4  نکته برای دی جی کردن بدون اسپیکرهای مانیتورینگ

4 نکته برای دی جی کردن بدون اسپیکرهای مانیتورینگ

در دسته بندی : دی‌جی

در اکثر کلاب ها و فستیوال ها، در جایگاه میز دی جی بلندگو‌هایی وجود دارد که با عنوان اسپیکر مانیتور‌های دی‌جی شناخته می‌شود. این ها بلندگو‌هایی هستند که مستقیما رو به روی دی جی قرار می‌گیرند و دور از جمعیت قرار دارد. نقش آنها این است که آنچه برای جمعیت پخش می‌شود را با دقت و شفافیت بیشتری پخش کنند و اجازه می‌دهند تا دی‌جی‌ها با دقت بیشتری میکس کنند.

اگر شما هیچ بلندگوی مانیتوری در جایگاه دی جی ندارید، تنها راه اینکه شما بتوانید آنچه که جمعیت گوش می دهند را بشنوید از طریق هدفون و بلندگو‌های اصلی است. اگر که شما در حال دی جی کردن در یک اتاق کوچک هستید و بلندگو‌های اصلی به شما نزدیک باشند خیلی خوب است. اما یک فضای بزرگ تر و بلندگو های اصلی که از شما دور می باشند، قدرت شنیدن و بیت میکس کردن با دقت بالا را سخت‌تر می کند چون شما در حال شنیدن صدایی با تاخیر می‌باشید و این‌ها همگی بر پایه‌ی علم آکوستیک می‌باشد.

1- با استفاده از هدفن خود میکس کرده و به صورت مانیتور گوش بدهید

این ایده‌آل نمی‌باشد، اما می‌توان این کار را انجام داد. شما بدون بلندگو‌ی مانیتور جایگاه، فقط دو راه برای شنیدن آنچه که جمعیت می شنوند را دارید و آن هم یکی شنیدن از بلندگو‌های اصلی و دیگری شنیدن از طریق هدفون با Cue کردن تمام ست دی جی است. درغیاب مانیتور‌های جایگاه، شما می‌توانید از هدفون خود استفاده کنید: زمانی که شما در حال Cue کردن یک ترک هستید، ناب میکس Cue را کاملا به صورت خلاف جهت ساعت تنظیم کنید تا تمام مسیر را Cue کنید یا کلید Cue را برای کانال مستر تنظیم کنید، این در صورتی ست که شما با یک میکسر پایونیر DJ DJM-900NXS2 یا مدل مشابه آن کارمی‌کنید. این کار خروجی مستر شما را می‌بندد و بنابراین شما می‌توانید بر روی اضافه کردن نقاط Cue و انتخاب کردن ترک به شما کمک کند.

زمانی که برای بیت میکس کردن یا مچ کردن تمپو آماده‌ی شده اید و می‌خواهید چیزی که از بلندگو‌های اصلی بیرون می‌آید را بشنوید، ناب میکس Cue را در جهت عقربه ساعت به طرف مستر بچرخانید. سپس شما شروع به شنیدن خروجی مستر می کنید و می توانید مچ کردن بیت و تمپو را آغاز کنید و میکس خود را اجرا و اداره کنید.

2 - به استفاده کردن از مانیتور های گوشی سوئیچ کنید

2 - به استفاده کردن از مانیتور های گوشی سوئیچ کنید

مانیتور‌های تو گوشی ممکن است شبیه هندزفری‌های تلفن‌های همراه باشند، اما آنها برای فیکس شدن در کانال گوش شما طراحی شده‌اند که کاملا درز‌ها را پر می‌کنند. نتیجه این است که آنها قادرند تا نویز‌های خیلی بیشتری را درمقایسه با هدفن‌های گوشی معمولی بلوکه کنند و شما  صدای کامل‌تری را دریافت می‌کنید که مستقیما در داخل گوش شما پخش می‌شود.

آنها در اصل برای موسیقیدانان تور و در حال سفر ساخته شده تا بتوانند در محیط‌های شلوغی مانند کنسرت‌ها بهتر بشنوند. دی جی هایی مانند Laidback Luke مانیتور های تو گوشی  ("IEM "In-Ear-Monitor)  را قبول کرده‌اند، چون با استفاده از آنها می‌توانند با ولوم بسیار کم مانیتور کنند علاوه بر اینکه صدایی کاملا شفاف تر و بدون نویز و با کیفیت را می‌شنوند.

3- بیت مچ کردن بصری با استفاده از شکل موج ها را یاد بگیرید

3- بیت مچ کردن بصری با استفاده از شکل موج ها را یاد بگیرید

میکس کردن بدون مانیتورِ دی جی در دوران دی جی کردن آنالوگ قبل از دوره ی دیجیتال بسیار سخت بود، اما امروزه این کار ممکن بوده و واقعا انجام دادن این کار راحت شده است، مخصوصا اگر که شما با یک لپ تاپ دی جی می‌کنید باید از نمایش دادن شکل موج ها روی صفحه‌ی نمایش تشکر کنید. شما می‌توانید به صورت بصری تمپو و بیت‌ها را مچ کنید و بیت‌ها را با استفاده از شکل موجی که در درون نرم افزار مورد استفاده‌ی شما نمایش داده می شود لایه بندی کنید. تنها نکته‌ای که در این کار وجود دارد این است که شما بیش از اندازه باید به صفحه ی نمایش لپ تاپ نگاه کنید و اگر که شما با استفاده از کنترلر‌های دارای قابلیت پشتیبانی از فلش USB یا مدیا پلیرها استفاده کنید، ممکن است که آن یک آپشن به حساب نیاید.  به یاد داشته باشید که این کار با اینکه مهارت با ارزشی به حساب می آید اما هنوز جایگزینی برای یادگیری نحوه‌ی بیت مچ کردن با استفاده از گوش شما نمی‌باشد.

4 - از سینک استفاده کنید

4 - از سینک استفاده کنید

شما حتی می‌توانید با اعتماد کردن به استفاده از کلید Sync برای اجرا کردن میکس هایی کاملا یک پارچه اقدام کنید، مخصوصا زمانی که یک جفت بلندگو مانیتورینگ خوب در دسترس ندارید این کار بسیار معقولانه است. اما باید اطمینان حاصل کنید که ترک‌های شما درست سر یک ضرب با هم هماهنگ شده باشند. این کار بسیار آسان می‌باشد به خصوص اگر که شما سبک‌های موسیقی رقص الکترونیک موسیقی‌هایی مانند تکنو یا هاوس را پخش می کنید، اما اگر که شما موسیقی‌هایی با سبک‌های قدیمی تری مانند دیسکو و فانک را پلی می‌کنید، Sync  کردن می‌تواند برخی از آهنگ‌هایی که دارای نواسانات جزئی در تمپو می‌باشند را خوب مچ نکند در این صورت شما به بیت مچ کردن دستی نیاز دارید.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *