راهنمای جامع خرید تجهیزات استودیو

راهنمای جامع خرید تجهیزات استودیو

در دسته بندی : راهنمای خرید

برای مجهز کردن یک استودیوی حرفه ای، به ابزار های حرفه ای نیاز دارید. امروزه هر کس با خرید تجهیزات استودیو می تواند یک استودیوی خانگی ارزان و در دسترس ایجاد کند و در آن موسیقی یا پادکست ضبط کند. ما در این مقاله سعی می کنیم مهم ترین تجهیزات ضبط در استودیو را معرفی می کنیم تا با استفاده از آن ها بتوانید استودیوی خودتان را به خوبی تجهیز کنید. ابزار هایی مانند کامپیوتر، میدی کنترلر، میکروفون، هدفون و ... تجهیزاتی هستند که هر استودیویی به آن ها نیاز دارد. همچنین اشاره می کنیم که در هنگام خرید این ابزار چه نکاتی را باید رعایت کنید.

 1. کامپیوتر

اگر کامپیوتر یا لپتاپ ندارید، بهتر است سیستمی را خریداری کنید که بیشترین حافظه داخلی با قابلیت ارتقا و رم را داشته باشد و پردازنده آن قدرتمند باشد. اگر کامپیوتر یا لپتاپ دارید، بهتر است آن را ارتقا دهید. شما برای نصب نرم افزار های DAW به یک کامپیوتر میان رده احتیاج دارید. بهترین نرم افزار ها عبارتند از: Avid Pro Tools، Logic Pro X و ... .

 1. میدی کنترلر (MIDI Controller)

میدی کنترلر رابط بین کاربر و کامپیوتر است. کیبرد و میدی کنترلر ظاهری شبیه به هم دارند؛ اما کیبرد از خودش صدا دارد و میدی کنترلر به کامپیوتر شما سیگنال هایی ارسال می کند تا نرم افزار های مربوطه این داده ها را بخوانند. در هنگام خرید تجهیزات استودیو، بهتر است توجه کنید که بعضی از کیبرد ها به میدی کنترلر نیز مجهز هستند و با داشتن آن ها دیگر نیازی به میدی کنترلر نخواهید داشت. با توجه به نیاز های خود می توانید دستگاه هایی مانند Akai’s MPC line،  Akai’s MPK و Novation’s LaunchKey خریداری کنید.

خرید تجهیزات استودیو
 1. میکروفون

نرم افزار های ضبط صدا در تدوین صدای ضبط شده جادو می کنند؛ اما به هر حال برای خرید تجهیزات استودیو و ضبط صدای باکیفیت به میکروفون نیاز دارید. اگر در حال ضبط صدا، ساز های آکوستیک و ... هستید، به چند نوع میکروفون اصلی نیاز دارید:

 • میکروفون خازنی: این نوع میکروفون بیشتر برای ضبط استودیویی استفاده می شود و فرکانس ها را کامل تر و دقیق تر ضبط می کند. میکروفون های با دیافراگم کوچک و بزرگ بهترین انتخاب هستند. البته باید اشاره کنیم که اکثر میکروفون های خازنی به فانتوم پاور احتیاج دارند. فانتوم پاور معمولا 48 ولت است و باید با استفاده از منبع تغذیه این مقدار را تامین کرد.
 • میکروفون دینامیک: میکروفن های دینامیک مقرون به صرفه هستند و ساختار مقاوم و نویز کم دارند. به همین دلیل در اجرا های زنده بیشتر استفاده می شوند. البته در هنگام خرید تجهیزات استودیو، اگر برای خرید میکروفون خازنی بودجه ندارید، می توانید به خرید میکروفون دینامیک فکر کنید.
 1. هدفون

یک جفت هدفون خوب یکی از مهم ترین چیز هایی است که برای ضبط در استودیو به آن نیاز دارید. هدفون های پشت بسته و پشت باز معروف ترین انواع هدفون هستند که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند. برای کار های میکسینگ هدفون های پشت باز بهترین گزینه هستند تا صدا ها را طبیعی تر بشنوید. اگر در یک محیط پر سر و صدا هستید، بهتر است که هدفون های پشت بسته را بخرید.

خرید تجهیزات استودیو
 1. مبدل های AD/DA

مهم ترین وظیفه رابط های صوتی تبدیل صدا های آنالوگ ورودی میکروفون به سیگنال های دیجیتالی برای پردازش در رایانه است. رابط صوتی سیگنال های دیجیتال رایانه را به سیگنال آنالوگ تبدیل می کند تا آن ها را از طریق هدفون یا مانیتور بشنوید. شما با مبدل های AD/DA می توانید این کار ها را انجام دهید.

 1. ورودی و خروجی I/O

تعداد ورودی ها و خروجی های رابط صوتی در هنگام کار با چندین منبع ضبط بسیار مهم است. انواع ورودی و خروجی هایی که در هنگام خرید تجهیزات استودیو باید به آن ها توجه کنید، عبارتند از: XLR، 1/4"، TRS، MIDI و ... . این ورودی های رابط صوتی باعث می شوند که شما در هنگام خرید منابع ضبط صدا و کابل های مختلف، به نوع ورودی و خروجی آن دقت کنید. بسیاری از کنترلر ها و کیبرد ها ورودی میدی دارند و بعضی از آن ها با رابط یو اس بی متصل می شوند و مشکلی برای شما ایجاد نمی کنند.

ورودی و خروجی
 1. ساب ووفر

اگر در زمینه موسیقی رپ، هیپ هاپ یا موسیقی های باس سنگین فعال هستید، با یک ساب ووفر می توانید فرکانس های پایین میکس را بشنوید. بیشتر اسپیکر ها از فرکانس های 40 تا 50 هرتز پشتیبانی می کنند. با ساب ووفر ها فرکانس های پایین تر از این را نیز می شنوید.

 1. اسپیکر مانیتورینگ

هنگام خرید تجهیزات استودیو و خرید اسپیکر باید به چه نکاتی توجه کنید؟ابتدا باید اندازه استودیو یا اتاق خود را در نظر بگیرید. اگر اتاق شما بزرگ است، لازم است که یک اسپیکر مانیتورینگ بزرگ بخرید. اسپیکر های مجهز به فوم آکوستیک و بافل از ایجاد انعکاس و رزونانس جلوگیری می کند. بهتر است که اسپیکر شما به اکولایزر مجهز باشد.

اسپیکر مانیتورینگ
 1. لرزه گیر میکروفون

میکروفون ها بسیار حساس هستند و ارتعاشات خارجی را دریافت می کنند. برای مثال برداشتن میکروفون و دست زدن به آن باعث ایجاد نویز می شود. به همین دلیل به لرزه گیر میکروفون نیاز دارید و لازم است آن ها را جداگانه بخرید. البته بسیاری از میکروفون های دینامیک لرزه گیر دارند.

 1. پاپ فیلتر

پاپ فیلتر وسیله ای فلزی یا پارچه ای است که در برابر میکروفون قرار می گیرد. اگر خواننده یا سازنده پادکست هستید، لازم است که میکروفون شما به پاپ فیلتر مجهز باشد.

جمع بندی

شما لازم است میکروفون های بسیار زیادی بخرید که جزئیات بیشتری دارد و به لرزه گیر و فیلتر پاپ مجهز هستند. البته بهترین میکروفون همان میکروفونی است که دارید یا می توانید بخرید. در هنگام خرید تجهیزات استودیویی باید به اندازه استودیو و نیاز های خود توجه کنید. ضبط صدا برای مقاصد مختلف به تجهیزات متفاوت نیاز دارد. برای مثال در هنگام ضبط صدا میکروفون شما به پاپ فیلتر نیاز دارد. ما در این مقاله 10 مورد از تجهیزات استودیو را معرفی کردیم و به نکات خرید این تجهیزات پرداختیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *