چهار چیزی که هر دی جی  باید درباره  CDJ ها بداند

چهار چیزی که هر دی جی باید درباره CDJ ها بداند

در دسته بندی : دی‌جی

پرش از یک کنترلر به CDJ ها و استفاده از آنها برای اولین بار می‌تواند کمی ترسناک باشد. اما استفاده از آن آنقدر ها هم که فکرش را می کنید سخت نیست. کنترلر‌های دی جی مدرن مانند پایونیر DDJ-400 یا رولند DJ-202، یک طرح مشابه با تنظیمات CDJ را به کار می برند که شما آن را در کلاب‌ها یا فستیوال‌ها می توانید ببینید. در عصر دیجیتالی جدید، کنترلر‌ها در طرح‌ها و پوسته‌های مختلفی تولید می‌شوند. بیشتر این دستگاه‌ها جمع و جور و قابل حمل هستند که دارای جاگویل و یک میکسر، بعلاوه ی کلید ها، پد ها، ناب ها و فیدر ها می باشند که در سرتاسر رخ آنها دیده می شوند.
برخی از کنترلرها، مانند Novation Twitch و Traktor Kontrol S8، دارای جاگویل نمی باشند، در حالی که حتی برخی از دی جی‌ها ترجیح می‌دهند که با استفاده از کیبورد و پد‌های کنترلر‌های مپ شده با نرم‌افزار دی جی خود دی جی می کنند. با این حال اگرچه بسیاری از ویژگی‌های آنها یکسان می‌باشد، برخی تفاوت های کلیدی وجود دارد که شما باید قبل از استفاده از CDJ از آنها آگاه باشید:

پد های اجرا در مقابل Hot Cue ها

به جای پد های اجرایی که در زیر جاگ ویل ها قرار داشتند، Hot Cue های CDJ را می توانید در بالای سمت چپ دستگاه خود پیدا کنید. در حالی که آخرین CDJ یعنی 2000NXS2 دارای 4 کلید Hot Cue می‌باشد، CDJ های قدیمی تر مانند 2000Nexus تنها دارای 3 کلید Hot Cue می باشد. علاوه بر این، این کلید‌ها فقط برای یک عملکرد به کار می‌روند، و آن هم تریگر کردن (راه اندازی) و Hot Cue می‌باشد، و بر خلاف پد‌های اجرایی که توانایی اجرای عملکرد‌های مختلف بسته به اینکه کدام حالت پد شما فعال باشد می باشند.
این بدان معناست که، اگر دوست دارید از حالت پد های اجرایی مانند Slicer، Pad FX، و کیبورد استفاده کنید، متاسفانه آنها در CDJ وجود ندارند. اگر شما در حال دی جی کردن با یک لپ تاپ متصل شده از طریق حالت HID می باشید، باید از طریق کیبورد لپ تاپ یا ماوس آنها را تریگر کنید.

جست و جوی کتابخانه و پلی لیست

یکی از بهترین چیز‌ها در مورد دی جی کردن با یک لپ تاپ سهولت و سرعت کار کردن و توانایی جست و جوی کتابخانه شما می باشد: شما یک صفحه کلید و یک صفحه نمایش بزرگ دارید که می‌توانید از آنها برای جستجوی آهنگ‌ها و حتی درست کردن لیست پخش در پرواز استفاده کنید. اما این کار با CDJ ها کمی مشکل تر است، زیرا شما باید با از طریق یک ناب (بعلاوه ی یک کیبورد Qwerty بر روی صفحه نمایش، اگر که از مدل های CDJ یا XDJ با نمایشگر لمسی استفاده می کنید) مجموعه‌های خود را جست و جو کنید. و از آنجایی که نمایشگر آنها نسبتا در مقایسه با یک لپ تاپ کوچک است، شما تنها قادر به دیدن تعداد انگشت شماری از آهنگ ها در هر لحظه می‌باشید.
این به معنای آن می باشد که شما باید زمان بیشتری برای سازماندهی ترک‌ها و لیست پخش خود داشته باشید. شما نمی‌خواهید زمان را برای اسکرول کردن در یک پلی لیست نا منظم با صد‌ها ترک تلف کنید. مطمئنا شما می‌توانید ناب جست و جو را برای رفتن به حالت "quick search" (جست و جوی سریع) پایین نگه دارید تا به امکان اسکرول کردن سریع‌تر پلی لیست منتخب شما را بدهد، اما شما برای پایین آوردن اتلاف وقت باید جلو تر از برنامه پلی لیست خود را آماده کنید و پلی لیست‌های بزرگ خود را به پلی لیست های کوچک تر تبدیل کنید.

ناب تنظیم کشش جاگویل

شما می توانید مقدار شل بودن یا سفت بودن جاگویل های روی CDJ 2000 را از طریق این ناب تنظیم کنید، که می تواند بسیار کاربردی باشد، مخصوصا اگر که شما در مورد سفتی جاگویل در زمان اسکرچ کردن حساس باشید و همینطور برعکس، شما می توانید کاملا آن را شل کنید و سفتی آن را از بین ببرید، و جاگویل ها را در جهت عکس بچرخانید تا به یک افکت کلاسیک "UK Spinback" دسترسی داشته باشید. اکثر کنترلر های دی جی این ویژگی را ندارند، اگرچه این ویژگی بر روی دستگاه های برتری مانند DDJ-RZ و DDJ-1000 یافت می شود.

جست و جوی ترک / راه اندازی مجدد

هنگامی که در حال Cue کردن ترک بعدی می باشید، برخی اوقات شما می‌خواهید که به ابتدای آهنگ پرش کنید، برای مثال، شما در حال تلاش برای بیت مچ کردن هستید و نمی‌توانید به سرعت آن را به کار ببرید. دی جی ها دوست دارند که این توانایی را داشته باشند، زیرا به آنها امکان این را می دهد که دوباره به سرعت آن میکس را انجام دهند، یا آنها می‌خواهند تا به سادگی و به سرعت به نقطه ی شروع ترک برگردند. این قابلیت معمولا بر روی یک کنترلر، با استفاده از عملکرد Shift یا فشردن Cue / Hot Cue انجام می شود.
بر روی CDJ نیز یک کلید اختصاصی برای برگرداندن ترک به نقطه ی شروع وجود دارد: بر روی کلید چپی "Track Search" ضربه بزنید تا به ابتدای همان ترک فعلی برگردد. همچنین نیز می توانید کلید Cue را فشار دهید، اگر که یک نقطه ی شروع Cue را در ابتدای آهنگ تنظیم کرده باشید.
در نهایت سوئیچ کردن به CDJ از یک کنترلر ساده تر از چیزی است که فکرش را می کنید. اگرچه شما قبل از انجام این کار باید در مورد تفاوت هایی که به شما گفتیم آگاه باشید. زمانی که شما با آنها آشنا باشید، می‌توانید با اعتماد به نفس فوق العاده ای فرماندهی تنظیمات کلاب را در دست بگیرید، به جای آنکه وحشت زده بشوید و به دنبال ویژگی‌های خاصی باشید و تعجب زده باشید که چرا آنها مانند همان شیوه‌ای که با کنترلر ها کار می کنید کار نمی کنند.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *