آموزش مهارت هایی برای دی جی کردن

آموزش مهارت هایی برای دی جی کردن

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی

برای دی جی کردن پس از کسب اطلاعات لازم، شروع به خرید برخی از تجهیزات مورد نیاز خود کنید. در این راستا می توانید یک لیست از تجهیزات مورد نیاز و مراحل پیش روی خود تهیه نمایید. برای مثال حتما یک کنترلر دی جی تهیه نمایید. آن ها هم از نظر اقتصادی بصرفه هستند و هم به شما برای دی جی کردن کمک شایانی خواهند کرد. احتمالا لپ تاپ در دسترس دارید. پس نرم افزار ها و برنامه های مورد نیاز خود را نیز نصب نمایید. اگر لپ تاپ ندارید از گوشی هوشمند خود کمک بگیرید. برای اتصال به کنترلر دی جی می توانید از بلوتوث یا یک برنامه مرتبط از طریق گوشی کمک بگیرید. گاهی اوقات این ساده ترین تجهیزات دی جی به شما کمک می کند تا مهارت های خود را رشد دهید. بعد از این است که باید مراحل زیر را انجام دهید.

  1. شروع به دی جی کردن

     شما در این مسیر دو مرحله در پیش رو دارید:

  • مرحله تحقیق
  • مرحله ساخت لیست و تنظیم

ابتدا، با تحقیق و گوش دادن به موسیقی هایی که دوست دارید و احساس می کنید با هم در یک میکس دی جی تناسب دارند، شروع کنید. آن موسیقی را به نحوی ضبط کنید یا دانلود کنید تا آماده میکس کردن باشد. سپس آهنگ های دی جی را به ترتیب مناسب پشت هم قرار دهید و از یک استراتژی برای میکس آن ها استفاده کنید. هیچ قانونی در این مرحله نیست. شما برای دی جی کردن باید از تمام خلاقیت خود استفاده کنید و محدودیتی برای خود در نظر نگیرید. می توانید آهنگ ها را تغییر دهید و جابجا کنید یا از سبک های مختلفی استفاده کنید.

  1. الهام از موسیقی دیگران

به میکس های دی جی های خوب و مورد علاقه خود گوش دهید. فهرست آهنگ را بررسی کنید و آهنگ هایی را که دوست دارید یادداشت کنید. آهنگ‌ هایی را که می ‌خواهید با آن‌ ها دی‌ جی کنید، یادداشت کنید و درواقع پیش زمینه ای از میکسی که در ذهن خود دارید آماده کنید. سپس تمام آهنگ‌ ها را دانلود کنید و به ترتیب روی آهنگ‌ هایی که می ‌خواهید در میکس دی ‌جی قرار دهید، تمرکز کنید.

دی جی کردن
  1. دی جی کردن و آموزش تئوری

شما پیش از هر چیزی نیاز به دانش زمینه ای در ارتباط با آن کار و حرفه دارید. برای دی جی کردن به اطلاعاتی نیاز خواهید داشت که باید آن ها را به صورت تئوری بررسی کنید و سپس وارد مرحله عمل و اجرا شوید. تئوری موسیقی به شما کمک می کند تا اجزای سازنده موسیقی را درک کنید تا بفهمید چگونه و کجا موسیقی را با هم ترکیب کنید. به خصوص اگر دوست دارید سبک ها و ژانرهای مختلف موسیقی را باهم ترکیب کنید، تئوری می تواند مفید باشد و در این زمینه به شما برای انتخاب درست کمک کند.

  1. ضبط دی جی

تطبیق ضرب (Beat matching) به شما کمک می کند تا میکس ‌های یکپارچه ارائه دهید. همچنین برای دی جی کردن نیاز دارید یک میکس دی جی را از طریق نرم افزار دی جی خود ضبط کنید. این کار بسیار آسان است و به اتصال خارجی دستگاه های ضبط و دیگر تجهیزات دی جی شما نیازی ندارد. فقط به یاد داشته باشید که تمام افکت ها و سطح صدا را بررسی کنید تا ولوم سنج رنگی در نرم افزار شما خط قرمز نباشد و حداکثر در محدوده نارنجی قرار گیرد. در غیر این صورت فایل صوتی در انتها مخدوش خواهد بود.

ضبط دی جی
  1. توجه به بازخورد ها

برای دی جی کردن و به منظور بهتر شدن روند کار خود حتما از اطرافیان خود نظر بگیرید. شما نیاز دارید بازخورد شنوندگان را نسبت به اجرای خود ببینید تا متوجه نقاط قوت و ضعف کار خود شوید. همچنین در دی جی کردن از شبکه های اجتماعی غافل نشوید. می توانید با اشتراک گذاشتن اجرا های خود با شنوندگان ارتباط بگیرید و از دیدگاه آن ها استفاده کنید.

با این کار همه چیزها را متفاوت درک می کنید؛ زیرا می توانید مجموعه بازخورد های متفاوتی برای بهبود مهارت های میکس خود دریافت کنید. تفاوت بازخورد گرفتن از طریق فضای مجازی با اعضای خانواده این است که خانواده و دوستان شما ممکن است معمولا با کمی تعصب و احساسات نظر دهند و نتوانند بازخوردی حقیقی و منطقی داشته باشند. البته تمامی نظرات برای شما ارزشمند خواهد بود.

  1. دی جی کردن با لپ تاپ یا گوشی

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که آیا می خواهید با لپ تاپ کار ها را انجام دهید یا از گوشی هوشمند استفاده کنید. به طور سنتی، تنظیمات کلاسیک با میز و میکسر گزینه خوبی است؛ اما این گزینه محدودیت هایی دارد. بنابراین، با استفاده از یک لپ ‌تاپ یا یک برنامه با سیستم پخش داخلی، تنوع بیشتر در دسترس شما خواهد بود. برای انتخاب روش دی جی کردن خود، حتما هزینه ها را نیز در نظر بگیرید.

دی جی کردن با لپ تاپ یا گوشی
  1. تمرین کردن

برای دی جی کردن باید تمرین و تکرار داشته باشید. این یک حقیقت غیر قابل انکار است که برای افزایش سطح مهارت خود نیاز به تمرین های مکرر دارید.  پس برای به دست آوردن مهارت های جدید، تمرین های مداوم انجام دهید. نه فقط تئوری؛ بلکه در واقع میکس موسیقی بر اساس یک پایه ثابت می تواند به شما کمک کند. به عنوان مثال، ایده های جدید خود را امتحان کنید یا از یک سبک ترکیبی دی جی پیروی کنید. شروع به دی جی کردن هرگز آسان نبوده است؛ اما شما می توانید با دوستان دی جی خود این مراحل را راحت تر پشت سر بگذارید.

کلام آخر

موسیقی چاشنی اصلی حرفه شما یعنی دی جی کردن است. شما باید به تمامی گزینه ها نگاه ویژه ای داشته باشید. موسیقی ای که می نوازید و روشی که برای اجرا انتخاب می کنید، شما را از بقیه متمایز می کند. به همین دلیل است که هنگام انتخاب موسیقی خود، مهم است که گزینه ای را پیدا کنید که نشان دهنده سبک شما باشد. به دنبال موسیقی منحصر به فرد اما دلپذیر باشید. و در نهایت تمرین را فراموش نکنید. صرف نظر از سبکی که انتخاب می کنید، اعتماد به نفس، تکنیک و دانش شما از موسیقی به شما کمک شایانی خواهد کرد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *