5 قانون سازماندهی موسیقی برای دی جی های دیجیتالی

5 قانون سازماندهی موسیقی برای دی جی های دیجیتالی

در دسته بندی : دی‌جی

مقاله‌ی امروز با الهام از نظرات دی جی های حرفه‌ای نوشته شده است: ما می‌خواهیم بینش بیشتری در مورد برنامه‌ریزی و سازماندهی داشته باشیم. فرض کنید که آرشیو بزرگی از ترک ها را داشته باشید، اما همه‌ی آنها در هارد شما پخش شده باشند. زمانی که دی جی ها از سی دی استفاده می‌کردند و حتی زمانی که استفاده از واینیل بیشتر رواج داشت دی جی ها بهتر می‌دانستند که هر ترکی کجاست، بنابراین اگر به یک ایده نیاز داشته باشید، تنها کافی است کمی در سی دی ها بچرخید و چیزی که می خواهید را پیدا کنید. اما بدون سازماندهی ترک‌ها، باید وقت زیادی بگذارید تا بتوانید آن ترک ایده آل خود را از میان پوشه های درهَم رفته و فایل های پراکنده پیدا کنید، که هم باعث استرس زیاد و ارائه‌ی یک اجرای تکه تکه می‌شود.
این یک مشکل بسیار متداول است و ممکن است بدون یک بینش بزرگتر سالها طول بکشد تا بتوانید عادات بد خود را ترک کنید تا بتوانید شیوه‌ی دسته بندی ترک‌های خود را تغییر دهید. مخصوصا دی جی هایی که از واینیل یا CDJ استفاده می کنند و می خواهند به عرصه ی دیجیتال بیایند، باید بدانند که چطور به درستی از یک نمایشگر کوچک با یک ناب برای جست و جوی صد ها ترک استفاده کنند. برای این دسته افراد ممکن است دیجیتال پلی کردن روح مالکیت موسیقی را نداشته باشد، که در صورت نداشتن دانش کافی در مورد دی جی کردن دیجیتال، هنگامی که دی جی می‌کنید و می‌خواهید موسیقی مورد علاقه خود را پیدا کنید، درگیر جست و جو در فایل ها و پوشه هایی شوید که آنها را نمی خواهید و به راحتی از حس ست دی جی خود دور می‌شوید.
این شیوه طی سالها بررسی و امتحان کردنِ تکنیک‌های مختلف سازماندهی ترک‌ها به دست آمده است تا به برخی چهار چوب‌ها دست یافته است تا بتوانید در پلی کردن دیجیتالی عملکرد خوبی از خود نشان دهید. ما در این مقاله برخی از تکنیک‌های مورد اعتمادی که در طول زمان ثابت شده اند را برای اداره کردن یک مجموعه ی موسیقی دیجیتالی، با تاکید زیاد برای کمک به دی جی هایی که می‌خواهند از زمینه ی واینیل یا CD به دیجیتال بیایند به شما ارائه داده ایم.

انتخاب یک نرم‌افزار موزیک پلیر مناسب

از یک برنامه‌ی مجزا برای سازماندهی مجموعه موسیقی خود استفاده کنید. برنامه‌ی دی جی شما همان جایگاه دی جی شما می باشد, همان جایی که اجرا می‌کنید. زمانی که کار دی جی کردن به مرحله ی سازماندهی موسیقی می رسد، از چیز دیگری استفاده کنید. برای اکثر مردم این برنامه iTunes می باشد، زیرا کاری که در آنجا انجام می‌دهید، در نرم افزار دی جی شما به صورت یکپارچه نمایش داده می شود. iTunes قفسه‌ی شما می‌باشد که می‌توانید واینیل‌ها یا CD ها را همانطور که می‌خواهید سازماندهی کنید.

برای هر برنامه یک سری ترک را در پوشه آماده کنید

دی جی های واینیل و CD هرگز تمام کلکسیون خود را برای یک برنامه نمی‌آورند تا در میان آنها سردرگم بشوند. ممکن است شما این کار را نکنید اما شیوه‌ی کار فرقی نمی‌کند، شما برای هر برنامه باید یک پلی لیست را آماده کنید که باید تقریبا دو برابر چیزی که فکر می‌کنید نیاز دارید موزیک داشته باشد. روح و احساس خود را در انتخاب آهنگ‌ها درگیر کنید. ساعت ها را صرف انجام این کار کنید، و در انجام این کار دقیق باشید و در ایونت تنها از آن پلی لیست یا پوشه موزیک پلی کنید، حالا فرقی نمی کند که ایونت یا یک میکس تیپ جدید، یک اجرای رادیویی یا یک برنامه‌ی دیگر باشد. این کار شما را وادار می‌کند تا در مورد انتخاب موسیقی خود در امتداد زمان سخت‌ تر فکر کنید، و جست و جو های بی هدف و سردر گم را کنار بگذارید.

موسیقی کمتری داشته باشید

فرض کنید مجموعه موسیقی شما تقریبا بزرگ باشد، اگر که واینیل باشند اتفاقی که می افتد این است که شما به قسمت خاصی از مجموعه ی خود نگاه می‌کنید و در موارد کمتری به سمت دیگر قسمت‌ها خواهید رفت و به ندرت به آنها نگاه می‌کنید. همین امر در دی جی دیجیتالی به سمت درهمریختگی پیش می‌رود. از همه بدتر این است که شما تمایل دارید تا فایل‌های دیجیتالی بیشتری را جمع آوری کنید، زیرا فایل‌های دیجیتالی هم ارزان‌تر هستند و اصلا فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند. اما آن یک دام می‌باشد. مجموعه ی موسیقی است که کیفیت کار شما را تعیین می‌کند و هرچقدر کمتر باشد تمرکز شما بر روی انتخاب موسیقی بیشتر می‌شود. مثلا ترکی که خیلی وقت است پلی نکردید را از پلی لیست خود حذف کنید یا جایی برایش پیدا کنید.

عکس کاور را به آهنگ های خود اضافه کنید

عکس کاور را به آهنگ های خود اضافه کنید

این کار را مخصوصا برای ترک‌هایی که بر روی واینیل دارید، انجام دهید. کاور ترک‌ها به دلیل رنگی بودن و داشتن شکلی خاص برای شناسایی بسیار راحت تر هستند و به شما یک قدرت بصری فوق العاده می‌دهد و اجازه می‌دهد موسیقی خود را به همان روش واینیل و از روی عکس کاور جلد‌ها بهتر پیدا کنید. برای این کار استفاده از از رنگ بندی ها و دسته بندی های قراردادیه خود استفاده کنید تا راحت هر دسته را تشخیص دهید و بتوانید به شکل دلخواه خود جست و جو کنید.

برای راحتی خود از ویژگی های مرتب سازی دیجیتالی استفاده کنید

کسانی که با واینیل ها یا CD ها پلی می کردند قبلا مجبور بودند تا یک سیستم مرتب سازی را بر روی مجموعه‌های خود پیاده کنند و آن هم استفاده از برچسب‌هایی بر اساس حروف الفبا، سبک، بر اساس تاریخ انتشار و .. می‌باشد. اما شما همچنان در دی جی کردن دیجیتالی به این نوع مرتب سازی احتیاج خواهید داشت که این کار به صورت دیجیتالی بسیار راحت تر می‌باشد. شما حتی می‌توانید دسته بندی‌های بیشتری نیز برای خود ایجاد کنید، شما می‌توانید بر اساس سبک، BPM، تاریخ انتشار، حروف الفبا حتی بر اساس نام هنرمند یا بر اساس نام موسیقی یا حتی کلید موسیقی این کار را انجام دهید. پس از آنجایی که می خواهید برای اجرا های مختلف برنامه‌های دقیق تری برای خود داشته باشید باید این کار را انجام دهید. شما همچنین می‌توانید برای نشان گذاری دقیق تر برخی ترک ها از قسمت Comments در پلی لیست نرم افزار خود استفاده کنید و با کلماتی آنها را برای خود مشخص کنید.

منبع دی جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *