پاپ فیلتر چیست و چه کاری انجام میدهد؟

پاپ فیلتر چیست و چه کاری انجام میدهد؟

در دسته بندی : آهنگسازی , راهنمای خرید

وکال ها بخش مهمی از موزیک ها میباشند، پس تنظیم و صدابرداری آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. آنها نه تنها از نظر عملکرد بلکه از نظر رکورد، میکس و مسترینگ نیز یکی از دشوار ترین المان ها برای تنظیم و یکی از نادیده گرفته شده ترین کارهای رکورد خانگی یا حتی در استودیوهای حرفه ای هستند. اما با این وجود، دانستن نکات، ترفندها و مهارت های ایده آل برای رکورد آواز با کیفیت بالا حتی از داخل استودیوی خانگی با بودجه ای کم به راحتی امکان پذیر است. در ضمن رکورد صدا تنها مختص آواز نیست بلکه سازها نیز جز المان هایی هستند که رکورد آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. اکنون شما ممکن است میکروفون و DAW خودتان را داشته باشید، اما چه چیزی در این میان کم است؟

پاپ فیلتر یا همان شیلد

فیلترهای پاپ چیزی هستند که اغلب در ضبط آواز نادیده گرفته میشوند. آنها بسیار ساده اما در عین حال بسیار مهم هستند. مردم فکر میکنند که میکروفون ها با فیلترهای پاپ سرخود در سر میکروفون طراحی میشوند که غالباً از فوم یا مواد مشابه ساخته میشوند.

در حقیقت این درست نیست، زیرا در حالی که سر میکروفون میتواند در معرض شوک و تنفس آشکار در هوا، صداهای خراب و غیره قرار بگیرد، نمیتواند به طور کامل از خراب شدن ضبط شما جلوگیری کند.

Shure SM57
Shure SM57

درست است که می توان گفت یک Shure SM57 تا حدودی از پاپ محافظ بهره می برد تا از جریان مستقیم هوا به داخل میکروفون جلوگیری کند اما هنوز هم به خودی خود کافی نیست. به جای آن، یک پاپ فیلتر که یکراست به پایه میکروفون شما متصل میشود، بهترین کاری است که میتوانید بکنید.

یک پاپ فیلتر از چه چیزی جلوگیری میکند؟

اگر به یک رکورد صدای ضبط شده بدون پاپ فیلتر گوش داده باشید، به احتمال زیاد صدای پاپ های قابل شنیدن (هنگام تلفظ حرف هایی مانند ب پ ت و ...)، صدای خنده و صدای عجیب و غریب دیگر که در محیط رکورد صدا بوده است را خواهید شنید. این حروف دارای شدت ضربه بیشتری میباشند و تنها راه چاره برای جلوگیری از رکورد آنها این است که یک پاپ فیلتر تهیه کنید تا صدایی یکدست تر و بدون پیک های وحشتناک را داشته باشید و صدایی عمیق و دقیق تر را رکورد کنید.

پاپ فیلتر

همچنین حروفی مانند سین و شین نیز یک لحن خاص را در آواز ایجاد میکنند که تنها در صورت از قصد خوانده شدن آنها توسط خواننده قابل قبول هستند و در غیر این صورت صدای ناهنجاری خواهند داشت. پاپ فیلتر این اثرات بد و صداهای ناخواسته را از بین میبرد، صدای شما را صاف می کند و لحنی غنی تر و دقیق تر به آن میبخشد.

برای درک فشار هوای خارج شده از دهانتان با پاپ فیلتر و بدون پاپ فیلتر میتوانید یک فندک را در فاصله ی میکروفون نگه دارید و در هنگام خواندن آواز حرکات آن را تماشا کنید، در هنگام گفتن حروفی مانند ب، پ، ت که با شدت و محکم گفته میشوند شعله فندک خاموش میشود. میانگین سرعت یک عطسه بیش از ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت است و اگر خواننده ای بخواهد با صدای بلند آواز بخواند میتواند سرعتی نچندان کمتر از عطسه کردن را داشته باشد ولی همان فشار هوا در سر حروف ب، پ و ت دوباره شعله را خاموش خواهد کرد و این یعنی دامنه سیگنالی که آنها به دیافراگم میکروفون وارد میکنند در سر آن حروف بیشتر است و هرچه دهانه دیافراگم میکروفون بزرگتر باشد سیگنال رکورد شده دچار مشکلات بزرگی میشود که شاید با چندین اکولایزر و کمپرسور نیز نتوانید صدای خوبی از آن دریافت کنید.

منبع DJCMAG: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *