نکاتی که پیش از خرید لوازم استودیویی باید بدانید

نکاتی که پیش از خرید لوازم استودیویی باید بدانید

در دسته بندی : راهنمای خرید

موسیقی غذای روح است و تنها زمانی می توان یک موسیقی خوب ساخت که آن را در استودیوی مجهز تولید کرده باشید. اگر یک تهیه کننده موسیقی یا یک نوازنده هستید، یکی از وظایفی که با آن در ابتدای کار رو به رو خواهید شد، انتخاب تجهیزات مناسب برای استودیو است. در هنگام انتخاب لوازم استودیوی خود باید به چندین نکته توجه داشته باشید. به خصوص اگر تازه کار هستید و قصد دارید اولین استودیوی خود را راه اندازی کنید. ما در این مقاله در مورد تمامی نکاتی که حین خرید لوازم استودیویی باید به آن ها دقت کنید، توضیح داده ایم.

نکات مهم در خرید لوازم استودیویی

  1. بودجه

قطعا اولین و مهم ترین نکته ای که قبل از خرید وسایل باید در نظر بگیرید، میزان بودجه ای است که برای تهیه لوازم استودیویی کنار گذاشته اید. تهیه آیتم های مناسب برای استودیوی شما می تواند کار سختی باشد. به خصوص اگر ندانید که چگونه آن را انجام دهید؛ زیرا وسایل بسیار زیادی وجود دارد که باید برای استودیوی خود تهیه کنید.

قبل از خرید لوازم استودیویی، در ابتدا به بودجه خود فکر کنید. باید ببینید که دقیقا حاضرید تا چه میزان هزینه کنید و میزان بودجه ای که در نظر گرفته اید می تواند تا چه میزان از تجهیزاتی را که می خواهید تهیه کنید برآورده کند. هنگامی که بودجه مورد نظر خود را مشخص کردید، می توانید به سراغ وسایلی بروید که با هزینه ای که می خواهید پرداخت کنید، مطابقت داشته باشد؛ زیرا وسایل استودیویی در بازه های قیمتی بسیار متفاوتی در بازار وجود دارند.

بودجه خرید لوازم استودیویی
  1. دوام تجهیزات

به عنوان یک نوازنده یا تهیه کننده موسیقی، قبل از خرید لوازم استودیویی به غیر از بودجه باید به فکر میزان دوام تجهیزات استودیویی خود نیز باشید. توجه به کیفیت و دوام وسایل قبل از خرید کار هوشمندانه ای است؛  زیرا این اقلام به دلیل قیمت بالایی که دارند، باید برای مدت طولانی دوام داشته باشند و شما تا مدت زمانی طولانی نیاز به تعویض قطعات و پرداخت هزینه مجدد نداشته باشید.

برای اینکه از کیفیت قطعات کاملا اطمینان پیدا کنید، باید گارانتی و گواهی گارانتی و خدمات پس از فروش را از فروشنده بخواهید. دوره گارانتی ای که برای تجهیزات استودیویی ارائه می شود، باید در حداقل ترین حالت یک سال باشد. اکثر فروشندگان معمولا محصولات خود را تا 2 سال گارانتی می کنند. در خرید لوازم استودیویی باید توجه داشته باشید که برخی از قطعات ممکن است اصلا گارانتی نداشته باشند.

به عنوان یک تهیه کننده یا نوازنده ای که می خواهد وسایلش تا مدت زمانی طولانی بدون مشکل همراه او باشد، هرگز به دنبال قطعات بدون گارانتی نروید. حتی اگر قیمت بسیار پایین تری داشته باشد. شرکت ها و فروشنده های زیادی در بازار وجود دارند که خدمات گارانتی را ارائه می دهند. شما بر اساس سلیقه، سابقه شرکت گارانتی کننده و البته بودجه خود اختیار دارید که از بین آیتم های موجود در بازار، یکی را انتخاب کنید.

دوام لوازم استودیویی
  1. کیفیت صدا

قطعا یکی از نکات بسیار مهمی که در خرید لوازم استودیویی اهمیت دارد، کیفیت صدای محصولات است. وقتی بودجه خود را مشخص کردید و از گارانتی و کیفیت محصولات مطمئن شدید، نکته بعدی ای که حتما باید در نظر بگیرید، کیفیت صدایی است که محصول مورد نظر شما می تواند تولید کند.

قطعا هر تهیه کننده یا نوازنده موسیقی ای دوست دارد که وسایلش بهترین و دقیق ترین صدا را تولید کند. نکته کیفیت صدا را می توان با نکته دوام تجهیزات یکی دانست؛ زیرا کیفیت صدای تولید شده توسط آیتم موسیقی ای که انتخاب کرده اید، با کیفیت ساخت و دوام آن نسبت مستقیم دارد. یعنی هر چه آیتمی که در حین خرید لوازم استودیویی انتخاب کرده اید، کیفیت ساخت بهتری داشته باشد، به نسبت همان، کیفیت صدای خوبی نیز خواهد داشت.

 سعی کنید در حین خرید وسایل مهمی مانند بلندگو ها، میکروفون ها، هدفون ها و... مدل های مانیتور استودیویی را انتخاب کنید که به طور خاص برای استفاده در استودیو ها طراحی شده اند؛ وسایلی مانند اسپیکر مانیتورینگ، تفکیک صدا و کیفیت بسیار خوبی دارد و برای کار در استودیو ساخته شده است و شما به کمک آن می توانید تمامی جزئیات آهنگ خود را بشنوید.

  1. اهداف شما از ساخت موسیقی

مورد بعدی ای که قبل از خرید لوازم استودیویی باید به آن فکر کنید، میزان تعهد شما به موسیقی است. آیا شما قصد دارید که موزیک را به عنوان یک حرفه دنبال کنید و در آینده یک نوازنده حرفه ای شوید و یا نه. فقط می خواهید به خاطر سرگرمی موسیقی را دنبال کنید و اهداف مهم تر دیگری در زندگی دارید؟

این سوالی است که شما باید قبل از خرید به آن جواب دهید. اگر می خواهید موسیقی را به صورت جدی و حرفه ای دنبال کنید، باید همیشه تلاش کنید که به مرور زمان وسایل ساخت موسیقی با کیفیت تری را برای استودیوی خود تهیه کنید.

اگر کسی هستید که موسیقی را تنها به عنوان یک سرگرمی دوست دارد و نمی خواهید که زیاد درگیر موسیقی شوید، تنها چیزی که حین انتخاب وسایل باید به آن دقت کنید، این است که کیفیت صدای محصولات به اندازه کافی برای شما خوب باشد و دیگر نیازی نیست که برای به دست آوردن بهترین تجهیزات تلاش چندانی کنید.

خرید لوازم استودیویی
  1. نوع

تمامی نکات در رابطه با خرید لوازم استودیویی گفته شدند؛ اما یک نکته دیگر که قبل از راه اندازی استودیو باید بدانید، مربوط به نوع استودیویی می شود که شما می خواهید راه اندازی کنید. به طور کلی استودیو ها در چهار دسته استودیوی اتاق خواب، استودیو های خانگی، استودیو های نیمه حرفه ای و استودیو های حرفه ای تقسیم می شوند. استودیو های اتاق خواب کوچک هستند و تنها به یک اتاق کوچک نیاز دارند. استودیو های خانگی نیز تقریبا مشابه هستند؛ اما با این تفاوت که در اتاق های بزرگ تری راه اندازی می شوند. استودیو های حرفه ای و نیمه حرفه ای نیز به فضای بسیار بزرگ تری نیاز دارند و نیازمند تهیه بهترین وسایل با بهترین کیفیت هستند.

نتیجه گیری

در صورتی که در حوزه موسیقی تازه کار هستید و می خواهید که یک استودیو راه اندازی کنید، انتخاب وسایل مناسب برای شما می تواند یک کار چالش برانگیز باشد. اما با این حال، اگر به نکاتی که در این مقاله در مورد خرید لوازم استودیویی اشاره شد، دقت داشته باشید، می توانید خیلی راحت تر وسایل استودیو خود را تهیه کنید و از ساخت موسیقی لذت ببرید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *