چگونه دی جی مراسم آهنگ های مناسب را انتخاب می کند؟

چگونه دی جی مراسم آهنگ های مناسب را انتخاب می کند؟

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی

یک دی جی مراسم حرفه ای و کاربلد همیشه باید بداند که آهنگ بعدی چه آهنگی است! اما نباید نگران انتخاب آهنگ ها باشد؛ حتی وقتی که مراسم خوب پیش نمی روند یا از انتخاب آهنگ بعدی مطمئن نیست. دی جی مراسم خوب کسی است که پلی لیست خود را تهیه کند و بدون استرس و با اعتماد به نفس مراسم را شروع کند. ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با مراحل و نکات کلیدی انتخاب آهنگ ها و پلی لیست آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

باید موسیقی خود را خوب بشناسند.

یک دی جی مراسم خوب باید پلی لیست و موسیقی های مختص خود را خوب بشناسد. برای اینکه این شناخت به خوبی حاصل شود، باید تا جایی که می تواند موسیقی های ساخت خود را گوش دهد. گوش کردن مداوم به موسیقی های خود در هر مکانی باعث می شود تا به طور ناخودآگاه و از حفظ، ترتیب موسیقی ها را بداند.

دی جی باید برای شناخت موسیقی و پلی لیست خود، پیش از برگزاری مراسم، جلسات تمرینی زیادی را پشت سر بگذارد. مهم ترین نکته در برگزاری جلسات تمرینی ضبط کردن آن هاست. در تمام دنیا تنها کسی که صدای موزیک های پلی شده را نمی شنود، خود دی جی است؛ زیرا کاملا در هنگام انجام کار سرگرم و متمرکز است. پس باید جلسات تمرینی خود را ضبط کند تا نقاط قوت و ضعف پلی لیستش را متوجه شود.

دی جا ها باید از هر مراسم و اجرایی شناخت کافی را به دست آورند.

دی جی مراسم

حتی حرفه ای ترین دی جی ها هم شناخت کافی را رمز موفقیت خود می دانند. دی جی مراسم باید از حضار مراسم شناخت کافی به دست آورد؛ یعنی پیش از اجرا کاملا بداند که قرار است در چه مراسمی شرکت کند و برای چه کسانی پلی کند؟ در چنین حالتی، می تواند انتظار مهمانان از خودش را حدس بزند و مراسم دلخواه آن ها را فراهم کند.

دی جی تمام احتمالات و انتظارات مهمانان را باید پوشش دهد. برای این کار باید دو برابر تعداد آهنگ هایی که نیاز دارد و پیش بینی کرده است را در پلی لیست خود تهیه کند. برای مثال دی جی ای که دو ساعت اجرا دارد و می خواهد بیست آهنگ پلی کند، باید در حقیقت یک پلی لیست چهل تایی تهیه کند.

نحوه انتخاب آهنگ بعدی هنگام اجرای مراسم

تا به این جای کار، دی جی مراسم، موسیقی خود را به خوبی شناخته است. زمان صرف کرده‌ و پلی لیست خود را تهیه کرده‌ و در مورد جمعیت تحقیق کرده‌ است. اما حال زمان بحران است! انتخاب اهنگ بعدی در لحظه اجرا بسیار مهم و سخت است! برای اینکه دی جی بتواند از پس این بحران بر بیاید، پیشنهاد ما توجه به مهمانان و خوب تماشا کردن آن هاست. دی جی های معروف معمولا زیاد از اهمیت هم خوانی جمعیت صحبت می کنند. همخوانی مهمانان با آهنگی که پلی شده، نشانه ارتباط برقرار کردن آن ها با آهنگ است. پس حتما از آهنگی که پخش شده راضی هستند و به هیجان آمده اند. وقتی که دی جی مهمانان را خوب تماشا کند، هم خوانی آن ها، رقص و وجد آن ها را ببیند می تواند تصمیم بگیرد که آهنگ بعدی را با چه تمی پلی کند.

بررسی نکاتی دیگر برای انتخاب آهنگ بعدی

بررسی نکاتی دیگر برای انتخاب آهنگ بعدی
  • اعتماد به غریزه و شروع یک بازی جدید

گاهی ممکن است که فضای مهمانی بسیار کسل کننده به نظر برسد. چهره مهمانان نشان از خستگی آن ها باشد و افراد کمی در پیست رقص حضور داشته باشند. در چنین حالتی یک دی جی مراسم کاربلد باید بازی جدیدی را آغاز کند! آهنگی کاملا متفاوت که فضای رقص را تقویت می کند و تغییر می دهد گزینه خوبی برای شروع یک بازی جدید است. در چنین حالتی دی جی باید به غریزه خود اعتماد کند و آهنگی را انتخاب کند.

  • انتخاب یک آهنگ ضربه

آهنگی که به ناگاه فضای رقص را پر کند، آهنگ ضربه می نامیم. برای پلی کردن آهنگ ضربه گاه دی جی باید آهنگی را پخش کند که اصلا انتظار آن را نداشته است. هیچ ایرادی ندارد. یک دی جی حرفه ای در چنین مواقعی شوک وارد کردن به مراسم را اولویت خود قرار می دهد؛ نه روی برنامه پیش رفتن.

  • تغییر دادن مداوم سطح انرژی

دی جی مراسم نباید دائما موسیقی هایی در یک سطح انرژی پلی کند. وظیفه او این است که سطح انرژی را تغییر دهد. سطح انرژی دائما بالا و دائما پایین، هر دو، خسته کننده است. دی جی باید هنگامی که فکر می کند مهمانان آمادگی اش را دارند، سطح انرژی را بالا ببرد و هنگامی که احساس می کند پیست رقص دارد خلوت می شود، سطح انرژی را پایین بیاورد تا مهمانان استراحت کنند و برای رقص مجدد انرژی بگیرند.

  • توجه به تمام مهمانان

دی جی حرفه ای به تمام مهمانان توجه می کند. هم آن هایی که در حال رقص هستند و هم آن هایی که کناری نشسته اند. هنگامی که افراد کمی در پیست رقص حضور دارند. دی جی باید فکر کند که با تجهیزات و لوازم خود چه آهنگی پلی کند تا حاضران در پیست باقی بمانند و هنگامی که خیالش از رضایت حاضران  راحت شد، باید فکر کند که چه چیزی پلی کند تا آن هایی که نشسته اند را هم به پیست بیاورد.

  • شرایط غیر منتظره

ممکن است به هر دلیلی اعم از قطع ناگهانی برق یا خراب شدن سیستم، تمام برنامه های دی جی مراسم به هم بریزد. در چنین حالتی او باید هر چیز که در چنته دارد رو کند تا مهمانان ناراحت، کسل و عصبانی نشوند.

جمع بندی

یکی از دغدغه های اصلی هر دی جی مراسمی حتی یک دی جی مراسم حرفه ای، انتخاب و پلی کردن آهنگ های بعدی در حین مراسم است. برای داشتن یک اجرای خوب و پلی کردن آهنگ مناسب، نکاتی را باید پیش از اجرا و حین اجرا در نظر گرفت. ما در این مطلب، به کلیدی ترین نکاتی که تمام دی جی های حرفه ای تایید کرده اند، اشاره کردیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *