آیا دی جی ها ، ست های از پیش رکورد شده را پلی میکنند؟

آیا دی جی ها ، ست های از پیش رکورد شده را پلی میکنند؟

در دسته بندی : دی‌جی

شاید در مجلات آنلاین یا برخی رسانه ها بخوانید که برخی دی جی ها متهم به این هستند که ست هایشان را از پیش رکورد کرده اند و جلوی دوربین تنها کلید پلی را فشار میدهند. این چیزی است که چند وقتی ذهن مرا درگیر خودش کرده و همیشه به این فکر میکردم که آیا این کار درست است یا نه و اینکه چرا برخی از دی جی ها دست به چنین کاری میزنند.

دی جی های خاصی هستند که ست های خودشان را از پیش رکورد میکنند و بصورت لایو پخش میکنند، هرچند احتمالا دی جی های زیادی آن بیرون باشند که دی جی ست های زنده خودشان را از پیش کورد کرده باشند و در هنگام اجرا تنها یک کلید را بفشارند. من با کمی جستجو دلایلی را برای پدید آمدن چنین رخدادی پیدا کردم. در ادامه آنها را بخوانید و شاید برایتان قانع کننده بود و به همین دلایل این کار خوبی باشد.

پیش از آنکه به سراغ توضیح هر چیز پیچیده ای برویم تنها برای آگاهیتان از واژه Pre-Record باید بگویم که ست های از پیش رکورد شده ست هایی هستند که برای نمونه با ایبلتون به صورت دستی چیده شده یا اجرا و رکورد میشوند یا اینکه مثلا ۵ روز پیش از اجرای اصلی توسط دی جی جمع آوری و رکورد شده اند و در کل این روشی است که دی جی یک ست ۶۰ دقیقه ای یا بیشتر را میکس،‌ رکورد و به صورت یک فایل آماده میکند.

دلایلی که باعث می شود یک دی جی یک ست را از پیش رکورد کند و سپس به صورت لایو آن را پخش کند:

فنی

آتش بازی و نورپردازی در برخی از مهمانی ها مواردی هستند که برای دی جی های بزرگ و پیشرو در فستیوال ها یا تورهایی که میگذارند بر روی استیج پدیدار میشوند و دی جی ها نیز به این تیم های فنی نمایش آتش بازی و نورپردازی های حرفه ای کمک میکنند تا به صورت همزمان و همگام با موزیک این پدیده ها رخ دهند تا بیشتر برنامه ریزی کنند.

خب به نظر میرسد که در این میان موضوعی پنهان شده باشد و آن هم ست های از پیش رکورد شده هستند که به کمک تیم های پشت صحنه میآیند و آنها با آگاهی از زمان دقیق فراز و نشیب های درون ست میتوانند به خوبی کارهای آتش بازی و نورپردازی را هدایت و مدیریت کنند تا یک نمایش بی کم و کاست و حرفه ای را ارائه دهد و از رخ دادن اشتباهات جلوگیری کنند. این به نظر منطقی میآید.

زمان‌سنجی

برگزارکنندگان فستیول هایی که دی جی های زیادی در آن رویداد پلی می کنند ممکن است از دی جی های خود بخواهند تا ست های دی جی خود را به بهترین شیوه و بدون هیچ نقصی در بازه زمانی مختص خودشان پلی کنند. در اینجا نخست به نظر می رسد ست های دی جی از پیش رکورد شده شده یک راه حل "بجا" باشند.

اما به نظر من این استدلال ضعیف است، بلکه یک دی جی باید بتواند زمانسنجی درست و شناخت خوبی از ترک هایی که پلی میکند داشته باشد و بتواند ست خودش را در یک بازه زمانی مشخص به صورت زنده میکس کند. همه ی دی جی ها عادت دارند که معمولا ست های ۶۰ دقیقه ای را میکس کنند و برای بهتر شدن در این کار بهتر است که برای میکس کردن موزیک هایتان یک چهارچوب و الگوی همیشگی داشته باشید تا دچار دردسر و از دست دادن زمان‌بندی نشوید.

سرگرمی

داشتن یک ست دی جی از پیش رکورد شده که یک دی جی به سادگی کلید پلی را می زند برابر با این است که به آنها زمان می دهد تا کارهای خود را روی استیج انجام دهند.

برای نمونه، کیک بازی کنید، به درون جمعیت بپرید، روی صحنه برقصید یا شامپاین را روی مردم بپاشید. اما اینها بازهم دلایل قابل قبولی نیستند چراکه شما برای اجرای برنامه و سرگرم کردن مردم آنجا هستید و پلی کردن یک ست از پیش رکورد شده همه ی شور و هیجان یک اجرای زنده را میگیرد. پس اگر خیلی از سرگرم شدن در هنگام اجرا خوشتان میآید تنها راه درستی که برای این کار دارید این است که لوپ های خوبی از آهنگ ها بگیرید و همچنین لوپ های از پیش آماده خوبی را نیز در دسترس داشته باشید.

برخی از دی جی های سوپر استار در سنجش با ستاره های دهه های گذشته درآمد بسیار بالاتری دارند و نفس و منیت آنها بزرگتر از چیزی است که دیده میشود. بنابراین شاید برخی از این ستاره ها به این فکر کنند که با اینهمه هوادار و موفقیتی که بدست آورده چرا یک ست از پیش آماده را پخش نکنند؟ زیرا کمتر کسی متوجه چنین داستانی خواهد شد و شما باید بپذیرید که بسیاری از شرکت کنندگان در فستیوال های موزیک حتی نام Pre-Record را نیز به گوش نشنیده اند. اما بزرگترین دلیلی که دی جی های بزرگ را از این کار وامیدارد اخلاقیات و پایبند بودن به سنت دی جی کردن میباشد.

اما یک تئوری وجود دارد که میگوید آنهایی که ابتدا دی جی را آغاز کردند و بعدا به آهنگ سازی نیز رو آورده اند کسانی هستند که اینجور تقلب ها و راحت طلبی ها را زودتر میپذیرند و در عوض هنرمندانی مانند Swedish House Mafia که آهنگسازی حرفه ی اصلی آنها است بیشتر پایبند به سنت دی جی کردن هستند و این درست است زیرا یک دی جی تنها هنرش اجرای خوب موزیک به صورت زنده برای شنوندگان است و نباید از انجام درست این کار سرباز زنند.

منبع DJCMAG : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *