آهنگ‌سازی چه ارتباطی با عوامل طبیعی و درونی پیرامون یک آهنگ‌ساز دارد ؟

آهنگ‌سازی چه ارتباطی با عوامل طبیعی و درونی پیرامون یک آهنگ‌ساز دارد ؟

در دسته بندی : آهنگسازی , روانشناسی دی‌جی

آهنگ‌سازی پروسه‌ی پر پیچ و خمی است وعوامل زیادی پیرامون یک آهنگ‌ساز در هنگام آهنگ‌سازی وجود دارند که می‌توانند بر روی آهنگ‌سازی آن فرد تاثیر مثبت یا منفی داشته باشند. برای یک آهنگ‌ساز، الهام گرفتن از هر چیز، داشتن تخیل خلاق و مهارت تبدیل ایده‌هایش به موسیقی از مهم‌ترین معیارهای او در آهنگ‌سازی می‌باشد برای کسانی که در ابتدای راه هستند و تازه این مسیر را شروع کرده اند، احساسات و حالات روحی در وهله اول تاثیر گذارترین عامل در آهنگسازی آن فرد است و انعکاس حالت روحی‌اش (خشمگین، خوشحال یا ..) در آهنگ پدیدار می‌شوند. همچنین روز و شب، ماه‌ها و فصل‌ها نیز در این مورد تاثیرگذار هستند. ما قصد داریم تا شما را با تعدادی از این عناصر تاثیر گذار آشنا کنیم:

آهنگ‌سازی و خاطرات

خاطرات

خاطرات خوب یا بد می‌توانند یک منبع فوق‌العاده‌ی دیگر برای فرد آهنگ‌ساز باشد. توجه داشته باشید که هیجانات شما در موسیقیتان از طریق خاطرات‌تان وارد موسیقی می‌شود. با برگشتن به خاطره‌ای در گذشته و تمرکز کردن بر روی تصور کردن جزئیاتی مانند صدا، رنگ، عطر، هوای بارانی یا آفتابی... و یا تصور هر موضوع قابل توجهی در آن خاطره که یاد آور آن لحظات غمگین یا شاد می‌باشد می‌تواند به تصویر‌سازی شما در موسیقیتان کمک بسیار خوبی باشد.

آهنگ‌سازی و طبیعت

طبیعت

طبیعت منبع و مرجع تمام الهامات و هنرها می‌باشد و تمام هنر‌ها به نوعی برگرفته و بازتاب عناصر طبیعی  مانند وزش باد، انعکاس نور خورشید در آب، خش خش برگ‌ها، صدای پرندگان، نوک زدن دارکوب به درخت و موارد بسیار دیگر... است. استفاده از آوای طبیعت و بازتاب آن در آهنگ‌های یک آهنگ‌ساز راه فوق‌العاده‌ای برای یاد گرفتن بیان عواطف در یک آهنگ است. حال استفاده از این صداها یا الهام گرفتن از آنها می‌تواند نشانگر شخصیت موسیقی شما باشند. به شما پیشنهاد می‌کنم که با لپ تاپ خود به وسط یک جنگل یا منطقه‌ای سرسبز بروید و آنجا آهنگ‌سازی را امتحان کنید، و تفاوت آهنگ‌سازی در محیط بسته‌ی خانه یا استودیو و فضای سبز آزاد را احساس کنید.

آهنگ‌سازی و رنگ

رنگ‌ها

یک آهنگ‌ساز برای بیان احساس خود در موسیقی که می‌سازد باید بتواند رنگ متناسب با همان احساس و عواطف را تجسم کند. برای مثال رنگ نارنجی نماد انرژی و رنگ آبی آرامش بخش اعصاب است. و فرد آهنگ‌ساز می‌آموزد تا عواطف خود را به همان سمت که فکرش می رود متمرکز کند. رنگ‌ها انرژی دارند و حتی استفاده از یک رنگ به خصوص در استودیو یا هرجای دیگری که در آن کار می‌کنید به زودی تاثیراتش را در روحیه شما نشان خواهد داد. سعی کنید از رنگ‌های پر انرژی و آرامش بخش استفاده کنید تا تمرکز شما را بالا ببرد.

شخصیت‌در آهنگ‌ها

شخصیت‌ها

همان‌گونه که در هنر سینما و تئاتر به بازیگران بنا بر نقش‌های قبلی و سبک فیلم بازی کردنشان نقش داده می‌شود، یک آهنگ ساز نیز باید بتواند حالت‌های مختلف و رفتارهای متفاوت در زندگی روزمره‌اش را مانند بازیگران درک کند تا بتواند آن حالت‌ها را به صورت صدا و آهنگ در بیاورد. که این کار دقیقا مثل کاری است که بازیگران می‌کنند(در نقش خود فرو می‌روند) و یک آهنگساز هم باید بتواند احساس خود را طبیعی تر جلوه دهد تا حس خود را به شنوده منتقل کند. اما تفاوت یک آهنگ‌ساز و یک بازیگر در این است که به یک بازیگر گفته می‌شود چه کاری باید انجام دهد و نقش او مشخص است، اما یک آهنگ‌ساز خودش سازنده، اجرا‌کننده‌ی و خالق آن نقش می‌باشد و خلاقیت بیشتری را به خرج می‌دهد و همچنین باید بدانید که چه به صورت فیزیکی و چه به صورت نقش بستن خاطرات در ذهن انسان به صورت کلی همیشه صدا ماندگارتر از تصویر می‌باشد.

تاثیر قوه‌ی تخیل در آهنگسازی

قوه‌ی تخیل

لازم به ذکر است که قوه‌ی تخیل یک آهنگ‌ساز اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد می تواند منبعی بی پایان و پر نوسانی باشد. فردی که قوه‌ی تخیل خوبی داشته باشد می‌تواند در مدت زمان کوتاهی از نظر ذهنی آن چیزی که می‌خواهد را تجسم کند و با استفاده از قدرت تخیل خود آثاری را خلق کند که یک فرد معمولی شاید به سختی بتواند آن شرایط ذهنی را برای خود به وجود بیاورد. داشتن قوه‌ی تخیل خوب نیازمند تمرین زیاد برای رسیدن به تمرکز بالا و وابسته نبودن به عوامل طبیعی محدود کننده مانند زمان و مکان می‌باشد.

و در آخر همه‌ی این‌ها یکی از ملزومات در فرایند آهنگ‌سازی یاد‌گیری وآموختن تئوری موسیقی می‌باشد. تئوری موسیقی مانند یک رابط کاربری راحت و جذاب در یک نرم افزار یا تبهر در بکار گرفتن وسیله‌ای است که به شما امکان این را می‌دهد تفکر و احساسات خود را به مفهومی صوتی تبدیل کنید. که هرچه مهارت و آگاهی شما در این زمینه بالاتر باشد شما بهتر می‌توانید این تفکرات و احساسات را به صورت آوا در بیاورید مانند یک شاعر که باید به قواعد و قالب های شعری زبان خود آشنا باشد تا شعرش شیرین‌تر و دلنشین‌تر باشد.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *