چطور از مانیتورهای دی جی (Booth) استفاده کنیم؟

چطور از مانیتورهای دی جی (Booth) استفاده کنیم؟

در دسته بندی : دی‌جی

حرکت از اتاق خواب به سمت پلی کردن برای عموم می‌تواند برای هر دی جی استرس آور باشد و یکی از مهمترین جنبه‌های یک سِت موفق این است که بتوانید آن چیزی که پلی می‌کنید را به درستی بشنوید. نحوه‌ی تنظیم اسپیکرها در یک کلاب یا محیط یک سالن می‌تواند خیلی متفاوت تر از چیزی باشد که در اتاق خواب استفاده می‌کنید، زیرا معمولا در آن محیط‌ها دو نوع ست اسپیکر وجود دارد: اسپیکرهایی که روبروی جمعیت قرار می‌گیرند که اسپیکرهای اصلی هستند و اسپیکرهایی که روبروی دی جی در کنار میز یا Booth دی جی قرار می‌گیرد.

مانیتورهای Booth

اکثر دی جی‌ها تنها دارای یک جفت اسپیکر در خانه شان هستند که روبروی آنها قرار می‌گیرد. اما در محیط یک سالن یا کلاب معمولا اینطور نیست. اسپیکرهایی که به خروجی اصلی متصل می‌شوند معمولا دور از دی جی قرار می‌گیرند و به سمت جمعیت هستند. آنها همچنین می‌توانند خیلی بیشتر از اسپیکرهایی که در خانه استفاده می‌کنید از شما دور باشند.

اگرچه حجم صدا بسیار بیشتر از چیزی است که شما قبلا تجربه کرده‌اید، این می‌تواند صدای بدی برای شما داشته باشد (زیرا اسپیکرها به سمت شما نمی‌باشد) و همچنین صدا می‌تواند با تاخیر به گوشتان برسد. (از آنجایی که اسپیکرهای اصلی از شما دور هستند، به ما اعتماد کنید، همین که اسپیکرها به شما نزدیک نیستند، این تاخیر صدا برای شما به واقعیت تبدیل می‌شود.)

این تاخیر به آن معنی است که شما از سِت خود کمتر لذت می‌برید و به لطف تاخیری که بین هدفون و صدای اسپیکرها به شما می‌رسد بیت میکس کردن سخت تر خواهد شد و این موضوع برای هیچ دی جی چه تازه کار و چه کار بلد خوب نیست.

مانیتورهای جایگاه ویژه‌ی دی‌جی (Booth) این مسئله را برطرف می‌کنند. آنها مجموعه‌ی ثانویه‌ی اسپیکرهایی هستند که به خروجی Booth از میکسر یا کنترلر دی جی متصل می‌شوند و روبروی دی‌جی قرار می‌گیرند و نزدیک به او می‌باشند. مانیتورهای بوث همچنین دارای یک کنترل حجم صدا هستند، بنابراین یک دی جی می‌تواند ولوم اسپیکرهایی که او به آنها گوش می‌دهد را بدون تاثیر گذاری بر روی صدایی که مخاطبان گوش می‌دهند، کنترل کند.

نحوه‌ی استفاده از مانیتورهای Booth

استفاده از مانیتورهای Booth به طور صحیح به کمی تمرین نیاز دارد. در اتاق خواب، شما معمولا فقط یک جفت اسپیکر و هدفون دارید، در حالی که در یک محیط زنده شما یک مجموعه‌ی دیگر از اسپیکرها را به معادله اضافه می‌کنید که نیازمند مدیریت می‌باشد.

اولین نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که مانیتورهای Booth به عنوان نمایش دهنده‌ی چیزی که جمعیت آنها را می‌شنوند، استفاده می‌شوند، بنابراین شما باید یاد بگیرید که به آنها ۱۰۰٪ اعتماد و تکیه کنید و سعی کنید در هنگام میکس کردن کاملا از حجم صدای اسپیکرهای Main چشم پوشی کنید. هرچه بیشتر به صورت زنده پلی کنید، بیشتر متوجه خواهید شد که مانیتورهای Booth برای ارائه‌ی بهترین صدای شما مهم هستند.

بر خلاف اسپیکرهای خروجی اصلی که معمولا در یک حجم ثابت باقی می‌مانند، این یک تمرین رایج برای تغییر مداوم ولوم مانیتورهای Booth شما است. اگر شما دوست دارید که یک مهمانی در Booth (جایگاه ویژه‌ی دی جی‌) با صدای بلند مانیتورها داشته باشید، زمانی که نوبت به Cue کردن آهنگ بعدی می‌رسد ممکن است شما بخواهید که مانیتورهای Booth را کم کنید تا بتوانید چیزی که در هدفون شما در حال رخ دادن می‌باشد را بهتر بشنوید.

بعضی دی جی ها ترجیح می‌دهند که مانیتورهای Booth را هنگامی که میکس نمی‌کنند به طور کلی رها کنند، بنابراین آنها می‌توانند اتفاقاتی که در آن محل در حال رخ دادن است را بهتر درک کنند یا با دیگر دی جی‌ها در Booth مکالمه داشته باشند یا ... اگر شما اینطور هستید، مطمئنا باید صدای آنها را در هنگام میکس زیاد کنید.

این عقب و جلو از کم کردن و زیاد کردن ولوم می‌توانند تمریناتی برای یادگیری و برای اعتماد کردن به آن چیزی است که شما با مانیتورهای  Booth انجام می‌دهید باشند. افراد حاضر در سالن رقص اصلی، کاری را که شما در آنجا انجام می‌دهید نه تشخیص خواهد داد و نه برایشان مهم می‌باشد.

مانیتورهای Booth عالی هستند، اما آنها همیشه در آنجا نیستند

اگر به نظر می‌رسد که در محل اجرای شما مانیتورهای Booth وجود ندارند، شما هنوز هم می‌توانید برای میکس کردن از هدفون استفاده کنید. میکسرهای رده بالا مانند DJM-900NXS2 که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، دارای یک ویژگی Split Cue هستند که به شما اجازه می‌دهد تا خروجی مستر را در یک گوش بشنوید و کانالی که در حال Cue کردن آن می‌باشید را در گوشی سمت دیگر بشنوید، که میکس کردن با هدفون را آسان‌تر می‌کند.

یک شانس خوب وجود دارد و آن این است که مکان‌هایی که دارای دی جی های ثابت و به طور مداوم می‌باشند دارای تنظیمات مانیتورهای Booth هستند. اگرچه این مورد ممکن است در بسیاری از مکان‌ها وجود داشته باشد، اما با این وجود مکان‌های بسیاری وجود دارند که تنها دارای اسپیکرهای خروج اصلی می‌باشند. به عنوان یک دی جی که حرفه‌ی شما را جدی می‌گیرد باید بگویم که شما باید برای موقعیت‌ دوم که گفته شد خود را آماده نگه دارید.

این خوب است که یاد بگیرید چطور تنها با استفاده از هدفون میکس کنید. اسپیکرهای خود را در خانه خاموش کنید، فقط از هدفون خود استفاده کنید و با تولید یک میکس ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای کاری که انجام داده‌اید را ضبط کنید. از عملکرد Master Cue یا ناب میکس Master/Cue بر روی سیستم خود استفاده کنید تا چیزی که از خروجی اصلی شما پخش می‌شود و همچنین ترکی که شما در حال Cue کردن آن هستید را دقیقا مانند روشی که از مانیتورهای Booth استفاده می‌کنید را در هدفون بشنوید.

برخی دی جی‌ها همچنین دوست دارند تا از کلید Split Cue استفاده کنند، اگر آن کلید بر روی سیستم شما وجود دارد، از آن برای تقسیم صدای Cue و Master استفاده کنید و صدای هر کدام را به یک گوش بدهید.

اگر شما با لپ تاپ پلی می‌کنید، شکل موج (که همچنین با عنوان Waveriding شناخته می‌شود) ترک‌های خود را بررسی کنید که این کار یک راه حل عملی برای زمانی است که شما یک جفت مانیتور Booth ندارید، زیرا در واقع شما می‌توانید تنها با دیدن شکل موج ها متوجه شوید که میکس شما محکم و درست است یا نه.

به هر حال شما این کار را پس از تمرین انجام خواهید داد و به کاری که انجام داده‌اید گوش بدهید تا ببینید که میکس شما تا چه حد تمیز بوده است.

تمرین‌هایی مانند این در زمان و موقعیتی که مانیتورهای Booth ندارید به شما کمک می‌کند و به ویژه برای چنین موقعیت‌هایی آماده می‌شوید که به دلیل جایگاه قرارگیری اسپیکرها، چیزی که از خروجی اسپیکرهای اصلی می‌شنوید تاخیر زیادی دارد و می‌توانید به راحتی میکس کنید.

در نهایت

به یاد داشته باشید که یادگیری نحوه‌ی استفاده از مانیتورهای Booth برای زمانی که شما از اتاق خواب به پلی کردن برای جمعیت می‌روید بسیار مهم و حیاتی است. آنها یکی از مهمترین ابزارها برای مطمئن شدن از عالی بودن صدای میکس‌های شما برای مخاطبانی است که برای آنها پلی می‌کنید و یک اصول عبور از گذرگاه اتاق خواب به مکان‌های عمومی می‌باشد.

منبع دی‌جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *