۵ کلیدمیانبر Ableton Live برای آهنگسازان پر‌کار

۵ کلیدمیانبر Ableton Live برای آهنگسازان پر‌کار

در دسته بندی : آهنگسازی

یکی از مهمترین موارد برای کاهش زمان و سرعت دادن به کارها در هر نرم‌افزاری برای تولید یا ویرایش، یادگیری هرچه بیشتر کلیدهای میانبر کیبورد کامپیوتر در آن نرم‌افزار می‌باشد. دانستن میانبرهای کاربردی باعث افزایش سرعت جریان کار شما شده و باعث می‌شود که پیچیدگی‌ها و کارهای زمان‌بر را سریع تر انجام دهید تا باعث افزایش خلاقیت و سرعت پیاده‌سازی ایده‌های شما شود. ما در این مقاله ۵ کلید میانبر Ableton Live را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

این لیست به هیچ عنوان یک لیست جامع نیست و موارد خیلی مفید دیگر هم وجود دارند، اما این انتخاب‌ها از کاربردی ترین کلید‌های میانبر می‌باشند. بعضی وقت‌ها لازم است که فقط با تعدادی از کلیدهای اصلی سروکار داشته باشید. پس ابتدا آنها را در ذهن خود حک کنید و سپس به دنبال چند مورد دیگر بروید. لازم به ذکر است که کاربران پلتفرم ویندوز به جای کلید cmd ، کلید ctrl را باید استفاده کنند.

۱-اضافه کردن ترک‌های جدید (Audio، MIDI و Return):

من از این میانبر در هر دو بخش نمای Session و هم در نمای Arrangement استفاده می‌کنم.

ترک صوتی جدید = CMD + T

ترک میدی جدید = CMD + Shift + T

ترک بازگشت جدید = CMD + Option + T

 نکته‌ی کاربردی: اگر یک ترک جدید ساختید و تعداد زیادی ساز و افکت‌ به آن اضافه کردید و یک ترک دیگر با همان تنظیمات نیاز داشتید، بر روی آن ترک کلیک کنید و cmd/ctrl+D را فشار دهید تا از همان ترک با تمام تنظیماتش را در زیر یا کنار آن کپی کنید.

۲-روشن و خاموش کردن نمای جزئیات (Detail View):

این کار برای زمانی که با یک کامپیوتر با نمایشگر یا لپ تاپ کوچک کار می‌کنید بسیار عالی می‌باشد. همچنین فضایی که برای دیدن نمای جزئیات باید دوبار بر روی آن کلیک کنید بسیار کوچک و احمقانه می‌باشد.

میانبر روشن و خاموش Detail View =CMD + Option + L

۳-تغییر کاربری بین نمای Clip و Device:

این میانبر برای زمانی که شما نیاز به ایجاد برخی تغییرات بر روی افکت‌های خود دارید و می‌خواهید به سرعت به بخش نت‌های MIDI یا کلیپ‌های صوتی خود بروید، بسیار عالی می‌باشد. انجام این کار بدون کلید میانبر می‌تواند کمی طاقت فرسا باشد.

جابه‌جا شدن بین نمای Clip/Device = Shift +Tab

۴-اضافه کردن یک MIDI Clip جدید:

این 1یکی از میانبرهای کیبورد Ableton Live مورد علاقه‌ی من می باشد. من عاشق این هستم که بتوانم به سادگی کلیک کنم و تعداد زیادی از Barها را درگ اند دراپ کنم، زیرا این کار برای پروژه‌های سنگین و شلوغ کردن کلیپ‌های MIDI در بخش Clip View، لازم است و باید در وقتتان صرفه جویی کنید.

اضافه کردن کلیپ MIDI جدید = CMD + Shift + M

۵-جابجا شدن بین بخش‌های Session View و Arrangement View:

این مورداحتمالا ساده‌ترین و پر کاربرد‌ترین این میانبرها می‌باشند.  زمانی که در بخش Session View با سمپل‌ها کار می‌کنید، این عالی است که قادر باشید با استفاده از ماوس بر روی کلیپ خود در Session View کلیک کنید و با فشار دادن کلید Tab آن کلیپ را به Arrangement برده و در آنجا رها کنید. من نمی‌توانم حتی یک لحظه‌ هم Ableton Live را بدون این کلید میانبر تصور کنم. همچنین می‌تواند با فشردن ساده‌ی کلید Tab بین بخش‌های Arrangement View و Session View جابجا شوید.

منبع DJCMAG : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *