اسپیکر ایستاده چه مزایایی نسبت به سایر اسپیکر ها دارد؟

اسپیکر ایستاده چه مزایایی نسبت به سایر اسپیکر ها دارد؟

در دسته بندی : آموزشی

اسپیکر ها دارای مدل های بسیار متنوعی هستند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. یکی از رایج ترین مدل های اسپیکر که مدت زمان بسیار زیادی است در صدر محبوب ترین مدل های آن قرار دارد، مدل ایستاده است. مدل های ایستاده همان طور که از نامشان پیداست، دارای ظاهری کشیده و بلند هستند و روی زمین قرار داده می شوند. برای آشنایی بیشتر با اسپیکر ایستاده در این مقاله قصد داریم درمورد انواع اسپیکر ها بیشتر توضیح دهیم.

اسپیکر چیست؟

قبل از این که درمورد مدل های ایستاده اسپیکر توضیح دهیم، بهتر است که درمورد اسپیکر اطلاعات کلی داشته باشید. اسپیکر ها در واقع وسایل الکترونیکی ای هستند که می توانند امواج الکترونیکی را به امواج صوتی تبدیل کنند. اگر بخواهیم کمی فنی تر به قضیه نگاه کنیم، اسپیکر نقش یک مبدل الکتروآکوستیک را دارد.

تبدیل این امواج در هر اسپیکر از راه متفاوتی صورت می گیرد. به همین دلیل است که مدل های مختلف اسپیکر در بازار مشاهده می شود. از رایج ترین اسپیکر هایی که در تمامی خانه ها می توان پیدا کرد، اسپیکر های داینامیک پویا هستند. در یک اسپیکر ایستاده که از مدل داینامیک است، دیافراگم به جلو و عقب هل داده می شود و لرزش در هوا و تولید صوت را در پی دارد.

تعریف دقیق درمورد نحوه عملکرد یک بلندگو کار نسبتا دشواری است؛ به خصوص اگر اطلاعات دقیقی از صدا نداشته باشید. صدا در واقع موجی از ارتعاشات است که در هوا منتشر می شود. صدا هایی که به شکل های مختلفی فشرده می شوند تا به نت های مختلف برسند و ما پس از رسیدن به استخوان های پرده گوش می توانیم آن ها را بشنویم.

اسپیکر ایستاده چیست؟

اسپیکر ایستاده

اسپیکر ایستاده یکی از رایج ترین مدل های اسپیکر است که روی زمین قرار داده می شود. اسپیکر های ایستاده معمولا بسیار بزرگ طراحی می شوند و دارای درایور های بزرگ و آرایه های چند درایور هستند. به همین دلیل است که مدل های ایستاده معمولا صدای بسیار قدرتمندی دارند و دامنه کاملی از صدا را پوشش می دهند. علاوه بر این باس در اسپیکر های ایستاده بسیار عمیق و طبیعی است که هم علاقه مندان به موسیقی و هم علاقه مندان به فیلم را راضی نگه می دارد.

این اسپیکر را معمولا می توان در مدل های جفت استریو یا مدل های چند کاناله خریداری کرد. مدل های جفت کاناله رایج ترین مدل از مدل های ایستاده هستند که در خانه ها استفاده می شوند. اما مدل های چند کاناله نیز در صورت نصب و انتخاب درست می توانند تجربه ای فراموش نشدنی از شنیدن صدا را برای شما رقم بزنند.

اسپیکر های ایستاده سنگین هستند؛ به همین دلیل باید در یک جا ثابت بمانند. بهترین کار این است که در کابینت های مخصوصی قرارشان دهید تا علاوه بر محافظت از آن ها، بتوانید به دکوراسیون داخلی خانه خود زیبایی ببخشید. به طور کلی پیشنهاد می کنیم که اگر فضای کافی در خانه خود دارید و به دنبال صدای باکیفیت می گردید، حتما اسپیکر ایستاده را انتخاب کنید.

اسپیکر ایستاده چه مزیتی نسبت به دیگر انواع اسپیکر دارند؟

مزایا

اسپیکر های ایستاده به دلیل اندازه بسیار بزرگ خود، درایور های بزرگ تری نسبت به اسپیکر های دسکتاپ یا مدل های دیگر دارند. در نتیجه باس عمیق تری دارند و صدای بهتری نیز تولید می کنند. علاوه بر این اسپیکر های ایستاده دارای ویژگی های مختلفی هستند که باعث می شوند شما صدای بلند تر ، دقیق تر و به طور کلی بهتری را بشنوید.

نکته دیگری که درمورد این اسپیکر باید گفت این که است که آن ها نیازی به ساب ووفر ندارند. اما اگر به دنبال این هستید که بهترین بیس را از آن ها دریافت کنید، می توانید یک ساب ووفر باکیفیت خریداری کنید.

فرقی نمی کند که آهنگ های هیپ هاپ گوش می دهید، آهنگ های با باس سنگین مورد علاقه شما هستند یا تنها می خواهید از اسپیکر برای تماشای فیلم و سریال استفاده کنید؛ ساب ووفر ها به طور کلی تجربه صوتی شما را بهبود می بخشند.

تفاوت میان اسپیکر ایستاده فعال و غیر فعال

فعال و غیرفعال

اسپیکر ایستاده خود دارای مدل های متنوعی است. برای مثال مدل های برقی و غیر فعال یا همان پسیو از جمله مدل های مختلف اسپیکر های ایستاده هستند. علت تفاوت این دو مدل اسپکیر به تقویت کننده آن ها باز می گردد. اسپیکر های برقی که به آن ها اسپیکر های اکتیو نیز گفته می شود، تقویت کننده داخلی دارند. این در حالی است که اسپیکر های غیر فعال یا همان پسیو به یک تقویت کننده خارجی مانند Polk نیاز دارند. این تقویت کننده می تواند به شکل گیرنده AV یا تقویت کننده برق اختصاصی به اسپیکر ایستاده متصل شود.

به طور کلی اگر به صورت حرفه ای از اسپیکر های ایستاده استفاده نمی کنید، پیشنهاد می دهیم که مدل های برقی را انتخاب کنید. در این حالت دیگر لازم نیست دردسر های انتخاب تقویت کننده با آمپر مناسب را به جان بخرید یا تجهیزات و کابل های مناسب برای اسپیکر خود خریداری کنید.

با این حال اگر استفاده شما از اسپیکر ایستاده به صورت حرفه ای است، پیشنهاد می کنیم مدل های پسیو را در نظر بگیرید. زیرا اسپیکر های پسیو انعطاف پذیری بیشتری نسبت به مدل های اکتیو دارند و شما می توانید با انتخاب تجهیزات و وسایل مناسب صدای بهتری را با پرداخت هزینه یکسان دریافت کنید. علاوه بر این اسپیکر های پسیو به شما قابلیت های بیشتری برای ترکیب و تطبیق اجزا می دهند و مشخصات صوتی آن ها نیز قابل تغییر است.

جمع بندی

اگر فضا و بودجه کافی دارید و می خواهید که بهترین سیستم صوتی خانگی را داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که اسپیکر های ایستاده را انتخاب کنید. یک اسپیکر ایستاده به دلیل اندازه بزرگ، دارای درایور های بزرگ تری است و می تواند صدای بهتر با باس عمیق تری تولید کند. برای آشنایی بیشتر با این اسپیکر ها در این مقاله درمورد اسپیکر ایستاده و ویژگی های آن توضیح دادیم. همچنین تفاوت های میان اسپیکر ایستاده فعال و غیر فعال را بر شمردیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *