بررسی تجهیزات استودیویی

بررسی تجهیزات استودیویی

در دسته بندی : راهنمای خرید

چندان تفاوتی ندارد که شما فرد مبتدی ای باشید که می خواهید در استودیو خانگی تان صدا ضبط کنید یا مدتی هست که در استودیو این کار مشغولید و کاملا حرفه ای شده اید. در هر صورت همیشه از خودتان می پرسید که آیا تجهیزات استودیو من کامل است؟ آگاهی کافی از کیفیت و کمیت تجهیزات استودیویی در نتیجه به دست آمده تاثیر بسزایی دارد. البته این تجهیزات بستگی به این دارد که استودیو شما در چه سطحی قرار دارد. در این نوشته می کوشیم شما را با تجهیزات استودیو های سطح 3 که استودیو های نیمه پرو نام دارند و برای افراد حرفه ای و غیر حرفه ای مناسب هستند، آشنا کنیم.

استودیو نیمه پرو

تجهیزات هر استودیو با توجه به ظرفیت و قابلیتی که دارد تعیین می شود. شما می توانید یکی از اتاق های خود را با ابزاری مجهز کنید و استودیو شخصی خود را داشته باشید. استودیو های سطح 3 می توانند در خانه شما یا در جای دیگر ساخته شوند. آن ها معمولا تجهیزات لازم را برای ضبط همزمان چندین نوازنده در خود دارند. تجهیزات این استودیو در ادامه بررسی می شومد.

تجهیزات استودیو های نیمه پرو

تجهیزات استودیویی
  • پایه های رک استودیویی

پایه های رک استودیو نقطه عطف بزرگی در تکامل استودیو خانگی شما محسوب می شود. شما هنگام راه اندازی استودیو از خرید این رک ها ناگزیر هستید و آن ها اولین ابزاری هستند که خریداری می کنید. اگر پیش از این از دسکتاپ های ساده استفاده می کردید، قطعا می دانید که آن ها فقط می توانند تعداد کمی آهنگ را به طور همزمان ضبط کنند. یکی از کاربرد های پایه های رک که از مزیت های مهم آن نیز محسوب می شود، اتصال و تطبیق تجهیزات استودیویی دیگر است. در نتیجه شما می توانید مسیریابی و جریان های سیگنال خود را هر طور که تمایل دارید، شخصی سازی کنید.

  • تهویه برقی

تقریبا تمام رک ها به تهویه برقی نیاز دارند؛ زیرا با آن دیگر نیازی نیست که تعداد زیادی سیم برق از پشت هر واحد رک شما آویزان شود. یک تهویه مطبوع برقی این کار را انجام می دهد و برق را به وسیله یک کابل برای کل قفسه به طور یکپارچه پخش می کند. این تهویه همچنین با قابلیت هایی نظیر حفاظت از موج، تنظیم ولتاژ و فیلتر کردن نویز را نیز دارد مقاومت وسایل شما را بالا می برد و باعث می شود به این زودی ها خراب نشوند.

  • تقویت کننده میکروفون

با مجهز کردن استودیو خود به وسیله پایه های رک و تهویه برقی، در حقیقت برای دریافت کانال های ورودی اضافی آمادگی لازم را به دست آورده اید. شما می توانید با اضافه کردن یک تقویت کننده میکروفون چند کاناله آن ها را دریافت کنید. استودیو ها از یکی از انواع پرکاربرد تقویت کننده که تقویت کننده تک کاناله پیشرفته نامیده می شود، برای میکس آهنگ ها و آواز های مهم بهره می برند.

تقویت کننده میکروفون
  • آمپر هدفون

آمپر هدفون زمانی که شما با تعداد زیادی کانال ورودی سر و کار دارید، مورد استفاده قرار می گیرد. شما در کنار آن به یک OUTPUT چند کاناله نیز احتیاج پیدا خواهید کرد. در این صورت زمانی که چند نوازنده با هم مشغول نواختن هستند، هر کدام از آن ها می تواند خود را در حین انجام کار مشاهده کند. همان گونه که می دانید از میان تجهیزات استودیویی رابط های صوتی فقط 1 یا 2 خروجی هدفون دارند. اگر شما خروجی های بیشتری می خواهید، می توانید از یک آمپلی فایر هدفون بهره ببرید.

  • سیستم مدیریت مانیتور

اکنون وقت آن است که خروجی های اضافی را برای چندین مانیتور استودیویی اضافه بکنید. دلیل آن هم این است که مهندسان استودیو های پیشرفته معمولا می خواهند کیفیت صدای میکس شده را در دستگاه های مختلف امتحان کنند. در این حالت می توانند مطمئن شوند که صدا از بلندگو های معمولی و غیر حرفه ای به همان کیفیت استودیو شنیده می شود. سیستم مدیریت مانیتور این کار را انجام می دهد و مهندسان به کمک دکمه ای صدا را میان بلندگو های مختلف جا به جا می کنند.

  • ابزار مجازی

این تجهیزات استودیویی بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که خودشان در خانه به ضبط صدا می پردازند. نواختن چند ساز همزمان آن هم در خانه می تواند دشوار باشد. شما نه تنها باید در تمام این ساز ها حداقل مهارت را داشته باشید؛ بلکه باید صاحب آن ها نیز باشید. ما برای حل این مسئله استفاده از ابزار مجازی را به شما پیشنهاد می دهیم. یک بسته نرم افزاری که مجموعه ای است از صدای صد ها ساز طبیعتا قیمتی کمتر از یک ساز واقعی دارد. البته معمولا در این بسته ها صدای سازی مانند گیتار یافت نمی شود؛ اما می توانید صدای پیانو، درام و ... را از آن ها بشنوید.

کنترل کننده MIDI
  • کنترل کننده MIDI

یکی از مشکلاتی که ساز های مجازی دارند، نواختن آن ها به وسیله صفحه کلید و موس کامپیوتر های معمولی است. شما باید زمان زیادی را برای برنامه نویسی یک ملودی ساده این ابزار ها اختصاص دهید. همچنین احساسی که می توانید به این اجرا ها تزریق کنید، خیلی کم است. این مشکل را می توانید با کنترل کننده های MIDI حل کنید. با این کنترل کننده های فیزیکی شما می توانید به صورت واقعی چیزی را لمس و احساسات خود را به آن منتقل کنید.

جمع بندی

شما باید برای این که بهترین صدا ها و آوا ها را در استودیو خود ضبط کنید، ابزار و وسایل به خصوصی را تهیه نمایید. تعداد و کیفیت این محصولات باعث می شود که شما در نهایت صدای درست و با کیفیتی را بشنوید. استودیو ها نیز به طور کلی به چهار سطح تقسیم بندی می شوند: مخصوص اتاق، خانگی اختصاصی، نیمه پرو و پرو. از میان آن ها استودیو نیمه پرو در سطح متوسط قرار می گیرد و برای افراد عادی و حرفه ای محیط مناسبی است. از این رو ما در این مقاله تجهیزات استودیویی استودیو سطح سه را نام بردیم و عملکرد هر یک را توضیح دادیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *