آداب پلی کردن آهنگ برای دی جی ها

آداب پلی کردن آهنگ برای دی جی ها

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی

آیا در شرف اولین اجرای دی جی خود هستید و برای اولین بار است که می خواهید برای دیگران موسیقی پلی کنید؟احتمالا برای اولین اجرای خود استرس زیادی دارید و نمی دانید چگونه باید همه چیز را کنترل کنید. دی جی کردن برای بار اول ممکن است ترسناک به نظر برسد. همیشه در کابوس هایتان می بینید که مردم به موسیقی شما گوش نمی دهند و هیچ کس به وجد نمی آید. در این صورت باید چه کار کنید؟در این مقاله یکی از حرفه ای های عرصه دی جی به شما آموزش می دهد که چگونه پلی کردن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. فیل مورس در پایان نیز چند نکته و فوت کوزه گری برای شما دارد.

چگونه پلی کردن را در عرض چهار ساعت یاد می گیرید؟

آیا دوست داشتید به جای دیدن کار دیگران، دی جی باشید و خودتان این کار را انجام دهید؟من فیل مورس هستم و 30 سال است که به صورت حرفه ای در این عرصه فعالیت می کنم. یکی از پرفروش ترین کتاب های دی جی به نام «صحنه رقص را به لرزه درآورید» نوشته ام و در کلاب های بسیاری فعالیت کرده ام. اگر فکر می کنید عنوان شوخی است، بهتر است ادامه مطلب را بخوانید. شما با این مقاله به یک دی جی حرفه ای و افسانه ای تبدیل نمی شوید؛ اما مسیر دی جی شدن برای شما روشن می شود و به سمت رویای همیشگی تان گام بر خواهید داشت.

 1. خرید تجهیزات

90 درصد دی جی های حرفه ای از دو دی جی پلیر پایونیر و یک میکسر دی جی استفاده می کنند. 70 درصد از دی جی های نیمه حرفه ای و آماتور از کنترلر های دی جی و لپ تاپ استفاده می کنند. امروزه می توان با گوشی نیز دی جی کرد. نرم افزار های دی جی برای گوشی های هوشمند نیز ساخته شده اند و 90 درصد دی جی های حرفه ای از آن استفاده می کنند.

شما برای انجام این کار ها به تجهیزات نیاز دارید:

 • دو منبع موسیقی که تمپوی آن ها با هم متفاوت است و در بیت میکسینگ (beatmixing) به شما کمک می کنند.
 • دستگاهی برای میکس کردن دو منبع موسیقی
 • دستگاهی برای پلی کردن موسیقی نهایی برای مخاطبان
 • دستگاهی برای گوش دادن به منبع موسیقی در هدفون دی جی (برای اینکه آهنگ بعدی را آماده کنید.)

احتمالا اگر تازه کار هستید، با یک کنترلر و نرم افزار دی جی شروع خواهید کرد. همچنین به هدفون دی جی و چند اسپیکر نیاز خواهید داشت. به کابل های زیادی نیز نیاز خواهید داشت؛ احتمالا این کابل ها در جعبه کنترلر قرار خواهند داشت.

پلی کردن
 1. انتخاب آهنگ

شما عاشق موسیقی هستید و می خواهید دی جی شوید. دانلود مقدار زیادی موسیقی دقیقا چیزی که نباید انجام دهید. شما باید موسیقی مناسب را انتخاب کنید. آهنگ ها ابزار کار شما هستند. یک نجار صد ها ابزار با خود حمل نمی کند. او مناسب ترین ابزار را با خود می برد. شما نیز باید همین کار را انجام دهید.

بهترین کار این است که یک مجموعه و ست جدید در هارد یا هر جای دیگری به نام «موزیک دی جی» ایجاد کنید. فقط آهنگ هایی را که قصد پلی کردن آن ها را دارید، در این مجموعه قرار دهید. هر چیزی را هم که نمی خواهید، از مجموعه حذف کنید. سپس دو راه برای پلی کردن این مجموعه دارید:

 • اگر به استریم کردن علاقه دارید و از نرم افزار هایی مانند Tidal, SoundCloud Go+, Beatport و Beatsource استفاده می کنید، کار ساده خواهد شد. بسیاری از نرم افزار های دی جی به شما اجازه می دهند که از این سرویس ها به طور مستقیم استفاده کنید. اسپاتیفای و اپل موزیک این اجازه را به شما نمی دهند.
 • اگر می خواهید ترک های خود را بخرید، به سرویس های خرید موسیقی بروید. آهنگ ها را به فولدر و مجموعه خود اضافه کنید و این موزیک را در نرم افزار دی جی ایمپورت کنید. سپس موسیقی خود را سازماندهی کنید.
 1. مهارت ها

شما می توانید مهارت هایی مانند میکس، اسکرچ، جاگل کردن، میکس هارمونیک، بیت میکس دستی، رمیکس کردن و ... را یاد بگیرید. اما اصلی ترین کار دی جی، پلی کردن موسیقی در ترتیب درست است. پلی کنید. میکس کردن و اسکرچ کردن اهمیت ندارد. پلی کردن مهم ترین نکته است. اگر موسیقی خوب پلی کنید و ترتیب را رعایت کنید، 80 درصد راه را آمده اید.

فقط و فقط باید دو نکته را رعایت کنید: گپ و شکاف بین آهنگ ها را از بین ببرید و ولوم همه آهنگ ها را یکسان نگه دارید. برای از بین بردن گپ، باید cue کردن را بیاموزید و آهنگ بعدی را در هدفون پخش کنید. شما آهنگ را آماده نگه داشته اید و وقتی روی گزینه «پلی کردن» می زنید، آهنگ بعدی به سرعت شروع می شود. باید یاد بگیرید چگونه سریع و بدون هیچ مشکلی آهنگ بعدی را پخش کنید. اگر فقط پنج دقیقه با دستگاه دی جی کار کنید، این کار را یاد می گیرید.

برای یکسان نگه داشتن ولوم همه چیز، مطمئن شوید که ولوم متر اصلی دستگاه دی جی تنظیم شده است و به اندازه ای بلند است که ولوم متر به قسمت قرمز نمی رود. وقتی آهنگ را عوض می کنید، به این قسمت دستگاه دقت ویژه ای داشته باشید. مطمئن باشید که کنترل های هر دو آهنگ نیز هیچ تغییری نداشته اند.

فوت کوزه گری برای دی جی های تازه کار این است که جلسات تمرین خود را ضبط کنند. شما هدفون در گوش دارید و صدا را نمی شنوید؛ پس متوجه نمی شوید که کار شما خوب است یا بد. باید دکمه «ضبط» را در نرم افزار پیدا کنید و بعدا به آن گوش دهید.

پلی کردن
 1. و در نهایت، پلی کردن موسیقی!

شما تمام لوازم دی جی را خریده اید یا تهیه کرده اید، ده ها آهنگ دانلود کرده اید، می دانید چگونه شکاف های میان آهنگ ها را از بین ببرید و ولوم را تنظیم کنید. شما تمرین های خود را کرده اید، آن ها را ضبط کرده اید و با گوش دادن به آن ها چند چیز را یاد گرفته اید. حال وقت آن است که مجموعه آهنگ های خود را برای مخاطبان پخش کنید.

بسیاری از شما برای اعضای خانواده یا دوستان خود آهنگ پلی کرده اید. اما باید نظرات افراد دیگری را نیز بدانید. برای یادگیری پلی کردن آهنگ ها، باید برای دیگران اجرا کنید. شما نمی توانید بدون دیدن جمعیت و شناختن آن ها، درمورد آهنگ های خود و ترتیب آن ها تصمیم بگیرید. حتی اگر به طور دقیق برنامه ریزی کرده باشید، باید بدانید که همه چیز دقیقا طبق برنامه ریزی پیش نمی رود. دی جی ها ممکن است به خاطر جمعیت آهنگ را تغییر دهند و این موضوع طبیعی است.

بدون دیدن جمعیت نمی توانید زمان پخش هر آهنگ را تعیین کنید. شما باید جمعیت را ببینید و متوجه شوید که آن ها از آهنگ فعلی  لذت می برند یا نه. باید یاد بگیرید که با تمام چالش ها کار خود را انجام دهید و پلی کنید.

یکی از بزرگ ترین اشتباهات دی جی ها این است که هفته ها یا ماه ها را صرف خرید تجهیزات گران و تمرین تکنیک های پیچیده می کنند. سپس دقیقا وقتی که می خواهند اجرا کنند، عصبی می شوند و کار را خراب می کنند. دی جی هایی که این کار را انجام می دهند، اصلا دی جی نیستند. دی جی واقعی در اجرا های مختلف است که تجربه کسب می کند و پلی کردن را به طور کامل یاد می گیرد. شما باید مجموعه آهنگ های خود را در برابر افراد واقعی پلی کنید. پس بهتر است بروید در دل ماجرا و به این فکر نکنید که تکنیک های زیادی را بلد نیستید.

نکات تکمیلی در پلی کردن موسیقی

نکات تکمیلی در پلی کردن موسیقی
 1. آهنگ های خود را آماده کنید

این موضوع مهم ترین نکته است. شما احتمالا باید در یک مهمانی یا مراسم یک مجموعه 2 تا 3 ساعته پلی کنید؛ احتمالا 30 تا 40 آهنگ. فرقی ندارد که در حال گرم کردن صحنه باشید تا به اوج رسیده باشید. بهتر است 60 تا 70 آهنگ را آماده کنید که به خوبی می شناسید و با آن ها آشنایی کامل دارید. شما باید میکس کردن و پلی کردن این آهنگ ها را انجام دهید.

بهتر است در هنگام انتخاب آهنگ به این سوالات فکر کنید. به این فکر کنید چه آهنگ هایی برای مراسم مناسب هستند. چه آهنگ هایی در حال حاضر ترند شده اند؟چه آهنگ های دیگری این آهنگ ها را تکمیل می کند؟چه آهنگ های دیگری آن ها را کامل می کند؟چه آهنگ هایی برای شما مهم هستند و قسمتی از سبک شما را تشکیل می دهند؟

حال چرا پیشنهاد می کنیم که تقریبا دو برابر مورد نیاز آهنگ و ترک آماده کنید؟زیرا شما باید همانطور که جمعیت پیش می رود، موسیقی پلی کنید. ممکن است که شما کار را با پلی کردن آهنگی شروع کنید که جمعیت را به هیجان در نمی آورد. در این حالت است که باید آهنگ های دیگری را پلی کنید. شما باید برای آماده کردن آهنگ ها وقت بگذارید. نباید 60 گیگابایت آهنگ طبقه بندی نشده را پلی کنید. شاید مشکلی پیش نیاید و مراسم نیز به خوبی پیش برود. اما این روش پلی کردن آهنگ ها نیست.

 1. تجهیزات خود را به خوبی بشناسید

شما باید از تجهیزات دی جی خود شناخت کامل داشته باشید. شما باید بدانید چگونه همه چیز را تنظیم کنید و در صورت خرابی تجهیزات دی جی چه کاری انجام دهید. همه چیز باید به سرعت انجام شود و بهتر است کیفیت پردازنده و هارد لپتاپ بسیار بالا باشد. هم چنین در هنگام پلی کردن بهتر است اسکرین سیور لپ تاپ را غیرفعال کنید تا به سرعت آهنگ بعدی را پلی کنید.

تجهیزات خود را به خوبی بشناسید

 1. برنامه ریزی کنید

بسیاری از دی جی های تازه کار، یک لیست تنظیم می کنند و آن را در رکوردباکس خود مخفی می کنند. این لیست شامل تمام آهنگ ها و زمان پخش آن ها می شود! اما لازم نیست که در این حد برنامه ریزی کنید. شما از قبل می دانید که چه ساعتی پلی کردن را شروع می کنید و چه زمانی کار را به پایان می رسانید. بهتر است این سوالات را پیش از برنامه ریزی بپرسید: چند نفر آنجا خواهند بود؟مراسم در چه زمانی بیشتر از همیشه شلوغ می شود؟مردم چه زمانی شروع به رقصیدن می کنند؟همانطور که می دانید مردم از همان اول کار شروع به رقصیدن نمی کنند؛ بنابراین نباید از همان اول با پلی کردن آهنگ های شاد شروع کنید.

پلی کردن سه مرحله دارد: گرم کردن، مرحله انتقال و مرحله اوج گرفتن. باید برای هر مرحله برنامه داشته باشید. به آن چیزی که می خواهید پلی کنید، به خوبی فکر کنید. برای مثال نیم ساعت مرحله گرم کردن، یک ربع انتقال و نیم ساعت اوج گرفتن. تمام چیزی که برای برنامه ریزی احتیاج دارید، همین است. برنامه ریزی شما را به یک دی جی خوب تبدیل می کند؛ به خصوص زمانی که برنامه ریزی خود را با آنچه واقعا اتفاق افتاده است، مقایسه می کنید و به ارزیابی کار خود می پردازید.

 1. ابتدای میکس را ساده نگه دارید

اولین مجموعه آهنگی که پلی می کنید، برای خودنمایی نیست. برنامه ریزی کنید که رکورد های آهنگ را به سادگی پخش کنید و بعد میکس آهنگ های خود را به صورت کاربردی پلی کنید. یکی از بزرگ ترین نکات در هنگام پلی کردن، رفتار جمعیت است. اگر بیش از حد ذهنتان را مشغول برنامه ریزی و اجرای تکنیک های دی جی کنید، جمعیت را به درستی نخواهید شناخت. پس بهتر است که میکس را ساده نگه دارید، جو را در نظر بگیرید و با نگاه کردن به اطراف خود، جمعیت را بهتر بشناسید. البته این اتفاق زمانی می افتد که بر اصول اولیه دی جی کردن تسلط داشته باشید. اگر تسلط نداشته باشید، کار برای شما سخت خواهد شد.

از اجرای خود لذت ببرید
 1. از اجرای خود لذت ببرید

هیچ کس دوست ندارد یک دی جی را ببیند که در 90 درصد مواقع سرش در لپ تاپ است و به جمعیت هیچ توجهی ندارد. بهتر است خود را رها کنید و از پلی کردن آهنگ ها لذت ببرید. شما باید با جمعیت همراه شوید، لبخند بزنید، کمی برقصید، سرتان را تکان دهید و با افرادی که در نزدیکی شما هستند، حرف بزنید.

حتی اگر همه چیز به ضرر شماست، باید بخندید. بدترین سناریو را تصور کنید. نگران هستید که مریض شده باشید، هیچ کس نمی رقصد و مجلس ساکت است، صاحب مجلس به شما می گوید که صدای آهنگ را کم کنید، دیگران از شما می خواهند آهنگ های نامرتبط و نامناسب پلی کنید، در گوشه مراسم دعوا شده است و خلاصه همه چیز به هم ریخته است. در این شرایط تنها کاری که باید بکنید این است که در هنگام پلی کردن لبخند بزنید.

این اشتیاق شماست که باعث به حرکت درآوردن صحنه رقص می شود. عشق شما به موسیقی است که دیگران را به وجد می آورد. شما هستید که جمعیت را شاد می کنید و باعث حال خوب آن ها می شوید. حتی اگر در قلبتان طوفان است، باید لبخند بزنید و هیچ چیز را آشکار نکنید. اگر حال شما بد باشد، چگونه می خواهید دیگران را خوشحال کنید؟این شغل شماست. برای شادی دیگران باید خوشحال باشید.

 1. آرام باشید

یکی از دی جی های حرفه ای معتقد است که بیشتر مردم به آهنگ های شما گوش نمی دهند. شاید فکر کنید این حرف درستی نیست و مردم به آهنگ شما اهمیت می دهند. اما شما خود را به جای افراد معمولی بگذارید. دارید یک شب عادی را با دوستان خود می گذرانید. شاید حتی به دلایلی ناراحت باشید. اگر شما باشید، اصلا به موسیقی توجه می کنید؟فقط می خواهید شاد باشید و برقصید. همین. البته اگر دو آهنگ موردعلاقه خود را هم بشنوید، خوشحال خواهید شد و با آن همراهی خواهید کرد.

شاید در ابتدا ناراحت کننده به نظر برسد؛ اما اکثر مردم چیز های مهم تری در ذهن خود دارند. نکته در این است که موزیک دی جی را به درستی انتخاب کنید و آرام و راحت باشید. موسیقی ممکن است زندگی شما باشد؛ اما برای دیگران این چنین نیست. این یک واقعیت است.

 
 1. کار را با یک آهنگ عالی تمام کنید

هدف شما این است که همه لحظات خوشی را داشته باشند و دو یا سه آهنگی را که واقعا دوست دارند، بشنوند. بهترین آهنگ خود را نگه دارید تا در آخرین لحظه با پلی کردن آن آهنگ، همه را خوشحال به خانه بفرستید.

راز بزرگ دی جی ها در این است که آهنگی را انتخاب کنید که می دانید افراد زیادی در جمعیت آن را دوست دارند و آن را درست در پایان کار پلی کنید. همه افرادی که در مراسم بودند، این آهنگ در سرشان پخش می شود و با نوای این آهنگ به خواب می آورند. حتی وقتی که از خواب بیدار می شوند هم آهنگ شب قبل را به خاطر خواهند آورد.

کلام آخر

اگر می خواهید دی جی شوید، فقط باید کار پلی کردن را انجام دهید. این را یادتان نرود. وسایل خود را تنظیم کنید و با وجود همه اشتباهات، تا آخر ادامه دهید. هیچ کاری بی نقص نیست. بهتر است عصبی نباشید و لبخند بزنید. مطمئنا آنقدر به شما خوش خواهد گذشت که متوجه نخواهید شد زمان کی گذشته است. فقط باید از همه چیز لذت ببرید.

آیا شما هم دی جی هستید و در زمینه پلی کردن آهنگ تجربه دارید؟اگر فکر می کنید نکته هایتان می تواند به دی جی های جوان و تازه کار کمک کند، خوشحال می شویم نظرات شما را بشنویم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *