چند تفاوت بزرگ بین میکس زنده و میکس دی جی

چند تفاوت بزرگ بین میکس زنده و میکس دی جی

در دسته بندی : آهنگسازی , دی‌جی

شاید شما تجربه زیادی در میکس دی جی داشته باشید اما میکس لایو زنده استودیویی چه صدابرداری از یک گروه زنده موزیک باشد و چه اجرای زنده با سینتی سایزرها و درام ماشین ها و گروو باکس ها، یک روند متفاوت و تجربه ای کاملا جدا از دی جی کردن است و یک روش فکری و رشته دستورات متفاوت دارد. ما برای فهمیدن و درک تفاوت این دو مدل میکس کردن برخی از مهمترین های آنها را در این نوشتار بیان خواهیم کرد پس به خواندن ادامه دهید و با ما همراه باشید.

تجهیزات

ابزارهایی که در یک اجرای زنده به کار میبرید دربرگیرنده میکسر لایو استودیویی، سازها، میکروفون (آواز خواننده یا ساز)، درام ماشین ها، سینتس سایزر و ارگ ها، درام ماشین ها و گروو باکس ها میباشند که باعث به وجود آمدن یک میکس بسیار انعطاف پذیر در چهارچوب یک موزیک میشوند و به شما دسترسی های زیادی در اجرای موزیکتان را میدهند. اما در دی جی شما یک میکسر ۴ یا ۲ کانال را دارید به همراه یک فلش پر از موزیک های برگزیده شده و با استفاده از یک میکسر و دو دک و نهایتا یک افکتور دی جی و شما دو یا چند موزیک را باهم میکس میکنید.

شکاف صوتی

شکاف صوتی

در یک اجرای دی جی به محض تمام شدن موزیک اگر دی جی موزیک بعدی را پلی نکند صدا از بین میرود اما در یک اجرای زنده شما در حال اجرا با چندین صدای درام چیده شده و سینتی سایزر های سکوئنس شده روی الگوهای خاص خودشان هستید و پارامترهای هر صدایی از صداهای کلی اجرا که میخواهید را میتوانید به تنهایی دستکاری کنید و یا آنها را از میکس کلی بیرون بیاورید یا بیافزایید. اما میکس دی جی، ترکیب دو ترک با یکدیگر است که در این روند شما با شکاف بین دو ترک روبرو هستید اما در میکس زنده شما باید روابط و چیدمان بین صداهای در حال پخش در پیرامون یک آهنگ را کنترل و هدایت کنید.

هدایت

هدایت

در یک اجرای زنده شما هدایت کننده و یا همان رهبر یک گروه موزیک هستید که لیستی از پیکربندی ها و تنظیمات گوناگون را در طول زمان به آنها میدهید و اگر یک لحظه دست از این کار بکشید موزیک شما خراب خواهد شد و حال شنوندگان بد خواهد شد، اما در برابر آن در دی جی کردن شما فرصت نفس کشیدن بیشتری دارید و میتوانید موزیک را با توجه به دقایق باقی مانده تا محل میکس رها کنید و به برخی کارهای کوچک بپردازید. ولی در میکس زنده شما فرصت سر خاراندن هم ندارید و باید تک تک ریزه کاری ها برای پخش یک صدای سالم و جذاب را زیر نظر داشته باشید.

دشواری و رویکرد

دشواری و رویکرد

اینکه میگویند دی جی کردن کار سختی نیست اشتباه است اما خب دست شما بسیار باز تر و راحت‌تر از یک اجرای زنده است و میتوانید ترک های بسیار خوبی را با میکس خوب به مخاطبان ارائه دهید که این هم نیاز به تمرین و پیگیری روزانه دارد. اما میکس استودیویی در نخستین گام نیاز به داشتن گستره ای از مهارت های اجرایی و کارایی دستگاه های گوناگون و همچنین دانش موزیکال و مهندسی صدای بالا دارد.

رویکرد یک میکس دی جی به گونه ای است که همیشه در تلاش است تا سطح انرژی را بالا نگه دارد و یک سلسله از موزیک ها را با توجه به گام و تمپو آنها پشت سر هم به ترتیب میکس کند و آنها را از میکس خارج کند. اما در یک میکس زنده شما شخصیت صدای تک تک صداهای سازنده یک موزیک واحد را پیش رو دارید که باید آنها را به بهترین شکل ممکن در لحظه باهم ترکیب کنید تا به آن موزیک اصلی نزدیک بمانید و اینکه مخاطبان شما درگیر تمام صدا ها میشوند تا بتوانند روابط بین آنها را کشف کنند اما شما در یک میکس دی جی با مخاطبی روبرو هستید که میخواهد خودش را تخلیه کند و نیاز به انرژی بالایی دارد تا خودش را در موزیک رها کند. برای داشتن یک اجرای زنده که بتوان مخاطبان را مانند میکس دی جی با ترک های آماده و بسیار خوب میخکوب کنید نیاز به تجربه، تمرین و عکس العمل بسیار بالایی دارید و چیره شدن بر روی اجرای زنده کارامد بسیار زمان بر تر از چیرگی بر دی جی است.

آماده سازی

این یک واقعیت محض است که آماده سازی تجهیزات دی جی برای اجرا خیلی ساده است و به سرعت انجام میشود. اما در برابر آن آماده سازی اجرای زنده زمان بر بوده و از وصل کردن مشتی سیم و کابل صدا و MIDI و آداپتورها گرفته تا نخستین تنظیمات آنها پس از برپایی و روشن کردن آنها است که باید آنها را روی پریست های خودتان تنظیم و آماده اجرا کنید.

منبع DJCMAG: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *