۵ نکته برای بالا بردن رده‌ی بازیتان در دی‌جی

۵ نکته برای بالا بردن رده‌ی بازیتان در دی‌جی

در دسته بندی : دی‌جی

تفاوت یک دی جی حرفه‌ای و آماتور چیست؟ این پرسشی است که من در میان بیشتر جوانان امروزی که به دنبال نکاتی برای حرفه ای شدن می‌گردند، شنیده‌ام و هنگامی که تلاش می‌کنند تا پاسخی برای آن پیدا کنند، به این سرانجام می‌رسند که داشتن ابزار پیشرفته چاره‌ی کار است و این نارضایتی آنها را برمیانگیزد و گمان می کنند که برای معروف شدن باید چشم به راه ابزارهای پیشرفته باشند.

و با این همه، داشتن دانش فنی به شما این امکان را می‌دهد تا در هر جایگاهی بتوانید با هر گونه ابزاری نمایش خودتان را انجام دهید. در این نوشته می‌خواهیم پنج چیز دیگر که به بالا رفتن رده‌ی شما کمک می‌کند را به شما بگوییم.

جدی باشید

-جدی باشید

هر دی جی کارکشته‌ای که می شناسیم یک زمان سرنوشت سازی داشته است که برای رسیدن به خواسته‌هایش به خودش سختگیری کرده است. داشتن انگیزه چیزی درونی است، مثل اینکه بتوانید دلشوره‌ی ۱ ساعت قبل از یک برنامه‌ی بزرگ را در خودتان از بین ببرید. اگر شما از قبل خودتان را آماده نکنید، شاید بتوانید یک برنامه‌ی کوچک یا متوسط را بگردانید اما از سوی دیگر خوشگذارنی برایتان دشوار خواهد شد و همیشه نگران این هستید که نکند کار نادرستی رخ دهد.

پس اگر در کار خود سختگیر باشید آگاه می‌شوید که با چند کار ساده و سازماندهی برنامه‌ی یادگیری و بکار گرفتن آنها به شیوه‌ای سروسامان دهید، می‌توانید دگرگونی‌های چشمگیری را ایجاد کنید. اگر در کار خودتان سختکوشی داشته باشید و برای برنامه‌ها همیشه از پیش آماده باشید، دیگر جای نگرانی نیست و به راحتی می‌توانید ست‌های چند ساعته را نیز به خوبی سازماندهی کنید.

میکس کردن با کلید را یاد بگیرید

-میکس کردن با کلید را یاد بگیرید

اکنون دوره‌ای است که توانایی شناسایی کلید ترک‌ها جز بخش‌های مهم کار یک دی جی کارکشته است و این در جشنواره‌های بزرگ و پلتفرم‌های برجسته یک توانایی ارزشمند به شمار می‌رود و شما هیچ بهانه‌ای برای در رفتن از زیر آن ندارید و نمی‌توانید میکس‌های خارج از کلید انجام دهید. اکنون شاید شمار بسیاری از جوانان به هنر دی‌جی کردن گرایش داشته باشند، اما آنها باید بدانند که دی‌جی کردن مدرن و امروزی بدون داشتن دانشی از کلید‌های وابسته به هم و یک میکس روی کلید کاری پوچ و نادرست است.

اگر هنوز به این نکته رویکردی نداشته اید پیشنهاد می‌کنم برای آن ارزش بگذارید. چون برای پیشرفت و بالا بردن رده‌ی خودتان دیر یا زود باید میکس کردن ترک‌ها با کلیدهای وابسته را به کار بگیرید. بدون یادآوری ریزه کاری‌ها در این نوشته، تنها به شما می‌گویم که هر ترک دارای یک کلید موزیکال ویژه است مانند کلیدهای A، B، C، D Flat و ... که بیشتر در پیرامون یک مقیاس ماژور یا مینور ساخته می‌شوند. پس بهتر است هرچه زودتر با کلیدهای موزیکال آشنا شوید. چون آشنا نبودن با کلیدها به آن معنی است که ترک‌های میکس شما به خوبی با هم مچ نمی‌شوند و آن صدای خوشایند ساخته نمی‌شود.

ویرایش‌ها و مش آپ‌هایی را بسازید

-ویرایش‌ها و مش آپ‌هایی را بسازید

به راستی که دی جی کردن دیجیتالی در این روزها ساده است. نرم‌افزار و سخت افزار ارزان است. به راحتی می‌توانید خودتان یاد بگیرید و بسیاری از فنون و ترفندهای کهنه به روش خودکار انجام می‌شوند. حتی اگر یک دی جی الد اسکول باشید و از واینیل و CDJهای سنتی را هم به کار بگیرید شما باید بتوانید در برابر جوان‌های امروزی که با یک لپ تاپ و کلید سینک دی جی می‌کنند بتوانید چیزهای بیشتری برای پیشکش کردن داشته باشید.

ایجاد مش آپ‌های دیجیتالی و ویرایش ‌هایی از میکس یا ریمیکس‌ها یک ارزش افزوده ای‌است که مایه‌ی پدید آمدن برتری شما نسبت به دیگران خواهد شد. این روزها بیشتر دی‌جی‌های بزرگ ، ترک‌ها و پادکست‌ها یا ویرایش‌هایی را نیز می‌سازند و به این کار پایبند هستند.

در هر سبکی که هستید پیشرو و به روز باشید

-در هر سبکی که هستید پیشرو و به روز باشید

اگر شما یک دی‌جی عروسی هستید باید بدانید که چه ترک‌هایی جدید پخش شده‌اند و چه ترک‌هایی دارای هوادار سفت و سخت هستند و چه ترک‌هایی در این دوره بیشتر از همه در سالن‌های عروسی پاسخگو هستند و از چگونگی برگزاری مراسم‌ها در سالن‌های عروسی شهرتان به خوبی آگاه باشید و خودتان را به روز نگه دارید.

در این باره هیچ قانون سفت و سختی پدید نیامده است. اما این بسیار خوب است که حداقل در هر برنامه ۱۰ آهنگ جدید و سوپرایز کننده داشته باشید و انجام این کار آغازگر و پایه گذار روند به روز رسانی ترک‌های شما خواهد شد. امروزه رسانه‌های بسیاری در چارچوب سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها ساخته‌ شده اند تا بتوانید از آنها تازه ترین ترک‌ها در سبک های گوناگون را دریافت کنید.

همکاری کنید

-همکاری کنید

این گزینه شاید پر ارزش ترین آنها باشد. اگر در بزرگترین اتاقی که در آن موزیک پلی کردید، تخت خوابتان نیز دیده می‌شود، شما هنوز یک دی جی نیستید و بهترین روش برای بیرون رفتن از آنجا، همکاری با دیگران است. دوستی‌هایی را بسازید و از دیگر هنرمندان در رده‌ی خودتان درخواست همکاری و کمک کنید. این یک همکاری دو پهلو و خوب برای هر دو هنرمند است و این پیوند دو سر برد است. زیرا هر دو تن از یکدیگر چیزهایی را می‌آموزند و مایه‌ی پیشرفت هم خواهند شد.

گوهر دی‌جی کردن یک چیز بسیار تک نفره است، اما همه ی چیزهایی که با آن همراه می‌شوند، مانند تدارکات برگزاری یک برنامه، رسانه‌های اجتماعی، کشش مردم به برنامه‌ی شما و ... همگی نیازمند داشتن توانایی برپایی یک پیوند مردمی خوب است که اکنون بسیاری از آنها از روش اینترنتی انجام می شوند.

در نهایت

در نهایت

شما باید بدانید که پرورش مهارت‌های شما چیزی نیست که نقطه‌ی پایانی داشته باشد و این لیست تنها چند گزینه‌ی پر ارزش آنها است. ویرایش فیلم، کمی درباره‌ی عکاسی دانستن، یادگیری تئوری موزیک، گذراندن دوره‌ی تکنسین صدا، یادگیری در مورد نورپردازی، دریافت آموزش های فراگیر و .... همگی در ادامه‌ی این لیست جای می‌گیرند و برای پیروزی در این راه شما نباید دست از یادگیری و تلاش خود بردارید.

منبع دی جی سنتر :‌هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *