سبک خود را بشناسید

سبک خود را بشناسید

در دسته بندی : دی‌جی

امروزه طیف گسترده و مختلفی از سبک های موسیقی برای شنوندگان و تولید کنندگان موسیقی به وجود آمده است. این دسته ها معمولا با نام ژانر(سبک) طبقه بندی می شوند، برای مثال هیپ هاپ، کلاسیک، فولک، کانتری، دنس، جاز و بسیاری دیگر نمونه هایی از ژانر های مختلف هستند. در یک ژانر خاص، زیر مجموعه های متعددی وجود دارد  و مانند شاخه هایی که از تنه ی درخت رشد می کنند و بزرگ می شوند، تنوعشان بیشتر می شود.

بنابراین اگر فردی به شما بگوید که ترنس دوست دارد، این واقعا برای نشان دادن کامل سلیقه ی موسیقی او کافی نیست و در ادامه لازم است بپرسید که سبک شما چه نوع ترنسی می باشد؟ هارد، ملودیک، سایکدلیک، یورو، سمفونیک، پاپ، امبینت و غیره...؟ و این ها فقط تعدادی از گزینه هایی است که این ژانر آنها را شامل می شود به علاوه ترنس خودش زیر مجموعه ای از موسیقی دنس است.

شما به عنوان یک نوازنده ی کامپیوتری که می خواهد موزیک خودش را تولید کند، باید بدانید که هر موسیقی که می نویسید یک سبک و ژانر خواهد داشت. من بارها از مردم، به خصوص موسیقیدانان کامپیوتری می شنوم که می گویند واقعا از کلمه ژانر خوششان نمی آید و این نامگذاری برای لیبل و طبقه بندی کردن موسیقی ، سازنده و موثر نیست. در بسیاری از موارد این اندیشه  درست است، زیرا ژانر می تواند مانند نوعی محدودیت بر روی آزادی خلاقیت یک آهنگساز عمل کند. ولی در حالت ایده آل یک موسیقیدان  باید بتواند آزادانه هر نوع موسیقی که به ذهنش خطور می کند را بنویسد تا بتواند برای عقیده های پیش فرضی که متعلق به آن سبک است حد و مرز را مشخص کند و حتی آن مزر ها شکسته و ارتقا دهد.

در عین حال این روش خودش را به یک ژانر خاص متصل می کند، زیرا موسیقی که با این روش نوشته می شود معمولا با نام تجربی از آن یاد می شود. یک اصطلاح دیگر برای آن کلمه ی "ترقی خواه" است، که در آن اهداف موسیقی محدودیت ها را هل می دهند و ما را با کلمه ی ژانر هم مسیر می کند. بنابراین از هر راهی که به آن نگاه می کنید ژانر موسیقی از بین نمی رود. اساسا نباید فراموش کرد که ژانر یک برچسب بسیار مناسب برای راحتی کار شما می باشد.

اولین راحتی که ایجاد می کند، سهولت بیشتر در تبلیغات است. اگر شما ترکی را بنویسید و آن را برای فروش به یک لیبل انتشار بفرستید، آنها برای به فروش رساندن آن باید مطمئن شوند که آهنگ به دست خریدار مورد نظر می رسد. به عنوان یک مصرف کننده هنگامی که شما به یک فروشگاه موسیقی دسترسی پیدا می کنید، برای دانلود موسیقی مورد نظر خود اولین چیزی که دنبالش می گردید ژانر انتخابی و مورد علاقه ی شما است. و برای مثال اگر شما اسید هاوس بخواهید در بخش هوی متال دنبال آن نمی گردید.

این دسته بندی موسیقی موجب صرفه جویی در وقت شما می شود زیرا شما نیازی به پخش و جستجوی همه ی آهنگ ها از همه ی ژانر ها ندارید. بنابراین برچسب ژانر مفید بوده و شما را به موسیقی مورد نظرتان متصل می کند. برای افرادی که تمایل دارند موسیقی مورد نظر خود را بنویسند ژانر نیز اهمیت های بسیار دیگری دارد. هر ژانری دارای سوابقی است که به طور کلی آن را تعریف می کند، برای مثال: فکر کردن به ژانر اسید هاوس بدون در نظر گرفتن ترک  "Higher State of Conscious" از جاش وینک دشوار است. از لحاظ آکادمیک، ترک های هر دسته بندی معیار هایی دارند که هر کدام نشانگر یک ژانر خاص هستند‌. در نتیجه اگر شما در ژانری خاص موسیقی نوشته اید، نمی توانید از این واقعیت که موسیقی شما در مقابل معیار‌های اصلی آن ژانر مورد قضاوت و گوش دادن قرار می گیرد، اجتناب کنید.

همچنین هر سبک یا ژانر دارای خواص، تکنیک ها و احساسات مربوط به خود می باشند که شما برای فعالیت و آهنگ سازی در یک سبک مشخص باید گوش خود را با ترک هایی که در آن سبک منتشر شده اند به طور کامل به روز نگه دارید و همچنین ترفند ها و تکنیک های مخصوص همان سبک را از بهترین هنرمندان در آن سبک بیاموزید و این کار تنها با گوش دادن و آنالیز ترک های برتر سبک انتخابی شما صورت می گیرد. همچنین می توانید با مطالعه و تماشای ویدئو های آموزشی با مشخصات سبک انتخابی خود تقریبا آشنا بشوید.

زیر سبک های موسیقی در سبک Dance الکترونیک بسیار متنوع هستند و شما باید برای آهنگ سازی الکترونیک تقریبا با همه ی آنها تا حدودی آشنا باشید، چون ممکن است با برخی تغییرات مخصوصا در درام پروژه ها یا پد و بیس ماهیت ترک خود را به کلی تغییر بدهید و از هدف خود و سبکی که در ذهن دارید دور شوید.

منبع دی جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *