معرفی نرم‌افزار Serum

معرفی نرم‌افزار Serum

در دسته بندی : نرم افزار

Serum اولین سینتی سایزر از کمپانی Xfer Records می‌باشد که خالق ابزار بسیار کاربردی و ماندگار یعنی LFO Tool است. هدف این سینت ساده سازی است این سینت Wavetable بوده و از طریق رابط کاربری آسان خود صدایی با کیفیت تولید می‌کند. Wavetableها اولین بار توسط Wolfgang Palm از کمپانی سازنده‌ی سینتی سایزر PPG ساخته شده است، مفهومی که بعدا توسط کمپانی‌های Waldorf و Access توسعه یافت. این سینت در فرمت‌های VST، AAX و AU در دو قالب ۳۲ و ۶۴ بیتی موجود می‌باشد. Serum بسیار عمیق‌تر و گسترده‌تر از آن چیزی است که در نگاه اول می بینید، آن به همراه مقدار زیادی از Wavetable های آماده و ابزار‌های گسترده برای هدایت و شکل دادن به صداها مطابق میل کاربر طراحی شده است.
Serum دارای یک ویرایشگر Wavetable داخلی سرراست است که با استفاده از آن می‌توانید Wavetable های مختص خودتان را از روش‌های مختلفی تولید کنید. صداها را مستقیما از فایل‌های صوتی به آن وارد کرده و با استفاده از روش‌ها و گزینه‌های مختلفی که برای تجزیه و تحلیل آن در اختیارتان است آن صداها را در قالب‌های شخصی خود تفکیک کنید. همچنین می‌توانید از طریق جابه‌جایی خطی (Crossfading) یا مورف کردن هارمونیک/طیفی بین Wavetable های مختلف شکل موج‌ها را تغییر دهید.

علاوه بر این شما می‌توانید با استفاده از ابزار‌های شکل‌دهی و دستکاری اندازه‌ی جدول اختیاری آن مستقیما شکل موج اختصاصی خود را طراحی کنید. شکل موج‌ها را با استفاده از FFT تولید یا اصلاح کنید. با استفاده از توابع فرمولی شکل موج‌ها را خلق یا پردازش کنید. گزینه‌های منوی پردازش به شما اجازه می‌دهد تا کارهای دیگری که می‌خواهید مانند اجرای Fade ها، کراس‌فیدها، طبیعی سازی، اکسپورت و ... را انجام دهید.
برای پخش فرکانس‌های مختلف، بازپخش Wavetable ها نیازمند ریسمپلینگ دیجیتالی می‌باشد. بسیاری از سینتی سایزرهای Wavetable به طرز حیرت انگیزی در سرکوب کردن صداهای مصنوعی بد هستند. در Serum در حالت طبیعی یا Default بازپخش نوسان سازها (OSC) با یک ریسمپلینیگ فوق العاده دقت بالا انجام می‌شود و نسبت سیگنال به نویز آن به طرز حیرت انگیزی کم و غیر قابل شنیدن است. برای مثال در یک شکل موج دندان اره‌ای که در فرکانس ۱ کیلوهرتز در نرخ سمپل ۴۴۱۰۰ پخش می‌شود نویز آن ۱۵۰- دسیبل است. بازپخش نوسان ساز Serum با استفاده از دستورالعمل SSE2 صداهای تهاجمی را بهینه سازی کرده است تا یک بازپخش با کیفیت بالا بدون استفاده‌ی زیاد از CPU کامپیوتر را ارائه دهد.
سیستم مدولاسیون Serum به شما اجازه‌ی درگ و دراپ کردن اتصالات بین منابع Mod و مقصدها را می‌دهد. به عبارتی دیگر شما شما دارای دو نما برای ایجاد و اصلاح مدولاسیون‌های خود می‌باشید که باعث می‌شود کار شما سریع‌تر و آسان‌تر انجام شود. علاوه بر حرکت در میان مجموعه‌ی Wavetable ها، شما می‌توانید شکل موج را به خودی خود در یک پردازش در زمان واقعی جداگانه دستکاری کنید که به نام Warp کردن شناخته شده است. این کار اجازه‌ی سینک FM/AM/RM/Oscillator و بسیاری از روش‌های دیگر برای دستکاری شکل موج را ارائه می‌دهد که شامل حالت‌های Remap و یک ویرایشگر گراف برای طراحی تیبل دستکاری شده‌ی شخصی شما می‌باشد.
Serum شامل انواع فیلترهای موجود در LFOTool بوده و علاوه بر این دارای برخی از انواع جدید فیلترها می‌باشد. فیلترهای Flanger، Phaser و Comb همگی می‌توانند بر روی نت موسیقیایی که می‌نوازید Key-Track شوند. انواع فیلترهای دوگانه‌ی آن به شما اجازه می‌دهند تا انواع فیلترها را کنترل یا بین آنها مورف کنید. همچنین با پردازش‌های غیر معمول برای فیلترها مانند Downsampling یا Subsampling(فرایند کاهش نرخ سمپل یک سیگنال که معمولا این کار برای کاهش نرخ داده یا اندازه‌ی داده انجام می‌شود)، یا انواع فیلترهای منحصر به فردی که تا به حال در هیچ کجا دیده نشده است مانند فیلتر dirty-sounding French LPF می‌توانید در طراحی صدا خلاق‌تر باشید.

Serum همچنین دارای یک رَک افکت با ۱۰ ماژول افکت می‌باشد که به شما این امکان را می‌دهد تا صدایتان را تا آخرین مرحله با Serum تولید کنید. افکت‌ها می‌توانند دوباره به هر تنظیماتی که شما می‌خواهید بازگردند. تقریبا همه‌ی افکت‌ها به عنوان مقصدهای مدولاسیون در دسترس هستند. که این خصوصا برای تولید صدای مونوفونیک مفید می‌باشد. برای مثال می‌توانید یک LFO را برای کنترل اندازه یا Dry/Wet ریورب یا ولوسیتی را برای کنترل مقدار دیستروشن به کار بگیرید. بسیاری از این افکت‌ها و حالت‌ها فقط برای Serum ساخته شده‌اند، بنابراین در اینجا افکت‌های منحصر به فرد زیادی برای انتخاب وجود دارند، مانند Hyper که مقادیر Unison را شبیه سازی می‌کند یا dual-waveshaper که به شما اجازه می‌دهند برای دیستروشن بتوانید بین دو شکل موج مجزا مورف کنید.
Serum همچنین به شما اجازه می‌دهد تا از یک نوسان‌ساز برای تولید تا ۱۶ صدا استفاده کنید. هر کدام از نوسان‌ساز‌های Wavetable دارای تعدادی از پارامتر‌های پیشرفته‌ی Unison می‌باشند. تنظیمات Stack اجازه می‌دهند تا به صدایی کامل‌تر از یک نت دست یابید. صداهای Unison را برای همه‌ی شکل موج‌های منحصر به فرد آنها را با تنظیمات Unison WT Pos ست کنید یا اینکه با کنترل وارپ Unison در روش‌های مختلف همه‌ی آنها را اُریب کرده یا به آنها انحراف بدهید. انواع حالت‌های تنظیم Unison در هر نوسان‌ساز به شما این امکان را می‌دهد تا به صدایی پرپشت هجومی یا شکوفا دسترسی پیدا کنید.

منبع دی‌جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *