۵ نکته‌ی قدرتمند برای Ableton Live

۵ نکته‌ی قدرتمند برای Ableton Live

در دسته بندی : آهنگسازی , نرم افزار

نرم‌افزار یا DAW ایبلتون لایو برای این ساخته شده است تا زندگی را برای آهنگسازان راحت تر و پر بار تر کند، اما همیشه نکاتی بیشتری وجود دارند که به شما در توانایی داشتن سرعت بیشتر در جریان کار و بهبود بازده‌هی خروجی شما کمک می‌کنند.

با استفاده از این پنج نکته‌ی قدرتمند، به زودی یاد می‌گیرید که چطور پلاگین‌ها را برای مقایسه‌ی بخش A/B تنظیم کنید، تمپو را سوئیچ کنید و امضاهای زمانی را با استفاده از Scene ها تنظیم کنید، لوپ‌ها را کیپ‌تر کنید و ...

ایجاد صداهای مترونوم شخصی

۱-ایجاد صداهای مترونوم شخصی

صداهای مترونوم پیش فرض Live می‌توانند برای شما آزار دهنده باشد، اما جاگزین کردن آنها با صداهای شخصی خودتان راحت است.برای این کار باید محل صداهای اصلی در کامپیوتر را پیدا کنید. در کامپیوترهای Mac باید بر روی فایل Live.App راست کلیک کنید و گزینه‌ی Show Package Contentرا انتخاب کنید، سپس به آدرس Contents/App-Resources/Misc/Metronome/Samples/ بروید، همچنین بر روی کامپیوترهای PC باید به آدرس C:\Program Files\Ableton\Live x\Resources\Misc\Metronome\Samples\بروید.

فایل‌های صوتی مترونوم پیش فرضMetronome.wavو  MetronomeUp.wavهستند و Live هر سمپلی با نام این فایل‌های موجود را به عنوان مترونوم استفاده می‌کند، بنابراین می‌توانید آنها را با نمونه‌های خودتان جایگزین کنید. همچنین از فایل‌های پیش فرض اصلی، نسخه‌ی پشتیبان بگیرید یا نام آنها را تغییر دهید تا برای همیشه آنها را از دست ندهید.

اضافه کردن Locator

۲-اضافه کردن Locator (نشانگر)

برای اضافه کردن یک نشانگر در Live در نمای سازماندهی (Arrangement View)، باید در بالای فضای Scrub (زیر خط کش زمان بیت) راست کلیک کنید و گزینه‌ی Add Locator را انتخاب کنید تا یک نشانگر مکانی را در موقعیت فعلی ماوس قرار دهید. همچنین می‌توانید با انتخاب نشانگر و استفاده از منوی راست کلیک کردن نشانگر یا فشردن کلیدهای Ctrl/Cmd+R نام آن را تغییر دهید.

حالا بر روی یکی از پیکان‌های نشانگرها کلیک کنید تا ترک شما از جایی که در حال پخش می‌باشد به آن نقطه پرش کند و این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که شما با طریقه‌ی پخش درست Live در سینک می‌مانید.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از کلیدهای Previous Locator و Next Locator بین نشانگرها پرش کنید و حتی می‌توانید برای عکس العمل پویا و سریع‌تر آنها را به کلیدهای MIDI یا کیبورد اختصاص دهید.

۳-مقایسه‌ی هوشمندانه

هنگام میکس کردن و کار کردن با پلاگین‌ها، شما باید مطمئن شوید که بتوانید به سرعت تنظیمات قبلی و بعدی خود را در یک ولوم یکسان با یک فشار دادن کلید/کلیک به صورت A/B مقایسه کنید.همه‌ی پلاگین‌ها یک ناب گین برای تعادل ولوم را ندارند، اما شما می‌توانید برای خلق رَک فوری A/B از Audio Effect Rack و Utility استفاده کنید.

مقایسه‌ی هوشمندانه

برای انجام این کار، افکت‌های خود را در داخل یک Audio Effect Rack گروه کنید، سپس پلاگین Utility ایبلتون را بعد از پلاگین‌ها در Rack قرار دهید. اکنون شما می‌توانید با چرخاندن ناب Utility میزان پردازش آن پلاگین‌ها را کم یا زیاد کنید، سپس کلید روشن و خاموش دستگاه Audio Effect Rack را بزنید تا بتوانید سریعتر آن پلاگین‌ها و Utility را به صورت هم زمان فعال و غیر فعال کنید.

همچنین اگر چندین افکت را پشت هم قرار داده باشید این ترفند بسیار عالی می‌باشد، زیرا شما می‌توانید همه‌ی پلاگین‌ها را در یک Rack قراردهید و با یک کلیک ماوس آنها را غیر فعال کنید. همچنین می‌توانید کلید روشن/خاموش آن Rack را به یک کلید کیبورد یا کنترلر اختصاص دهید.

۴-ایجاد یک Scene

همه‌ی ما از طریق Session View نرم‌افزار Live میتوانیم Clip ها و Scene ها را راه‌اندازی کنیم، اما آیا می‌دانید که شما می‌توانید از Scene های تغییر نام یافته برای پرش بین تمپوهای پروژه‌ی مختلفی و امضاهای زمانی استفاده کنید؟

برای انجام کاری که عقب تر گفته شد، هر Scene اسلات‌های سمت راست مربوط به کانال Master را تغییر نام دهید و کلمه‌ی XXBPM را در نام آن بگنجانید، اما XX را با مقادیر دلخواه خود جایگزین کنید. با این کار میبینید که مثلث کوچک کنار اسلات به رنگ نارنجی درمی‌آید. حالا شما هر کدام از Scene ها را که پخش کنید، تمپوی پروژه‌ی شما مقادیری که در نامشان به آنها اختصاص داده‌اید تغییر می‌کند.

برای تغییر امضای زمانی، یک Scene را به تنظیمات دلخواه خودتان تغییر نام دهید. برای مثال: 3/4. برای تغییر هر دوی این عملکردها باید نام هر Scene را به چیزی مانند این نمونه تغییر دهید.: ‘3/4, 100bpm’

۵-لوپ‌های محکم‌تر با اسلایدر Transient Envelope حالت Beats Warp

یک روش بسیار سریع برای درآوردن داینامیک‌های لوپ صوتی از طریق حالت Transient Warp کلیپ صوتی انجام می‌شود. یک لوپ ساز کوبه‌ای را بر روی یک ترک صوتی جدید بارگذاری کنید، به قسمت Clip View بروید، Warp Mode را روی حالت Beats سوئیچ کنید، سپس منوی Granular Resolution را به Transient تغییر دهید. در پایین، Transient Loop Mode را به Off تغییر دهید.

لوپ‌های محکم‌تر با اسلایدر Transient Envelope حالت Beats Warp

هنگامی که شما اسلایدر Transient Envelope را از ۱۰۰ به پایین کم می‌کنید، Live صدا را بعد از هر گذر نازک تضعیف می‌کند، Sustain را کم می‌کند و لوپ را محکم تر می‌کند.

این یک روش عالی برای تغییر شخصیت داینامیک هر سیگنال صدای ساز کوبه‌ای بدون برش صدا با یک سمپلر می‌باشد.

منبع دی جی سنتر :‌هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *