تجهیزات آکوستیک استودیو شامل چه مواردی می شود؟

تجهیزات آکوستیک استودیو شامل چه مواردی می شود؟

در دسته بندی : راهنمای خرید

فناوری ها و تکنولوژی های مربوط به ضبط و استودیو به طور مداوم در حال پیشرفت است. به روز شدن و استفاده از تجهیزات کاربردی جدید برای هر استودیویی که می خواهد صدای باکیفیت تری تولید کند، ضروری است. ساخت یک استودیوی ضبط نیاز به برنامه ریزی دقیق، تحقیق و بودجه کافی دارد. کسب اطلاعات کافی درباره تجهیزات مورد نیاز استودیو به شما کمک می کند تا استودیوی بهتری داشته باشید. هنگام راه اندازی یک استودیوی ضبط موارد اصلی ای که باید در نظر بگیرید عبارتند از: برق و شبکه، کامپیوتر ها، امنیت و راحتی و تجهیزات آکوستیک استودیو . در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با تجهیزات لازم بیشتر آشنا شوید.

انواع مختلف استودیو های ضبط

پیش از هر چیز خوب است تا با انواع استودیو ها آشنا شوید؛ زیرا هر استودیویی تجهیزات خاص خود را نیاز دارد. استودیو ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند: استودیوی خانگی و حرفه ای (تجاری). هر کدام آکوستیک، تجهیزات و امکانات متفاوتی دارند و برای ضبط انواع خاصی از موسیقی مناسب هستند. در تقسیم بندی جزئی تر حتی می توانید استودیو ها را به چهار دسته تقسیم کنید:

 • استودیو ضبط اتاق
 • استودیوی ضبط اختصاصی خانگی
 • استودیو صدابرداری نیمه حرفه ای
 • استودیوی ضبط حرفه ای

تجهیزات آکوستیک استودیو

تجهیزات آکوستیک استودیو

تجهیزات آکوستیک که در استودیو های نیمه حرفه ای و حرفه ای دیده می شوند. مجموعه امکاناتی شامل جذب کننده ها و پخش کننده ها هستند که صدای داخل استودیو را کنترل می کنند تا کیفیت کلی صدای ضبط شده بهبود یابد. این امکانات صدا های ناخواسته، امواج و اکو ها را کاهش می دهند.

هنگامی که فقط از امکانات جذب کننده صدا استفاده کنید، احتمالا به نظرتان می رسد که فضای استودیو یا اتاقتان بیش از حد مرده است. در این مواقع است که استفاده از پخش کننده ها ضرورت پیدا می کند. در این مواقع باید اجازه دهید تا چند انعکاس باقی بماند؛ اما آن ها را به کمک پخش کننده ها پراکنده کنید. به این ترتیب، تعادل در فرکانس های طبیعی ایجاد می شود. با ترکیب مناسب جذب کننده ها و پخش کننده ها، می توانید آکوستیک هر فضایی را به چیزی تبدیل کنید که قادر به ضبط در سطح جهانی باشد.

همانطور که اشاره کردیم، تجهیزات آکوستیک در استودویو های نیمه حرفه ای و حرفه ای دیده می شوند؛ اما مهم نیست که چه نوع استودیویی را راه اندازی می کنید. شما برای بالا بردن کیفیت صدا حتی در استودیو های خانگی هم می توانید چنین تجهیزاتی را به کار ببرید. خرید برخی از پانل های آکوستیک و پد های عایق برای هر نوع محل ضبطی به شدت توصیه می شود؛ زیرا تاثیر زیادی بر روی کیفیت صدای ضبط شده خواهد داشت.

انواع امکانات آکوستیک

انواع امکانات آکوستیک
 • تله باس: اولین و مهم ترین عنصر در میان تجهیزات آکوستیک استودیو تله باس است. اگر از لحاظ مالی فقط می توانید یکی از امکانات لازم را تهیه کنید، بی شک به سراغ تله باس بروید. تله های باس فقط فرکانس های پایین را جذب نمی کنند؛ بلکه همه فرکانس ها را جذب می کنند.
 • پانل ها: پانل ها نسبت به تله های باس کارآمدی کمتری دارند و برای جذب فرکانس های پایین و ضعیف مفیدند. اما از آنجایی که تله ‌های باس در گوشه‌ های اتاق قرار می گیرند، تنها کاری که نمی‌ توانند انجام دهند این است که امواج ایستاده ‌ای را که بین دیوار های موازی مقابل هم وجود دارد، جذب کنند. بنابراین پانل ها در این مواقع کاربرد دارند.
 • دفیوزر ها: دفیوزر ها برای استودیو های خانگی کمتر کاربرد دارند و معمولا در استودیو های حرفه ای استفاده می شوند. از لحاظ قیمت نیز، هزینه زیادی را به همراه دارند.

محبوب ترین تجهیزات آکوستیک استودیو

محبوب ترین تجهیزات آکوستیک استودیو

در اینجا برخی از محبوب ترین تجهیزات آکوستیک را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • پانل فوم های آکوستیک کمپانی Auralex: پانل فوم ها به راحتی نصب می شوند و برای بهبود کیفیت صدا در یک فضای کوچک بسیار مناسب هستند. برای استفاده از آن ها، می توانید پانل را به هر گوشه از اتاق که می خواهید نصب کنید. به طور کلی پانل ها را به دیوار های استودیو نصب می کنند تا صدا های اضافی را جذب کند. یکی از محبوب ترین پانل فوم ها در تمام کشور ها و به خصوص ایران Auralex است.
 • GIK Acoustics: این نوع عایق، مجموعه ‌ای از تله ‌های باس، پخش‌ کننده‌ ها و جذب ‌کننده‌ ها است که برای مکان های بزرگ‌ تر و تنظیمات پیچیده ‌تر ضبط مناسب است.
 • Primacoustic: این کمپانی هم مجموعه ای از تله های باس، پخش کننده ها و جذب کننده ها را عرضه می کند که طیف وسیعی از محصولات را در اندازه ها و شکل های مختلف در بر گرفته اند. این کمپانی برای هر نوع اتاق و استودیویی تجهیزات مناسبی دارد.

نکات مهم هنگام تهیه امکانات آکوستیک

تجهیزات آکوستیک استودیو  
 • اندازه و شکل اتاق یا استودیو: اندازه و شکل اتاق می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت صدا داشته باشد؛ بنابراین مهم است که امکانات مناسب اتاق یا استودیوی خود را تهیه کنید.
 • محل قرارگیری: تجهیزات آکوستیک باید در نواحی مناسب استودیو قرار گیرند تا بیشترین تاثیر را داشته باشند و بهترین نتیجه حاصل شود. به عنوان مثال، تله های باس باید در گوشه ها قرار گیرند، در حالی که پخش کننده ها باید روی دیوار ها قرار گیرند.
 • زیبایی شناسی: برخی از تجهیزات آکوستیک ممکن است چندان خوشایند به نظر نرسند. گزینه ای را انتخاب کنید که با زیبایی کلی استودیو یا اتاق شما مطابقت داشته باشد.

جمع بندی

تجهیزات آکوستیک استودیو به علاقه مندان موسیقی کمک می کند تا صدای باکیفیت تری را تولید کنند. جذب کننده ها و پخش کننده ها با کنترل صدای محیط به کمک استودیو ها می آیند. تجهیزات آکوستیک را به سه دسته کلی می توان تقسیم کرد: تله های باس، پانل ها و دفیوزر ها. ما در این مطلب سعی کردیم تا شما را با اهمیت این تجهیزات بیشتر آشنا کنیم. همچنین به شما کمک کنیم تا اگر قصد تهیه تجهیزات آکوستیک استودیو را دارید، گزینه هایی را متناسب با نیاز های خود تهیه کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *