۱۰ چیزی که هر آهنگسازی باید درباره آکوردها بداند (بخش دوم)

۱۰ چیزی که هر آهنگسازی باید درباره آکوردها بداند (بخش دوم)

در دسته بندی : آهنگسازی

۶-توانایی های گسترده

گرچه ساخت موزیک با به کارگرفتن سه گانه های پایه کاملا قابل قبول است، اما گسترش آکوردها با افزودن نت های بیشتر میتواند واقعا به پیشرفت سطح کاری شما کمک کند. برای ساخت آنها با یک سه گانه ی ساده آغاز کنید، اما به پرش و پشت هم سازی نت ها ادامه دهید. بنابراین در مورد C ماژور، برای ساختن آکورد CMaj7 ما از نت پنجم گام C ماژور یعنی نت G ادامه میدهیم، از نت بعدی در گام C ماژور یعنی A پرش میکنیم تا به نت B برسیم و آکورد CMaj7 (C-E-G-B) را به دست آوریم، سپس به پیشروی ادامه میدهیم و همچنین افزودن یک گسست نهم (D) و گسست یازدهم (F) نیز آکورد CMaj11 (C-E-G-B-D-F) را به ما میدهد.

۷-خوش شانسی گسست ۱۳

اندازه گسترش آکوردها، گسست ۱۳ هم میباشد (بیش از این و تکنیک پرش از نت دو به معنای آن است که میتوانید دوباره به نت ریشه برگردید)، یک روش سریع برای کار با گسست ۱۳ بالای نت ریشه، این است که گسست ششم را در یک اکتاو بالاتر بنوازید – بنابراین در مورد C ماژور، برای به دست آوردن آکورد CMaj13 ما نت های C-E-G-B- D-F-A را مینوازیم. این یک پهنه ی کاملا گسترده از نت ها است که برای انگشتان هرکسی سازگار است، بنابراین این آکورد میتواند به همراه برخی از نت های بالایی که یک اکتاو به پایین شیفت شده اند صدا بدهد و کار با آن کمی آسان تر است.

۸-دومینانت هفتم

این آکورد به طور گسترده ای در راک، پاپ، بلوز و جاز به کار رفته است و کارکرد آکورد دومینانت هفتم برای تصمیم به بازگشت به آکورد تونیک است. آن با افزودن یک گسست هفتم فلت شده (کاهش نیم پرده ای) بر روی یک سه گانه ی ماژور ساخته میشود. برای نمونه C7 میشود نت های C-E-G-Bb.

۹-پلی آکوردها

یک روش سریع برای دستیابی به آکوردهای پیچیده تر، پلی آکوردها هستند که با ترکیب دو سه گانه ی منظم مینور یا ماژور برای داشتن یک آکورد بزرگتر به دست میآیند. برای نمونه ما میتوانیم یک سه گانه ی C ماژور و یک سه گانه G ماژور را یکپارچه کنیم تا آکورد CMaj9 (C-E-G-B-D) به دست بیاید. نواختن سه گانه ها در وارونگی های گوناگون یا اکتاوهای مختلف میتواند حتی نتایج جالب تری نیز به همراه داشته باشد. هنگام کاوش در بین آکوردها برای ترک خود ترکیب آکوردها را به طور تصادفی آزمایش کنید تا صداهای تازه و جذابی را به دست آورید.

۱۰-هفتم کاسته

یک آکورد هفتم کاسته با افزودن یک نت بیشتر به بالای یک سه گانه ی کاسته به دست میآید که سه نیمپرده از گسست پنجم بالاتر است. بنابراین، برای آکورد Co7 باید نت های C-Eb-Gb-A نواخته شوند.

قابل توجه است، زیرا آکوردهای هفتم کاهش یافته حاوی چهار نت هستند که همه آنها با گسست های یکسان سه نیمپرده ای از هم جدا می شوند، آنها ۱۲ نت اکتاو را به صورت متقارن در بر می گیرند. برای نمونه Co7، Ebo7، Gbo7 و Ao7 همگی آکوردهای یکسانی هستند و در نت های یکسانی باهم اشتراک دارند. این برای آکوردهای C#o7، Eo7، Go7 و Bb07 و همچنین آکوردهای Do7، F07، Abo7 و Bo7 نیز صدق میکند. هفتم های کاسته دارای کارکردی مانند دومینانت هفتم هستند که اساسا برای بازگشت به سه گانه ی تونیک است.

منبع DJCMAG: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *