ولوم نامناسب، دشمن مهمانی شما!

ولوم نامناسب، دشمن مهمانی شما!

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی
صدای بد و ولوم نادرست دشمن شماست! مهم نیست چقدر به عنوان یک دی جی، معروف هستید یا شناخت خوبی از مهمونی ها دارید و میکس های فوق العاده ای پخش می کنید. حتی در بسیاری از اوقات، مهم نیست که چقدر طرفداران زیادی دارید. آنچه مهم است تنظیمات صدای درست است! تنظیمات نادرست همواره یک قدم جلو تر از مجموعه آهنگ های میکس شده شما به گوش می رسد و می تواند تمام تلاش و هنرمندی شما را زیر سوال ببرد. تصور کنید که به عنوان یک مهمان یا اصلا میزبان مراسمی در پیست رقص حضور می یابید و یک دی جی کاملا حرفه ای هم در حال پخش بهترین میکس‌ های ممکن است. همه چیز عالی است؛ اما صدا در حداکثر ولوم خود است و بجز صدای موسیقی هیچ چیز دیگری نمی شنوید. دوستانتان می خواهند با شما صحبت کنند؛ اما ولوم مانع می شود و مکالمه برایتان به یک شکنجه تبدیل می شود. در چنین حالتی حتی اگر موسیقی محبوبتان هم پخش شود، شما از آن فاصله خواهید گرفت.

گام های ابتدایی برای یک دی جی خوب

ولوم اولویت یک دی جی همیشه باید حفظ صدای شفاف و ولوم مناسب برای سرگرم کردن مخاطبان باشد. این ولوم مناسب و صدای واضح به کمک تنظیمات مناسب در دستگاه های شما امکان پذیر است. در ادامه این مطلب به راهکار هایی برای کاهش بار اضافی بر روی صدای بلندگو ها و در نتیجه ولوم مناسب می پردازیم. در گام نخست، خوب است اشاره کنیم که خوشبختانه اکثر اسپیکر های برقی روی آمپر های خود، محدود کننده هایی دارند؛ بنابراین حتی اگر بخواهید هم نمی توانید از حد مجاز عبور کنید. اما به هر حال گاهی هنگامی که صدا از پخش کننده ها پخش می شود، صدا بسیار نامناسب است. منبع شما نرم افزار دی جی است. نرم افزاری که دیجیتال است و آنالوگ نیست و قطعا تقویت نشده است. افزایش channel gain در نرم افزار باید آخرین انتخاب شما برای تولید حجم بیشتر صدا باشد. در واقع، کنترل‌ های افزایش تکی روی عرشه‌ های شما به منظور تنظیم سطح بلندی صدا در هر دو طرف هنگام میکس کردن است. به همین دلیل است که میکسر های DJ گزینه ولوم اصلی دارند. اگر کنترلر DJ دیجیتال شما با مدار های صوتی خاص خود است، دستگیره اصلی یا فیدر سطح رابط صوتی داخلی را کنترل می کند. میکسر های مستقل از نظر تنظیمات صدا داستان متفاوتی با میکسر های دیجیتال دارند و آنچه تا کنون گفتیم درباره میکسر های دیجیتال صدق می کند. بهترین راه برای تنظیم صدا این است که تنظیمات دی جی شما از انتها به ابتدا باشد؛ یعنی از سیستم PA خود شروع کنید و در نرم افزار خود تنظیمات را پایان دهید. منبع صدای نهایی شما (PA) باید تا حد امکان تنظیم شود. در این صورت، در صورت لزوم می ‌توانید آن را روی میکسر خود روشن کنید، بدون اینکه منابع خود را تخلیه کنید. شاید در ادامه بررسی ولوم مناسب برایتان این پرسش پیش بیاید که چگونه مطمئن شوید سطح صدای اولیه خود را بیش از حد بارگذاری نکرده اید؟ در پاسخ باید بگوییم که ازvu-meter های LED در میکسر کمک بگیرید. سبز، زرد و قرمز سه رنگ موجود بر روی میکسر ها هستند. شما هنگام پلی کردن موزیک نباید از رنگ زرد عبور کنید. رنگ قرمز هم به معنای بدترین حالت صدا، غیر شفاف ترین و نامناسب ترین است. پس ابتدایی ترین و ساده ترین کاری که باید برای داشتن یک ولوم مناسب انجام دهید این است که از قسمت قرمز LED روی میکسر خود اجتناب کنید. اگر به عنوان یک دی جی تازه کار می خواهید فعالیت خود را آغاز کنید و یا دی جی با تجربه و مشهوری هستید؛ اما گاه با اعتراض هایی نسبت به ولوم نامناسب صدا از سوی میزبانان و مهمانان مراسم ها مواجه می شوید، توصیه ما به شما تنها یک نکته است. تنظیمات صحیح صدا را یاد بگیرید. تنظیمات صدا را ساختار افزایش هم می نامند. تنظیمات صدا می تواند تفاوت اصلی میان یک صدای تازه کار و یک صدای حرفه ای باشد. مکان‌ های بسیار مختلف برای تنظیم صدا، بلندگو های PA، خروجی اصلی روی کنترلر، افزایش کانال، کاهش صدا و... ارزش این را دارد که برای یادگیری تنظیمات مناسب صدا و ولوم برای هر کدام زمان بگذارید تا بتوانید بهترین صدا را داشته باشید.

چهار مرحله افزایش ولوم

ولوم تنظیمات دستگاه های دی جی معمولا 4 مرحله مختلف دارند که در این مراحل می توانید میزان صدا را تنظیم کنید و افزایش دهید. هر کدام از این مراحل باید به درستی تنظیم شوند تا بتوانید بهترین صدای ممکن را دریافت کنید.
  1. افزایش تقویت کننده (Amplifier gain)

میزان صدای بلندگو هایی که استفاده می کنید را Amplifier gain می گویند. اگر از بلندگو های غیرفعال PA استفاده می کنید، این افزایش تقویت کننده می تواند کنترل صدا در مجموعه ای از بلندگو های رایانه، تنظیم صدا در پشت بلندگو های فعال PA یا کنترل صدا در تقویت کننده PA  باشد. تقریباً هر نوع بلندگویی که برای پخش از آن استفاده می کنید، نوعی کنترل صدا دارد.
  1. افزایش خروجی اصلی

اصلی ترین کنترل صدا مربوط به خروجی اصلی است که در کنترلر DJ، نرم افزار DJ یا میکسر است. این میزان صدای کلی سخت افزار دی جی را که استفاده می کنید تنظیم می کند.
  1. فیدر خروجی کانال

در زیر بخش EQ هر کانال در کنترلر DJ، نرم افزار DJ یا میکسر، فیدر خروجی کانال یافت می شود. فیدر خروجی کانال برای تنظیم صدای هر کانال هنگام میکس کردن آهنگ ها با یکدیگر استفاده می شود.
  1. افزایش ورودی

هر کانال در یک کنترلر DJ، نرم افزار DJ یا میکسر بخشی به نام Gain یا Trim دارد که معمولا بالای EQ دیده می شود. این گزینه برای جبران تفاوت سطح صدا بین آهنگ های شما استفاده می شود.

ولوم صدا تا چه اندازه باید بلند شود؟

ولوم صدا تا چه اندازه باید بلند شود ولوم موسیقی نقش مهم و تعیین کننده ای در شور مهمانی و سرگرمی مهمانان و اینکه حوصله شان سر نرود دارد. دی جی ها علاوه بر تعیین صدای جمعیت باید بتوانند شور و اشتیاق خود را نیز حفظ کنند. اگرچه میزان صدای موسیقی و بلندی ولوم آن در بسیاری از مواقع به ترجیحات شخصی و نوع رویداد و مهمانی بستگی دارد؛ اما با این حال، عوامل زیادی نیز وجود دارد که به طور کلی برای تعیین بلندی ولوم در نظر گرفته می شود. حتی در مهمانی های شلوغ و سراسر رقص هم برخی از افراد دیده می شوند که از موسیقی با صدای بلند پشتیبانی نمی‌ کنند و پس از گوش دادن طولانی مدت به موسیقی ای با ولوم بالا عصبانی و خسته می ‌شوند. شما به عنوان یک دی جی یا میزبان هنگام افزایش صدا در اکولایزر بلندگو، باید از تاثیراتی که این صدای بلند می تواند ایجاد کند آگاه باشید. جدای از بحث سلیقه شخصی مهمانان و خستگی و کلافگی، فرکانس های بالا می تواند برای برخی افراد خطرناک باشد و حتی کاهش شنوایی در سطوح بسیار بالا را در پی داشته باشد. یک دی جی همیشه باید از میزان صدا آگاه باشد و مطمئن باشد که آن ها از مقدار صدا لذت می برند. به دلیل اهمیت زیاد این مسئله است که در ادامه چند معیار مهم برای در نظر گرفتن میزان ولوم را به شما خواهیم گفت.
  • اندازه محل برگزاری مراسم و تعداد حاضرین

پیش از هر رویداد و جشنی دی جی باید تعداد افراد حاضر و اندازه محیط برگزاری را بداند تا بتواند بلندگو، سیستم و اسپیکری با اندازه مناسب برای اجرا تهیه کند. اندازه بلندگو ها معمولا به شرح زیر است:
  1. سیستم های متوسط و نسبتا ​​کوچک حدود 10 یا 12 اینچ
  2. سیستم های نسبتا بزرگ تر برای جمعیت بیشتر و محیط بزرگ حدود 13 یا 16 اینچ
یک بلندگوی 10 اینچی می ‌تواند صدای ثابتی ایجاد کند؛ اما نمی ‌تواند برای اجرای موسیقی و برای جمعیت بزرگ کافی باشد. بنابراین، برای جمعیت بیشتر و محیط بزرگ تر بهتر است که از بلندگو های بزرگ تر هم کمک بگیرید. رایج ترین اندازه بلندگو برای محیط بزرگ و جمعیت زیاد، اندازه 16 اینچی است.
  • استفاده در محیط داخلی یا خارجی

عامل دیگری که در تعیین مقدار ولوم صدا بسیار مهم است و باید در نظر بگیرید، محیط برگزاری رویداد یا مراسم است. تفاوت زیادی بین تجهیزات صوتی مناسب داخل و محیط خارجی وجود دارد. تقریبا نیمی از اجرا ها در فضای باز برگزار می ‌شوند. این اجرا های فضای باز نیاز به تنظیمات دقیقی دارد تا صدا به اندازه کافی دلپذیر و سازگار با محیط باشد. در فضا های بسته یا همان داخلی، صدا توسط دیوار ها منعکس می شود و اثر اکو مانندی به همراه دارد. در خارج از منزل و در محیط باز، جلوه صدا کاملا متفاوت است. بر این اساس، برای حفظ وضوح صدا به حجم بیشتری از صدا و ولوم بالا تری نیاز است. البته این نکته را فراموش نکنید که مراقب باشید تا صدا خیلی بلند و تحریک کننده نشود. در نهایت توصیه می کنیم که به عنوان یک دی جی تجهیزات مناسبی را با توجه به باز بودن یا بسته بودن محل برگزاری مراسم انتخاب کنید. استفاده در محیط داخلی یا خارجی
  • تمیزی صدا

وات در صدا همان انرژی خروجی است. انرژی صدای خروجی به معنای بلندی صدا نیست؛ بلکه به معنای تمیزی صدا است. هر بار که وات دو برابر می شود، خروجی با 3 دسی بل افزایش می یابد. هنگامی که 100 وات صدا دریافت می کنید، بیشتر شبیه به حداکثر ولوم تبدیل شده به 75٪ در یک سیستم 200 وات خواهد بود. برای درک بهتر تفاوت بین این دو، خوب است بدانید که صدای 200 وات بسیار واضح تر است و شما می توانید طیف وسیع تری از صدا ها را نسبت به صدا هایی که 100 وات تولید می کنند بشنوید. همانطور که اشاره کردیم علاوه بر تمیزی، وات به میزان خروجی صدا هم اشاره دارد. بنابراین، وات تنها به میزان صدا بستگی ندارد؛ بلکه به وضوح و محدوده خروجی بلندگو ها هم بستگی دارد. دی جی ها باید همیشه صدایی که تولید می کنند را کنترل کنند و آگاه باشند که خیلی بلند یا خیلی آرام نیست. هنگام صرف غذا و صحبت ها باید ولوم را پایین بیاورند و زمانی که جمعیت می خواهند برقصند ولوم را مجددا بالا ببرند و بیشتر کنند. ولوم بالا، افزایش صدا را در پی دارد. با این حال، مهم است که به عنوان یک دی جی در ولوم بالا و صدای زیاد اغراق نکنید؛ زیرا بسیاری از افراد ممکن است که به صدای مداوم بسیار بلند اعتراض کنند. ایجاد یک محیط عالی با حجم و ولوم صدای مناسب، لذت بردن از مهمانی را برای همه امکان پذیر می کند. دی جی باید بتواند صدای مورد نیاز را متناسب با مکان، نوع رویداد و فضای کلی مراسم تنظیم کند.

چرا سطح صدا می تواند رویداد شما را شکست دهد؟

چرا سطح صدا می تواند رویداد شما را شکست دهد نه خیلی آرام و نه خیلی بلند! بخش اصلی و کلیدی در هر مهمانی موفق، محیط است. حال و هوای مهمانی شما می تواند سبب شکست رویداد یا مهمانی و یا تبدیل آن به یک خاطره خوش ماندگار شود. به عبارت دیگر، ولوم در مرسم می تواند تأثیری پایدار و مثبت ایجاد کند یا صرفاً یک ضربه کسل کننده به مهمانان و برگزارکنندگان بزند. وقتی صحبت از حال و هوای مهمانی می شود، خوب است بدانید که هیچ چیز مانند موسیقی، صحنه مراسم را تنظیم نمی کند. وقتی صحبت از مهمانی ها می شود، مهم ترین نکاتی که در هنگام پخش موسیقی باید در نظر گرفت، پخش نکردن موسیقی با صدای بیش از حد بلند و مداوم است. هنگام انتخاب گروه یا دی جی برای مهمانی یا رویداد خود، به مهارت او در کنترل صدای مراسم توجه کنید. موسیقی جزء جدایی ناپذیر هر مراسم و مهمانی شادی است و می تواند مراسم را به یاد ماندنی کند. با این حال، یک میزبان خوب، باید به دنبال دی جی ای باشد که موسیقی را به طور کامل در مهمانی ادغام کند. منظور ما دقیقا این است که موسیقی در فواصل زمانی مهم (مثلاً وقتی عروس و داماد در مراسم عروسی وارد می ‌شوند) ملایم ‌تر شود. (هم نوع موسیقی لایت شود و هم ولوم آن کمی پایین تر بیاید.) پس از اتمام این لحظات خاص و بازگشت به ساعات رقص مجددا ولوم و نوع موسیقی به حالت قبل برگردد. ولوم نباید خیلی بلند باشد. موسیقی خیلی بلند می تواند همسایه های شما را آزار دهد. علاوه بر همسایه ها، همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم گاه حتی برخی مهمانان به دلیل ولوم بالای مداوم، مهمانی را پیش از پایان ترک می کنند. احتمالا خداحافظی با مهمانان پیش از موعد مقرر برای میزبان بسیار ناخوشایند خواهد بود. موسیقی بسیار بلند می تواند تجربه مهمانی شما را خراب کند. البته این نکته را فراموش نکنید که از سمت دیگر بوم نیفتید! موسیقی با حجم بسیار کم نیز معایبی دارد. اگر موسیقی بیش از حد ملایم باشد، هیجان مهمانی شما کم می شود و حوصله مهمانان سر می رود. موسیقی با ولوم پایین می تواند به انرژی کم ختم شود. به این معنی که افراد کمتری احتمالا به پیست رقص می روند و احتمال کمتری دارد که وقتی به آنجا می رسند با انرژی کامل برقصند. به ‌علاوه، اگر می‌ خواهید اطلاعاتی را در قالب اعلان‌ ها منتقل کنید، حجم کم صدا سبب می شود که پیام و صحبت شما به همه حاضران نرسد. صدا باید به اندازه ای باشد که مهمانان را برای مشارکت برانگیزد. از صدای خیلی بلند و خیلی ملایم پرهیز کنید.

چگونه می توانید به نقطه شیرین و دلخواه صدا دست یابید؟

چگونه می توانید به نقطه شیرین و دلخواه صدا دست یابید بررسی صدا را نادیده نگیرید. بررسی کلید موفقیت شماست. برای گروه موسیقی و دی جی مراسم خود شرایطی را برنامه ‌ریزی کنید که اگر قبلا در محل مراسم شما حضور نداشته اند، بازدیدی از محیط انجام دهند. آن ها باید بزرگی محیط و شرایط فضا را از نزدیک ببینند. منابع موسیقی، بلندگو ها، میکسر ها و... را آزمایش کنند. آهنگ های مختلف را با سرعت و حجم های مختلف در محیط مراسم، امتحان کنند. گروه های حرفه ‌ای موسیقی، موقعیت‌ های پیچیده موسیقی را با بررسی صدا تشخیص می دهند و حل می‌ کنند. اکثر سالن های برگزاری مراسم یک دستگاه محدود کننده نویز (محدود کننده صدا) دارند که صدای داخل اتاق را کنترل می کند و اگر از سطح مناسب فرا تر رود، سیستم الکتریکی داخل اتاق را قطع می کند. از دی جی یا گروه خود بخواهید که از قبل با مدیر سالن هماهنگ شوند که سطح قابل قبولی را ملاک قرار دهند. پیش از این نیز اشاره کردیم که شنیدن یکدیگر و معاشرت را برای مهمانان غیر ممکن نکنید. هنگام انتخاب لیست آهنگ های مهمانی و برنامه اعلامی، حال و هوای مهمانی را در نظر بگیرید. مهمانان شما چند سال دارند؟ در حالی که جمعیت جوان‌ تر ممکن است مهمانی خوبی را با صدای بلند تر و باس سنگین ‌تر سپری کنند، مهمانان مسن تر ممکن است محیط آرام تر و ولوم کمتر را ترجیح دهند. تعداد افراد مهمان هم بر میزان شنیدن موسیقی تأثیر می گذارد. صدای شما باید به اندازه‌ ای بلند باشد که بر همهمه جمعیت غلبه کند؛ اما آنقدر بلند نباشد که مردم نتوانند با یکدیگر صحبت کنند.

جمع بندی

ولوم صدا در عین حال که مسئله پیش پا افتاده ای است؛ اما موضوعی است که بسیاری از دی جی ها آن را نادیده می گیرند. شاید تفاوت بین یک دی جی حرفه ای و دی جی های کم تجربه تر و کم دقت تر دقیقا در همین باشد. ما در این مطلب از دی جی سنتر سعی کردیم تا اهمیت ولوم موسیقی را برای شما شرح دهیم و مهم ترین نکات در این خصوص را برایتان توضیح دهیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *