حقایقی درمورد افکتور و ریورب

حقایقی درمورد افکتور و ریورب

در دسته بندی : دی‌جی , راهنمای خرید
همانطور که می دانید پردازش افکت ها بخشی استاندارد از جریان ساخت موسیقی است. افکتور صدا با پردازش صدا، کیفیت آن را چندین برابر بهتر می کند. با استفاده از این دستگاه، صدای خروجی را تغییر می دهید تا بهترین کیفیت را در هنگام پخش داشته باشد. این دستگاه برای ضبط صدا در استودیو های موسیقی و صدا بسیار کاربردی است و شامل ابزار ها و تکنیک هایی می شود که کیفیت صدا را بهبود می دهند. یکی از ابزار های پرکاربرد در افکتور، ریورب است. با این ابزار صدای شما طبیعی تر می شود. ما در این مقاله بیشتر درمورد این تکنیک صحبت می کنیم.

ریورب چیست؟

افکتور در زندگی روزمره صدا های بسیار متفاوتی می شنویم. در واقع صدا ها کمک بسیار بزرگی به ما می کنند تا محیط اطراف خود را درک کنیم. شاید فکر کنید که بینایی مهم ترین و حیاتی ترین حس برای رمز گشایی محیط اطرافمان است. این موضوع تا حدودی درست است. اما اگر نقش حس شنوایی برای درک محیط اطراف بیشتر از حس بینایی مهم نباشد، کمتر از آن نیست. حس شنوایی ما به شدت با محیط در ارتباط است. به طوری که حتی کوچک ترین تغییر در صدا های اطرافمان به گوشمان می رسد و با تغییر صدا صدا فورا چیز های زیادی درمورد اندازه، شکل و یا حتی تراکم فضایی که در آن قرار داریم متوجه می شویم. اما چرا اینگونه است؟ در اینجاست که مفهوم افکتور یا ریورب خود را نمایان می کند. تمامی سطوح در دنیای واقعی صدا را بازتاب می کنند. سطوح مختلف صدا را بسیار به سختی از خود عبور می دهند و به همین دلیل صدا بازتاب می شود. از آن جایی که صدا در تمامی جهات حرکت می کند، امکان اینکه صدا را از یک منبع صوتی به صورت مستقیم بشنوید کمتر است. در عوض شما معمولا صدا هایی را می شنوید که از بازتاب همان صدا به دیوار ها، کف و سقف به گوش شما رسیده اند. برای تاثیر افکتور بر روی صدا، باید گفت که مغز ما توانایی رمز گشایی و نحوه بازتاب و کیفیت کلی صدا ها را دارد. به کمک این قدرت پردازش ما می توانیم متوجه شویم اتاقی که در آن هستیم بزرگ است یا کوچک؟ از سنگ ساخته شده یا چوب؟ آیا ما به منبع صدا نزدیک هستیم یا خیر؟ ریورب این حس فضا بخشی در واقع بخشی از ذات انسان است و به کمک همین حس است که انسان می تواند به کمک شنوایی خود با محیط ارتباط برقرار کند. حال این موضوع چه ارتباطی با افکتور دارد؟باید بگوییم که هنگامی که صدا به فضا پرتاب می شود، تا زمانی که به گوش شما برسد، نوعی درک آکوستیک از خود فضا در ذهن شما ایجاد می کند. قبل از ظهور آلات موسیقی الکتریکی، هر صدایی که شما در موسیقی می شنیدید، طنین داشتند و به نوعی دارای افکتور یا ریورب طبیعی بودند. اما امروزه با توجه به پیشرفت موسیقی و ساخت آلات موسیقی جدیدی مانند آلات الکترونیک، دیگر کمتر پیش می آید که از یک صدا در فضای واقعی استفاده شود. برای مثال امکان دارد که برای ساخت یک موسیقی صدای گیتار الکتریک را مستقیما روی رایانه ضبط و در هدفون پخش کنند تا هرگز تحت فرآیند پردازش افکتور قرار نگیرد. اما در اغلب اوقات این حالت کمی غیر طبیعی و حتی برای برخی از افراد ناراحت کننده به نظر می رسد؛ زیرا صدا های تولید شده عاری از بازتاب هایی هستند که ما در واقعیت می شنویم. به همین دلیل موسیقی ای که فاقد ریورب یا پردازش افکتور باشد، معمولا حس مصنوعی می دهد.

تاریخچه افکتور و ریورب در موسیقی در بازه های زمانی مختلف

تاریخچه افکتور و ریورب در موسیقی در بازه های زمانی مختلف طنین طبیعی همراه بخشی از موسیقی بوده است. حتی در روز های اولیه تاریخ موسیقی در غرب نیز فضا های خاصی برای تقویت ویژگی های تجهیزات آکوستیک و طنین موسیقی ساخته شده بود و به همین دلیل موسیقی بیشتر در این فضا ها اجرا می شد. مثلا اکثر کلیسا ها به گونه ای ساخته می شوند که صدا می تواند به راحتی در فضا پخش شود و شنونده بتواند در هر فضایی از سالن کلیسا صدا را بشنود. سالن های کنسرت ها نیز به طور ویژه تحت تاثیر ویژگی های آکوستیک ساخته شده اند. اولین سابقه استفاده از ریورب و پردازش افکتور در ضبط موسیقی های استودیویی به بیل پاتنام نسبت داده می شود. بیل پاتنام بنیانگذار یونیور سال آدیو است و به عنوان سازنده کنسول های ضبط مدرن شناخته می شود. بیل پاتنام برای امتحان کردن ریورب، موسیقی آهنگ Peg o' My Heart از گروه موسیقی The Harmonicats را انتخاب کرد. این آهنگ یک تک نوازی ساز دهنی است که با یک طنین عجیب و جدید ترکیب شده بود و نتیجه آن نوعی موسیقی بود که تا آن زمان شنیده نشده بود. او برای این کار از حمامی در ساختمان اپرای سیویک شیکاگو استفاده کرد تا موسیقی را در آن ضبط کند. در واقع حمام نقش اتاقک پژواک را داشت. برای گذاشتن افکتور یا ریورب روی موسیقی به اتاقک پژواک نیاز دارید و اتاقک پژواک نیز به دو وسیله کلیدی بلندگو و میکروفون بستگی دارد. با قرار دادن یک میکروفون و یک بلندگو در یک اتاقک پژواک ( مثلا حمام با کف کاشی)، می توانید صدای زنده یا صدای ضبط شده موسیقی را در فضا از طریق بلندگو پخش کنید و فضا را با طنین آن پر کنید. البته این روز ها دیگر نیازی به اتاقک پژواک نخواهید داشت و تنها با خرید یک دستگاه افکتور، این کار را به راحتی انجام می دهید.

نتیجه گیری

ریورب در واقع مجموعه از بازتاب های صوتی در فضا واقعی است که آن ها را می توانیم به دنبال صدا های اصلی بشنویم. برای مثال اگر شما در اتاق پژواک ایستاده باشید و موسیقی بخش کنید یا حتی خودتان شروع به خواندن کنید، می توانید بازتاب هایی از صدای خود را بشنوید که به ریورب می گویند. استفاده از ریورب و اتاق های پژواک سابقه ای دیرینه در صنعت موسیقی دارد که درمورد آن در این مقاله توضیح داده شد. شما هم اکنون می توانید برای قرار دادن قابلیت ریورب در موسیقی یا صدا، از یکی از تجهیزات استودیویی به نام افکتور یا پردازنده صدا استفاده کنید.  

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *