قرار گرفته و از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.
Drum and bass معمولا در سرعت بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ ضرب در دقیقه ساخته می‌شود که این بر خلاف سایر استایل‌های Dance بر پایه‌ی برک بیت مانند NU Skool Breaks می‌باشد که سرعت کمتری در حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ ضرب در دقیقه دارند.

منبع دی جی سنتر :‌ هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *