باند اکتیو شارژی چه کاربردی دارد؟

باند اکتیو شارژی چه کاربردی دارد؟

در دسته بندی : راهنمای خرید

PA در واقع مخفف public address است. سیستم های PA در واقع بلندگو هایی هستند که صدای شما را هنگام صحبت کردن یا نواختن با یک ساز به صورت بلند و واضح به مردم می رساند. شاید با گفتن این موضوع، اولین چیزی که به ذهن شما برسد بلندگو هایی باشد که در کنسرت ها و استادیوم ها به کار می رود. این فکر تا حدودی درست است؛ اما بلندگو هایی که در این مکان ها به کار می روند، در واقع باند های اکتیو هستند. برای آشنایی بیشتر در این مقاله در مورد باند اکتیو و باند اکتیو شارژی توضیح داده خواهد شد.

یک سیستم PA خوب و یک باند اکتیو شارژی چه کاربرد هایی دارد؟

متغیر های بسیار زیادی وجود دارد که تعیین می کند یک سیستم PA خوب است یا خیر. برای مثال هنرپیشه های دوره گردی که در خیابان ها اجرا می کنند، به بلندگویی نیاز خواهند داشت که سبک و قابل حمل باشد؛ اما کسانی که در سالن های بزرگ اجرا می کنند و در یک مکان به صورت ثابت کار خود را انجام می دهند و آثار خود را می سازند و اجرا می کنند، قطعا به جا به جایی تجهیزات خود حداقل تا یک مدت طولانی نیاز نخواهند داشت. برای این دست از افراد یک باند اکتیو شارژی می تواند گزینه ای مناسب باشد.

باند تنها وسیله مورد نیاز یک نوازنده یا خواننده نیست. صدایی که که هنرمند تولید می کند، باید ابتدا توسط یک میکروفون دریافت و سپس توسط میکسر بورد پردازش شود. به همین دلیل برای اینکه بتوانید یک سیستم PA خوب داشته باشید، باید ابتدا مکانی که می خواهید در آن اجرا داشته باشید را مشخص کنید. همچنین تعداد مخاطبان و میزان بودجه شما نیز در انتخاب سیستم PA تاثیر گذار خواهد بود.

باند اکتیو شارژی که به آن بلندگو های همه کاره یا قبل حمل نیز گفته می شود، برای افرادی که نمی خواهند زیاد وارد جزئیات سیستم PA شوند، بهترین گزینه است. باند اکتیو شارژی تقویت کننده داخلی و یک آمپر قدرت دارد که ولتاژ سیگنال را افزایش می دهد. با این دست از اسپیکر ها دیگر به میکسر خارجی نیاز نخواهید داشت.

باند اکتیو شارژی

از مزایای داشتن یک باند اکتیو قابل حمل این است که به تمامی نیاز های شما پاسخ می دهد. یک باند اکتیو شارژی همان طور که از نام آن نیز پیداست، نسبتا کوچک است؛ به همین دلیل می توانید به راحتی آن را به پشت ماشین خود متصل کنید. البته این را هم در نظر داشته باشید که طبیعتا طیف وسیع تری از صدا ها و تنظیماتی که می توانید به کمک سیستم های حرفه ای به آن دسترسی پیدا کنید، در باند های اکتیو شارژی از دست خواهید داد. البته با توجه به قیمت و سادگی باند های اکتیو شارژی می توان از این مشکل چشم پوشی کرد.

در سیستم های PA صدا ابتدا توسط یک میکروفون گرفته می شود که به یک پری آمپ متصل شده است تا سطح آن را تقویت کند. سپس به میکسر بورد می رسد تا پردازش ها و تغییرات لازم روی آن اعمال شود. در نهایت نیز به یک آمپر قدرت و یک بلندگو منتقل می شود تا صدا با کیفیت بالا به مخاطبان برسد. قطعا این دست از تجهیزات برای افرادی مناسب است که در یک مکان ثابت مستقر هستند؛ زیرا برای هنرمندانی که همیشه در حال جا به جایی هستند، نگهداری و جا به جایی این تجهیزات سنگین به تنهایی کاری غیر ممکن خواهد بود.

ویژگی های باند اکتیو شارژی

باند شارژی

به طور کلی برای انتخاب یک باند اکتیو شارژی باید به سه نکته اصلی توجه کنید تا محصول مناسبی را خریداری کنید. این سه ویژگی شامل موارد زیر می شود:

  • وات

وات میزان صدای بلندگو و وضوح آن را نشان می دهد. هر چه وات یک بلندگو بیشتر باشد، صدای آن نیز بیشتر می شود و بلندگو می تواند صدا را راحت تر در مکان های بزرگ تر به گوش مخاطب برساند. همچنین هر چه وات یک باند بیشتر باشد، می توانید صدا را با حجم های بیشتری تولید کنید؛ بدون اینکه صدا دچار شکستگی، ابهام یا افت کیفیت شود.

  • اندازه و وزن

قطعا مهم ترین معیار برای کسانی که به دنبال خرید باند اکتیو شارژی هستند، اندازه و وزن آن است؛ زیرا باند های اکتیو شارژی به دلیل قابلیت حمل و نقل خود خریداری می شوند. قطر بلندگو ها بر حسب اینچ اندازه گیری می شود. هر چه اسپیکری بزرگ تر باشد، طبیعتا صدا گسترش بیشتری پیدا می کند. به طور کلی، بین اندازه و وزن اسپیکر رابطه مستقیم وجود دارد. البته این را هم در نظر داشته باشید که وزن اسپیکر با توجه به نوع چوب و موادی که در آن به کار رفته است نیز می تواند متفاوت باشد. برای مثال یک بلندگوی بزرگ ممکن است به دلیل مواد ساخته شده، وزن کمتری از یک بلندگوی کوچک داشته باشد.

  • کیفیت صدا

درست مانند هر اسپیکر دیگری، میزان کیفیت صدای یک باند اکتیو شارژی به قیمت آن وابسته است. یک نوازنده یا خواننده قطعا به اسپیکر با کیفیت تری از آن چه که معلمان مدرسه یا مربیان باشگاه استفاده می کنند نیاز دارند. به همین دلیل ممکن است برخی از قابلیت ها را فدای کیفیت کنند یا بر عکس.

بلندگو می تواند اکتیو یا پسیو باشد. عاملی که باعث پسیو یا اکتیو بودن باند می شود، تقویت کننده داخلی است. بلندگو های اکتیو امروزه در بازار رایج تر هستند؛ زیرا انعطاف پذیری بالایی دارند و به دلیل دا

نتیجه گیری

شتن تقویت کننده داخلی دیگر به تقویت کننده برق خارجی نیاز ندارند.

آن دسته از هنرمندان و نوازندگانی که همیشه در حال جا به جایی هستند، قطعا نمی توانند به تنهایی یک سیستم PA حرفه ای را با خود جا به جا کنند؛ زیرا سیستم های PA از قطعات بسیار مختلفی تشکیل شده اند و بسیار سنگین هستند. بهترین پیشنهاد برای این دسته از افراد، استفاده از باند های اکتیو است. یک باند اکتیو شارژی، قابل حمل و سبک است و می تواند تا حدودی جایگزین سیستم PA شود. همچنین باند های اکتیو فعال تقویت کننده داخلی دارد و دیگر به مدل های خارجی نیازی نخواهند داشت.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *