افکت های Reverb و Delay را چگونه به درستی به کار ببریم؟

افکت های Reverb و Delay را چگونه به درستی به کار ببریم؟

در دسته بندی : آهنگسازی

استفاده از گروه Bus

در این دوره که نیروی CPU کامپیوترها بیشتر و بیشتر از گذشته هستند، در Ableton گرایشی وجود دارد که برای هر کانالی که میخواهید افکت روی آن اعمال شود میتوانید از Insertهای Reverb و Delay به عنوان افکت های روی کانال استفاده کنید. که میتوانید آن ها را در گروه های Bus یا همان Send / Return بسیار ساده و تمیز نگه دارید و ترک هایی که میخواهید را به آنها اعمال کنید.

با این روش شما میتوانید چندین افکت گوناگون در گروه های Bus جداگانه داشته باشید و هر ترک را به اندازه دلخواه خودتان در این گروه های افکت Wet یا Dry نگه دارید.

همچنین به یاد داشته باشید که شما برای افزودن ریورب به ترک ها باید اندازه ای برای خودتان داشته باشید و بیش از حد ترک ها را در Reverb یا Delay آغشته نکنید تا بخواهند برای داشتن فضا باهم بجنگند و در مبارزه باشند.

ضاد صداهای Wet و Dry

تضاد صداهای Wet و Dry

به کار گیری درست افکت های Reverb و Delay بستگی به درک شما از تضاد بین Wet و Dry دارد، بنابراین باید برخی از صداها را Dry و برخی دیگر را Wet نگه دارید. افکت Reverb شاید عالی به نظر برسد و بخواهید همه ی ترک های خود را در ریورب Wet کنید اما با انجام این کار خروجی صدای میکس شما سیگنال بسیار ضعیفی خواهد داشت.

افکت های Reverb و Delay صداها را به پشت میکس میکشند بنابراین باید روی برخی صداها بیشتر و روی برخی کمتر اعمال شوند.

et هر صدا را دوبار تنظیم کنید

Dry / Wet هر صدا را دوبار تنظیم کنید

هنگامی که برای نخستین بار ناب های Send و Return را زیاد کردید و تا جایی پیش رفتید که احساس کردید به صدای افکت دار خوبی دست یافتید سپس همان ناب را کمی به پایین تر برگردانید.

کار افکت های Delay و Reverb دادن عمق، عرض و فضا به صدا است و با افزایش آنها سیگنال اصلی تضعیف میشود. پس هنگامی که به اندازه ی ایده آل Reverb اعمال شده بر روی هر یک از ترک ها رسیدید باید آنها را کمی به عقب برگردانید تا فضای کافی برای تنفس ترک ها وجود داشته باشد.

Mon

Mono

به کار گیری صداهای مونو با افکت های استریو میتواند راه بسیار خوبی برای افزودن فضا و در عین حال، زیر کنترل نگه داشتن میکس باشد. از اینکه دوباره کنترل عرض Reverb را به عقب برگردانید نترسید . هیچ چیز مانند بسیاری از بخش هایی که برای میدان استریو رقابت میکنند، یک میکس شلوغ را ایجاد نمیکند. شنوندگان باید اصل صدای شما را مستقیم تر بشنوند .

منبع DJCMAG: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *