میدی کنترلر چیست و چه کاربردی دارد؟

میدی کنترلر چیست و چه کاربردی دارد؟

در دسته بندی : آموزشی

موسیقی که شما به سادگی پلی می کنید و به صدای آن گوش می دهید، از طریق پروسه های پیچیده ای تولید می شود و به دستتان می رسد. ابزار های مختلفی در تولید آن نقش دارند و این کار را تسریع می کنند. یکی از آن ابزار ها انواع میدی کنترلر است. این دستگاه به تولید کننده کمک می کند تا ایده های نوین و جذاب موسیقی خود را به سادگی پیاده کنند و در نهایت نوایی دلنشین را در اختیار شنوندگان قرار دهد. اگر به دنبال جوابی برای سوال میدی کنترلر چیست، می گردید، بهتر است ادامه مطلب را از دست ندهید.

میدی کنترلر چیست؟

برای پاسخ به سوال میدی کنترلر چیست، لازم به ذکر است که هرگونه نرم‌ افزار یا سخت افزاری که برای ارسال داده‌ های رابط دیجیتال ابزار موسیقی (MIDI)  به دستگاه‌ ها پشتیبانی‌ شده از MIDI  تلاش می کند، نوعی میدی کنترلر است. به زبان ساده تر میدی کنترلر یک دستگاه سخت افزاری است که با استفاده از آن می توانید جنبه های مختلف نرم افزار موسیقی را راحتی کنترل کنید. تولید کنندگان موسیقی اغلب برای جلوه دهی به صداها و دستکاری پارامتر های موثر در اجرای موسیقی الکترونیک، از این دستگاه استفاده می کنند.

میدی کنترلر به طور دقیق تر، اطلاعاتی در مورد فرکانس آکورد هایی که باید با استفاده از صفحه کلید موسیقی پخش شوند را ارائه می کند و در اختیار موسیقی دانان قرار می دهد تا کار تولید و پخش موسیقی را از این طریق تسهیل بخشد. جالب است بدانید که کلید های میدی از خود هیچ صدایی نداشته و صدایی پخش نمی کنند؛ اما به محض این که به دستگاه های پشتیبانی متصل می شوند، صدا را فعال خواهند کرد. از این دستگاه بیش تر در اجرا های زنده و پخش موسیقی استفاده می شود.

میدی کنترلر چه کاربردی دارد و برای چه استفاده میشود؟

میدی کنترلر چیست

در ادامه پاسخ به سوال میدی کنترلر چیست، لازم است بدانید که میدی کنترلر در واقع با تبدیل داده های میدی به رایانه، سیگنال ها را ترجمه می کند، ساز های مجازی را در رایانه شما به وجود می آورد و آن ها بر روی آهنگ‌ هایتان اجرا می‌کند. بیش ترین کاربرد میدی کنترلر برای تولید و اجرای موسیقی است؛ اما ممکن است گاهی اوقات شما از آن برای کنترل سایر دستگاه های سازگار با MIDI  مانند نورپردازی صحنه، میکسر های صوتی دیجیتالی، واحد های جلوه های پیچیده گیتار و سایر موارد این چنینی نیز استفاده کنید.

نحوه انتخاب یک میدی کنترلر با کیفیت با توجه به نیاز هایتان

نحوه انتخاب میدی کنترلر

پس از درک این که میدی کنترلر چیست ممکن است بخواهید این وسیله کاربردی را تهیه کنید. یکی از مشکلاتی که اکثر تولیدکنندگان موسیقی با آن رو به رو هستند این است که نمی‌ دانند کدام میدی کنترلر برای آن ها و موسیقی ‌شان مناسب است. در ادامه مطلب چند نکته پراهمیت را برایتان ذکر خواهیم کرد تا با توجه به نیازهایتان بهترین میدی کنترلر موجود را تهیه و از آن استفاده کنید.

تعداد کلیدهای مورد نیاز: لازم است هنگام خرید به تعداد کلید هایی که احتیاج دارید توجه کنید همچنین در کنار تعداد کلید ها بهتر است فضایی که در اختیار دارید را نیز در نظر بگیرید. میدی کنترلر ها در اندازه‌ های مختلف با تعداد کلید های مختلفی از ۲۵ تا ۸۸ کلید به کاربران ارائه می‌شوند. شما باید با توجه به سطح حرفه ‌ای بودن کارتان فضای در اختیار و نیازی که در حوزه موسیقی دارید، بهترین نمونه را انتخاب و برای استودیو خود تهیه کنید.

نحوه عملکرد کلید های کنترلر: برای بسیاری از تولید کنندگان و حتی نوازنده‌ ها احساسی که کلید های میدی کنترلر زیر دست آن ها دارند نیز حائز اهمیت است. به طور کلی ما سه نوع کلید در کنترلر ها داریم، نمونه اول کلید های اکشن مصنوعی، نمونه دوم کلید های نیمه سنگین و نمونه سوم کلید های کاملاً سنگین هستند. با فشردن کلید های اکشن مصنوعی شما احساس فشردن یک فنر را دارید در صورتی که حس شما در دو نمونه بعدی به هیچ عنوان به این صورت نیست و آن ها ساختاری محکم‌ با مقاومتی نسبتا بالا دارند، به صورتی که با فشردن آن ها احساس نواختن یک پیانو آکوستیک را خواهید داشت.

گزینه های ارائه شده: به طور کلی کنترلر ها چندین گزینه مختلف مثل دستگیره ها، فیدر ها، دکمه ها و پد درام و غیره ارائه می دهند. با توجه به میزانی از  دسترسی که دوست دارید داشته باشید و نوع موسیقی تولیدی خود می‌ توانید کنترلری را انتخابی کنید که گزینه‌ های مناسبی دارد و پاسخگو نیاز شما است.

انتخاب میدی کنترلر

سازگاری با نرم افزار های مجازی مورد نیاز: قبل از خریدن یک میدی کنترلر حتماً اطمینان حاصل کنید که این دستگاه با نرم‌ افزار های مجازی مورد نظرتان سازگاری کامل دارد. البته لازم به ذکر است که بسیاری از کنترلر ها با سازگاری کامل با نرم‌ افزار های موسیقی محبوب ارائه می‌شوند؛ اما کار از محکم کاری عیب نمی کند و بهتر است قبل از تهیه و پرداخت هزینه به این ویژگی بسیار پر اهمیت نیز توجه کنید.

بودجه در دسترس: خوشبختانه میدی کنترلر ها در انواع مختلف و با قیمت‌ های متفاوتی ارائه می شوند تا بتوانید هر کدام را که با درآمدتان مطابقت دارد، انتخاب و آن را خریداری کنید.

جمع بندی

در پایان برای بررسی سوال میدی کنترلر چیست، باید بدانید که یکی از ابزار های بسیار مهم برای ساختن موسیقی، تبدیل سیگنال های میدی به آوا و غیره، میدی کنترلر نام دارد. برای انتخاب یک میدی کنترلر مناسب باید ابتدا نیاز های خود را در حوزه موسیقی بسنجید و سپس با در نظر گرفتن ویژگی های مهم میدی کنترلر اقدام به تهیه کردن و خرید آن کنید. از جمله ویژگی های مهم در هنگام خرید میدی کنترلر می توان به سازگاری با نرم‌ افزار های مجازی مورد نیاز، گزینه ‌های ارائه شده، نحوه عملکرد کلید های کنترلر و تعداد کلیدهای مورد نیاز اشاره کرد. در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که میدی کنترلر چیست و به بررسی کاربرد ها و ویژگی های مهم یک میدی کنترلر خوب پرداختیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *