۳ تکنیک Old School که هر دی جی هیپ هاپ باید بیاموزد

۳ تکنیک Old School که هر دی جی هیپ هاپ باید بیاموزد

در دسته بندی : دی‌جی

ما در این مقاله سعی کردیم نظرات بسیاری از افراد برتر در مورد نکات دی جی کردن در سبک هیپ هاپ را در اختیار شما قرار بدهیم. دی جی کردن سنتی هیپ هاپ در تکنیک‌های پلی کردن با دیگر سبک‌ها تفاوت‌هایی دارد. در بعضی مواقع این کار می‌تواند مانند بسیاری از سبک‌های دیگر با یک بیت میکس هموار همراه باشد، اما در بعضی مواقع می‌تواند برای دریافت واکنشی از جمعیت صدایی خیلی ناگهانی داشته باشد. در اینجا ۳ تکنیک هیپ هاپ برای استاد شدن در دی جی کردن این سبک وجود دارد که شما می‌توانید با یک کنترلر دی جی، CDJ یا واینیل آنها را انجام دهید. 

دراپ کردن بر روی یکی

یکی از ساده ترین و تاثیر گذارترین روش‌های پلی کردن آهنگ‌های هیپ هاپ تکنیکی است که دراپ کردن بر روی یکی (dropping on the one) نامیده می‌شود. همچنین برخی اوقات با نام slam mixing نیز شناخته می‌شود. این تکنیک یک روش فوق العاده برای دراپ کردن یک آهنگ محبوب یا قابل تشخیص، یا برای تغییر سریع تمپو می‌باشد.

این کار با میکس کردن آهنگی که شما می‌خواهید به عنوان ترک بعدی پلی کنید با پلی کردن آن از یک نقطه‌ی خاص، معمولا در شروع یک ورس یا یک خط شعر خاطره انگیز انجام می‌شود، در حالی که به سرعت در حال میکس کردن آهنگ قبلی هستید. این کار معمولا با کراس فیدر انجام می‌شود و به سرعت از یک سمت به سمت دیگر برش می‌خورد.

همراه با این تکنیک زمان بندی نیز بسیار مهم است، بنابراین ممکن است برای یادگیری انجام درست این کار به برخی تمرین‌ها نیاز داشته باشید. مطمئن شوید که آهنگ را در انتهای بار (چهار ضرب) یا میزان میکس می‌کنید. سپس آهنگ بعدی را درست در شروع یک بار بالا بیاورید. دریافتن این کار ممکن است کمی زمان ببرد، اما این یکی از بهترین روش‌ها برای میکس کردن آهنگی است که می‌دانید جمعیت می‌خواهند آن را بشنوند.

کش دادن برک (Break)

کش دادن برک (Break)

قبل از اینکه ویژگی لوپ کردن بر روی CDJها یا هر نرم‌افزار دیگری وجود داشته باشد، دی جی ها مجبور بودند دو نسخه از آهنگ‌های خود را روی واینیل یا CD داشته باشند و به صورت دستی آن را به عقب بکشند یا آن ترک را بارها و بارها دوباره Cue کنند. در اصل این کار در روز‌های اولیه‌ی هیپ هاپ برای گسترش دادن بهترین بخش‌های یک ترک انجام می‌شد، یعنی اغلب آن چیزی را که برک می‌نامند (معمولا یک بخش هشت بار که درام کمتری در آن وجود دارد). همچنین استفاده‌ی مدرن‌تر از این تکنیک، تکرار به یاد ماندنی ترین بیت شعر در یک آهنگ است.

برای گسترش دادن بخش برک، لازم است که شما یک آهنگ یکسان را در هر دو دک بارگذاری کنید و این در حالی است که اولین دک به صورت عادی پلی می‌شود و دومین دک برای پلی شدن در بخشی که شما می‌خواهید آن را گسترش دهید، آماده می‌شود. سپس در لحظه‌ای که  دوست دارید بخش مورد علاقه‌تان تکرار شود در اولین دک در حال پخش باید شروع به پخش قسمت مورد علاقه در دک دیگر در انتهای آن بخشِ در حال پخش کنید. این کار به عنوان روشی انجام می‌شود تا به جمعیت بگویید شما در حال انجام یک اجرای زنده هستید و به آنها می‌گویید بخشی از آهنگی که آنها دوست دارند در حال تکرار است. سپس با پایان یافتن آن بخش روی دک اول، همان بخش در دک دو تکرار می‌شود. در حالی که دک دوم همان بخش را پخش می‌کند، دک اول را به ابتدای همان بخش برمی‌گردانید تا دوباره آماده‌ی پخش بشود.

شما می‌توانید از ویژگی لوپ کردن در سخت‌افزارها یا نرم‌افزار دی جی خود استفاده کنید، اما نمیتوانید این کار را زیاد انجام دهید و این صدا را برای جمعیت تکراری و خسته کننده بکنید. چون جنبه‌ی این تکنیک به روزهای ترن‌تیبل‌ها و دی جی هیپ‌هاپ اُلد اسکول باز می‌گردد. ولی این کار باعث می‌شود تا احساس انسانی به ست شما اضافه شود و مخاطبان شما خواهند فهمید که شما  فقط کلید‌های لوپ را مانند رباط فشار نمی‌دهید.

شکار ضرب نیم/ضرب یک چهارم

شکار ضرب نیم/ضرب یک چهارم

تکنیک شکار کردن یک روش برای اضافه کردن کمی هویت به میکس‌های شما است. این تکنیک به نوعی مانند ضربه زدن به یک پد لوپ بارها و بارها به صورت پشت سر هم و دو برابر کردن بخش‌های یک آهنگ در حال پخش است. این معمولا بر روی بخش‌های ساز یا بر روی کورس یک آهنگ انجام می‌شود. برای انجام تکنیک شکار شما نیاز به بارگذاری آهنگی یکسان در هر دو دک دارید. سپس باید مطمئن شوید که آهنگ‌ها در یک نقطه و با یک تمپوی یکسان پلی می‌شوند. اگر نرم‌افزار یا سخت‌افزار دی جی شما دارای یک ویژگی Instant Double می‌باشد، از سرعت آن در اینجا استفاده کنید.

هنگامی که شما دو آهنگ‌ در حال پخش داشتید، باید یکی از دک‌ها را با نیم ضرب یا یک چهارم ضرب منحرف کنید. سپس به سرعت کراس فیدر را با همان سرعت که دو آهنگ را منحرف کردید به عقب و جلو حرکت دهید. بنابراین اگر شما آهنگ‌ها را با نیم ضرب منحرف کردید، سپس باید کراس فیدر را در هر نیم ضرب به عقب و جلو بکشانید.

در نهایت

در نهایت

این سه تکنیک سنگ بناهای دی جی کردن هیپ هاپ برای دهه‌های کنونی بوده است. اگر شما می‌خواهید هیپ هاپ پلی کنید، آنها تکنیک‌های بسیار مهمی برای دانستن می‌باشند زیرا جمعیت انتظار دارند تا این گونه صداها را بشنوند، بنابراین پیشنهاد می‌کنم به این تکنیک‌ها نگاهی بیاندازید و شروع به ترکیب کردن آنها در ست‌های خود کنید.

منبع دی‌جی سنتر هرگونه کپی برداری دیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *