در هنگام دی جی کردن با سه روش از شنوایی خود محافظت کنید

در هنگام دی جی کردن با سه روش از شنوایی خود محافظت کنید

در دسته بندی : دی‌جی

آیا تا به حال بعد از یک جشن یا برنامه‌ی دی‌جی گوش های‌تان سوت کشیده است؟ اگر جواب این سوال مثبت باشد باید بگویم که  شما از آسیب شنوایی موقت رنج می‌برید، شانس این وجود دارد که گوشهایتان بهبود یابند، اما با بی تفاوتی و گذشت زمان این مشکل حادتر شده و در نهایت به مشکلات جدی‌تری ختم می‌شود. که بدترین آنها می‌تواند افت شنوایی شدید و پایان کار و حرفه‌ی دی‌جی شما باشد. بنابراین شماهمیشه باید مراقب گوش‌های خود باشید چون آن‌ها واسطه‌ی لذت بردن از موسیقی و کسب درآمد شما می‌باشد. خوشبختانه سه نکته‌ی ساده وجود دارد که می توانید برای حفظ شنوایی خود بدون تغییر مسیر دی‌جی کردن‌تان انجام دهید.

ابتدا به فرد الهام بخش این مقاله Johannes Krämer اشاره می‌کنم. Johannes  مهندس صدای شخصی Richie Hawtin است. او به همه جای دنیا سفر می‌کند تا از مناسب بودن تجهیزاتی که قرار است ریچی با آنها در هر رویدادی پلی کند مطمئن شود. در حالی که هنوز هنگام اجرا شنوایی کامل خود را حفظ کرده است، در کنارش برای دی‌جی‌ها و گروه‌های موسیقی دیگر نیز کار مهندسی صدا را انجام می‌دهد، Johannes در این کار تجربه‌ای 20 ساله دارد. این راهنمایی‌ها و نکات سه گانه‌ی اصلی برای حفظ شنوایی می‌باشد که Johannes آن‌ها را متذکر شده است.

مشروب نخورید و دی جی کنید !

مشروب نخورید و دی جی کنید !

شاید در اکثر نقاط دنیا  این بخش ثابتی از جشن‌ها و مهمانی‌ها  باشد، اما حقیقت تلخ این است که الکل مانع توانایی درک صداهای بلند می‌شود. ممکن است نگران نباشید، اما در هنگام مستی شما آسیب‌های جدی به خودتان می‌زنید در حالی که حتی آنها را متوجه نمی‌شوید. در حالی که مفهوم "ناشنوایی کوکتل" برای مدت زمان کوتاهی تعریف می‌شود، اما شواهد پزشکی بسیاری وجود دارد که ادعا می‌کند بیشتر این عارضه‌های شنوایی بر اثر مستی بوده و به عبارتی شما باید تاوان ترک‌هایی که در جشن‌ها پخش کرده اید را بپردازید.

یکی از این مطالعات پزشکی در مورد اثرات حاد الکل بر آستانه‌ی شنوایی گزارش داده است که: نتایج نشان داده است که میان بالا رفتن غلظت الکل و میزان افزایش آستانه‌ی شنوایی برای شنیدن فرکانس‌های بیشتر ارتباط مستقیم وجود دارد. الکل به طور خاص فرکانس‌های پایین‌تر را تحت تاثیر قرار می‌دهد که عمدتا 1000 هرتز است که مهم‌ترین فرکانس برای تشخیص گفتاری است. به این ترتیب به نظر می‌رسد که الکل بر روش شنوایی تاثیر می‌گذارد و در شنوایی برخی از فرکانس‌ها تداخل ایجاد می‌کند. چون ذهن شما در اثر تاثیرات الکل برخی امواج را به خوبی متوجه نمی‌شود و شما برای بهتر شنیدن با زیاد کردن صدا به گوش‌های خود آسیب می‌رسانید.

در هنگام میکس کردن صدای مانیتور‌ها را کم کنید

 در هنگام میکس کردن صدای مانیتور‌ها را کم کنید

برای دی‌جی‌ها، اکثر آسیب‌های شنوایی ناشی از شنیدن سر و صدای بلند نیست، اما به مدت زمانی که شما در معرض این سر و صدا‌ها قرار دارید بستگی دارد. با تعادل دادن به سطح صدا، بروز این اتفاق به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و اجازه می‌دهد تا گوش‌هایتان در طول یک ست دی‌جی بهبود پیدا کنند. بالا نگه داشتن صدای مانیتور‌ها در کل زمان ست، گوش‌های شما را در معرض خطر قرار می‌دهد و سعی کنید در هنگام برک دادن به ست و قطع شدن ریتم درام صدای مانیتور را کم کنید تا از این آسیب پیشگیری کنید. مانیتورها فقط برای شنوایی خودتان در پشت میز دی جی می‌باشند و به شما نزدیک تر هستند پس اولین امواج صوتی که دریافت می‌کنید از آن‌ها بوده و نیازی نیست برای وضوح دادن به صدا آن‌ها را زیاد کنید چون باعث می‌شود تا امواج صوتی از فاصله‌ی نزدیک و با شدت بالا به شنوایی شما آسیب برساند.

استفاده از یک دسیبل متر

 استفاده از یک دسیبل متر

زمانی که به اندازه مدت کوتاهی در معرض سر و صدا قرار بگیرید، مغز شما به سختی می‌تواند بلند بودن یا مناسب بودن صدا را تشخیص دهد. و این امر بسته به طول زمان ست شما ادامه می‌یابد. بنابراین بدون ابزاری برای اندازه گیری صدا تقریبا غیر ممکن است که بتوانید با گوش میزان سطح صدا را بررسی کنید. معمولا بر روی همه‌ی دستگاه‌های میکسر دی‌جی دسیبل متر یا همان LED‌های نمایشگر کلیپینگ و سطح صدا برای تشخیص سطح صدا در یک محیط شلوغ وجود دارد. و می توانید متوجه شوید که صدا در چه سطحی پخش می‌شود

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *