ضروری ترین تجهیزات نورپردازی را بشناسید.

ضروری ترین تجهیزات نورپردازی را بشناسید.

در دسته بندی : راهنمای خرید

اگر صاحب یک استودیو هستید، عکاسی می کنید، ویدیو درست می کنید و یا به هر نحوی مشغول به تولید محتوا هستید، قطعا به تجهیزات نورپردازی برای گرفتن عکس ها و ویدیو های بهتر نیاز خواهید داشت. تجهیزاتی که در نورپردازی استفاده می شود، مدل های بسیار مختلفی دارد و هر کدام از آن ها یک سری ویژگی ها و وظایف خاص خود را دارد. به همین دلیل برای اینکه بهتر با این تجهیزات استودیویی نور آشنا شوید، ادامه این مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله در مورد برخی از تجهیزات نورپردازی پر کاربرد توضیح داده شده است.

انواع تجهیزات نورپردازی استودیویی

  1. Speedlitesتجهیزات نورپردازی

یکی از تجهیزات ضروری برای تمامی استودیو ها و تولید کنندگان محتوا، Speedlite ها است. استفاده از آن ها بسیار آسان است و نیاز به هیچ پیش آموزش خاصی ندارد. همچنین قیمت نسبتا ارزانی دارد و برای کسانی که بودجه محدودی دارند، می تواند انتخاب مناسبی باشد.

اسپیدلایت ها به راحتی نور های استودیویی، قابل تغییر نیستند و قابلیت شخصی سازی زیادی را ارائه نمی دهند. همچنین نور تولید شده توسط آن ها در بازه قیمتی خودشان مناسب است؛ اما نوری به قدرت تجهیزات نورپردازی استودیویی ندارد. مزیت اسپیدلایت ها این است که مدت زمان فلاش نسبتا سریعی دارند. اگر بتوانید کمی کار با اسپیدلایت را یاد بگیرید و تجربه کسب کنید، می توانید به راحتی عکس های فوق العاده ای به کمک آن بگیرید.

  1. Studio lightsتجهیزات نورپردازی

چراغ های استودیویی می تواند بهترین گزینه برای عکاسی باشد. چراغ های استودیویی کمی گران تر از اسپیدلایت ها هستند؛ اما تطبیق پذیری و قابلیت های شخصی سازی بیشتری را ارائه می دهد. در بین تجهیزات نورپردازی، چراغ های استودیویی قدرت خروجی بسیار بیشتری نسبت به اسپیدلایت ها دارد و حتی به شما اجازه می دهد که دمای تولید شده از چراغ را نیز کنترل کنید. علاوه بر این ها، چراغ های استودیویی با طیف وسیعی از تجهیزات جانبی هماهنگ هستند و به شما اجازه می دهند تا عکس های حرفه ای تری بگیرید. برای مثال شما می توانید از چتر های ساده گرفته تا فرنل های حرفه ای تر را روی چراغ های استودیویی نصب کنید.

  1. Continuous lightContinuous light

در بین تجهیزات نورپردازی قطعا به وسیله ای نیاز خواهید داشت که به مدت طولانی برای شما نوردهی کند. این وسیله همان طور که از نامش نیز پیداست می تواند به عنوان یک منبع نور پیوسته برای طولانی مدت عمل کند. بر خلاف نور های استودیویی که فلاش را برای روشن کردن سوژه تا مدت زمانی کوتاه روشن می کنند، این وسیله برای ژانر های مخصوصی از عکاسی استفاده می شود که لازم است نور در آن به طور پیوسته برای مدت طولانی وجود داشته باشد. به همین دلیل این وسیله را برای تمامی استودیو ها نمی توان مناسب دانست.

نور های پیوسته در مقابل فلاش ها

یکی از سوالاتی که قطعا برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که چرا اکثر عکاس های استودیویی به جای استفاده از نور های پیوسته از فلاش استفاده می کنند.

در واقع جواب اصلی اینکه چرا اکثر عکاس های حرفه ای عموما فلاش را ترجیح می دهند این است که یک عکاس حرفه ای می تواند مقدار بسیار زیادی از انرژی را در لحظه به نور تبدیل کند. این در حالی است که نور های پیوسته می توانند مقدار معینی از انرژی را تبدیل به نور کنند و از آن فرا تر نمی روند.

فلاش به عنوان یکی از تجهیزات نورپردازی می تواند نور بسیار بالایی برای یک لحظه ایجاد کند. از آن جایی که عکاسی هم در لحظه انجام می شود، می توانیم عکس های پرنور تری به کمک فلاش ها بگیریم. اگر حین عکاسی نور بیشتری داشته باشید، عکس هایی که می گیرید، عمق میدان بیشتری خواهد داشت و به راحتی خواهید توانست که روش های مختلف اصلاح عکس را استفاده کنید.

دلیل دیگری که باعث می شود عکاس ها به جای نور پیوسته از نور فلاش استفاده کنند، این است که برای گرفتن عکس های خوب به کمک نور پیوسته نیاز به کار در تاریکی خواهید داشت. به همین دلیل استودیویی که در آن قرار دارید، در طول روز هم باید تاریک باشد؛ زیرا اگر اشکال دیگری مانند آلودگی نوری ایجاد شده از پنجره یا دیگر نور های ساختمان وجود داشته باشد، نمی توانید عکس های خوبی به کمک نور های پیوسته بگیرید. به همین دلیل برای گرفتن عکس های خوب به کمک نور پیوسته لازم است که تمامی نور های موجود در ساختمان را حذف کنید تا عکس های خوبی نیز داشته باشید که این امری سخت و برای استودیو هایی که نور طبیعی زیادی در ساختمان آن ها وجود دارد، تقریبا غیر ممکن است.

تجهیزات نور

قدرت و ژول

در بین تجهیزات نورپردازی قطعا همه مدل ها توان یکسانی ندارند و هر کدام با یک قدرت خاصی کار می کند. میزان قدرت و مصرف انرژی تجهیزات نورپردازی یا با ژول یا با وات مشخص می شود. ژول در واقع به مقدار انرژی اشاره دارد. در حالی که وات توان مصرفی را نشان می دهد. یک ژول معادل یک وات است. برای مثال یک بسته برونکالر Scoro  توان خروجی 3200 ژول را دارد.

روشن شدن چراغ های استودیو

بر خلاف اسپیدلایت ها که با فشار دادن دکمه شاتر فلاش روی دوربین را فعال می کنند، چراغ های استودیویی به یک دستگاه راه اندازی مجزا نیاز دارد. این دستگاه راه اندازی معمولا روی دوربین نصب می شود. به همین دلیل بعد از اینکه دکمه شاتر را فشار می دهید، سیگنال توسط دستگاه راه اندازی به بسته می رسد و فلاش را دقیقا در لحظه مناسب روشن می کند.

نتیجه گیری

تولید کنندگان محتوا های ویدیویی و تصویری برای اینکه بتوانند بهترین محتوای ممکن را تولید کنند، به تجهیزات مختلفی نیاز دارند. یکی از مهم ترین تجهیزات مورد نیاز تمامی تولید کنندگان محتوای ویدیویی و تصویری، تجهیزات نورپردازی است. به کمک تجهیزات نورپردازی می توانند نور بهتری را روی سوژه مورد نظر خود بیندازید و عکس ها و ویدیو هایی با جزئیات بهتر و عمق میدان بیشتر ثبت کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *