چرا یک استودیوی موسیقی به مانیتور استودیو نیاز دارد؟

چرا یک استودیوی موسیقی به مانیتور استودیو نیاز دارد؟

در دسته بندی : راهنمای خرید

اگر وارد حوزه موسیقی شده باشید، می دانید که برای ساخت موسیقی به یک استودیو نیاز دارید و استودیو های ساخت موسیقی نیز نیازمند وسایل بسیار زیادی هستند. یکی از مهم ترین و حیاتی ترین تجهیزات استودیویی ساخت موسیقی که هر نوازنده ای به آن نیاز دارد، مانیتور های استودیویی است. مانیتور های استودیو که با نام اسپیکر مانیتورینگ نیز شناخته می شود، دقت تفکیک صدای بسیار بالایی دارد و برای استفاده در استودیو ها طراحی شده است. به همین دلیل، تفاوت های زیادی با اسپیکر های عادی دارد. برای این که بهتر با مانیتور استودیو آشنا شوید، ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

تفاوت اسپیکر های معمولی با مانیتور استودیو

تفاوت اسپیکر های معمولی با مانیتور استودیو

مانیتور های استودیویی به طرز فریبنده ای مشابه اسپیکر های معمولی و مدل های های فای (Hi-Fi) است؛ اما فریب این شباهت را نخورید! اسپیکر های معمولی و مانیتور های استودیویی تفاوت های بسیار زیادی دارند و هر کدام برای کاری ساخته شده است. اسپیکر های معمولی و های فای به نوعی طراحی می شوند که در هر فضایی خوب به نظر برسند. به همین دلیل برای استفاده معمولی مناسب هستند. اما یک مانیتور استودیو کاربرد معمولی ای ندارد. از مانیتور های استودیویی برای گوش دادن به کوچک ترین جزئیات موسیقی استفاده می شود تا بتوان عیوب صدا را در آن پیدا کرد. علاوه بر این ها مانیتور های استودیویی و اسپیکر های معمولی یک سری تفاوت های فنی نیز دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

  • فعال/غیر فعال: مانیتور استودیویی فعال است؛ یعنی تقویت کننده های داخلی دارد. اما اسپیکر های های فای و معمولی عموما غیر فعال است و توان مورد نیاز خود را از یک آمپلی فایر مستقل دریافت می کند.
  • تقویت کننده های توان فردی: یک مانیتور استودیو تقویت کننده های توان فردی دارد؛ یعنی شما می توانید چندین آمپر قدرت در یک آن واحد داشته باشید. این بدان معناست که شما می توانید مخروط های ووفر (باس) و میدرنج که هر کدام به صورت جداگانه کار می کند را داشته باشید تا صدا های دقیق تری ایجاد شود.
  • کراس اور ها: فرکانس ها در مانیتور های استودیویی تقسیم می شوند. با این کار وضوح و دقت به صدای تولید شده توسط مانیتور استودیویی اضافه می شود؛ به طوری که شما می توانید تمام جزئیات موجود در موسیقی را در محدوده EQ بشنوید.
  • صدا: به طور کلی در سه نکته بالا در مورد تولید صدای مانیتور استودیو و اسپیکر های معمولی توضیح داده شد. مانیتور های استودیویی به نحوی طراحی شده اند که صدایی صاف و دقیق و با جزئیات برای گوش دادن تولید کنند. این بدین معنی است که اسپیکر مانیتورینگ روی یک فرکانس خاص تمرکز ندارد و شما می توانید دقیق ترین صدایی که ممکن است را بشنوید تا بتوانید به راحتی عیوب موسیقی خود را تشخیص دهید و برطرف کنید.

چرا به مانیتور استودیویی نیاز داریم؟

چرا به مانیتور استودیویی نیاز داریم

همان طور که توضیح داده شد مانیتورینگ بخش بسیار مهمی از یک استودیو است. اما شاید از خود بپرسید چرا؟ در این جا در مورد دلایلی که چرا شما به مانیتور های استودیویی برای ساخت موسیقی نیاز دارید، توضیح داده شده است.

  • جلوگیری از ایجاد تحریف

یکی از مهم ترین معایب اصلی بلندگو های معمولی تمایل آن ها به تحریف و پخش کردن نسخه ای غیر واقعی از صدا است. این به دلیل نبود درایور ها و آمپر های قدرتمند در آن هاست که باعث می شود اسپیکر توانایی تولید صدایی بدون تحریف را در ولوم بالا نداشته باشد. اکثر اسپیکر های معمولی نمی توانند توان بالا تر از یک محدوده حجمی خاص را تحمل کنند و بعد از رسیدن به حد توان صدا های تحریف شده تولید می کنند. اما یک مانیتور استودیو با درایور ها و آمپر های با طراحی خوب و قدرتمند عرضه می شود تا بتواند صدا را با حجم بالا بدون اینکه تحریفی داشته باشد، تولید کند. به غیر از این موارد، آمپر های مانیتور های استودیویی نیز دقیقا بر اساس وات درایور آن ها ساخته می شود. به همین دلیل از بارگذاری بیش از حد روی اسپیکر با حجم بالای صدا جلوگیری می شود تا امکان تولید صدای تحریف شده به صفر برسد. با این کار، صدای بسیار دقیق تری دریافت خواهید کرد و راحت تر خواهید توانست که اشکالات موسیقی خود را برای میکس پیدا کنید.

  • شفافیت

با مانیتور استودیو شما می توانید صدایی شفاف بشنوید. این بدان معناست که شما می توانید صدا هایی با کیفیت بالا و در عین حال در حالت خنثی بشنوید تا بتوانید اشکالات موسیقی را پیدا کنید. این همان چیزی است که مانیتور های استودیویی برای آن ساخته شده اند.

هنگامی که با مانیتور های استودیویی به آهنگ گوش می دهید، هیچ گونه اغراق آمیزی و دستکاری ای را در بخش های مختلف از محدوده های فرکانس نخواهید شنید. به همین دلیل می توانید راحت تر عیوب موسیقی خود را پیدا کنید.

  • اکتیو بودن

اسپیکر معمولی غیر فعال و مانیتور استودیو فعال است. اکتیو بودن مانیتور های استودیویی به این معنی است که اسپکیر یک تقویت کننده برق داخلی دارد. به همین دلیل مانیتور را باید به یک منبع خطی با کنترل صدا مانند یک کنترلر اختصاصی با یک رابط صوتی متصل کنید. اکتیو بودن مانیتور استودیو باعث می شود تا شما صدایی دقیق تر و پویا تر بشنوید.

مانیتور استودیو اکتیو
  • تقویت کننده های توان فردی

مانیتور های استودیویی به دلیل اکتیو بودن چندین آمپر قدرت در واحد های خود دارد؛ بنابراین مانیتور توانایی تغذیه جداگانه ووفر، بلندگو های صدای های میانی و مخروط های خود را دارد. نتیجه این کار تولید صدای دقیق تری است.

نتیجه گیری

ساخت موسیقی نیازمند یک استودیو با تجهیزات است. یکی از مهم ترین تجهیزاتی که هر استودیویی باید داشته باشد، اسپیکر های مانیتورینگ است. اسپیکر مانیتورینگ تفاوت های عمده ای با اسپیکر های عادی دارد. این اسپیکر ها می توانند صدا را به صورت بسیار دقیقی تفکیک کنند و بدون هیچ دستکاری ای آن را به گوش شما برسانند تا بتوانید عیوب موسیقی های خود را پیدا و برطرف کنید. برای اینکه بهتر با مانیتور استودیو آشنا شوید، در این مقاله در مورد مانیتور های استودیویی و نکات مرتبط با آن ها توضیح داده شد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *