چطور نت‌ های یک میدی کیبورد را تشخیص دهیم؟

چطور نت‌ های یک میدی کیبورد را تشخیص دهیم؟

در دسته بندی : آهنگسازی

اگر برای اولین بار است که به صفحه میدی کیبورد نگاه می کنید، ممکن است بالا بودن تعداد کلید ها برای شما گیج کننده و عجیب باشد؛ اما با صرف کمی زمان و رسیدن به درک درست از جایگاه آن ها، می توانید به راحتی همه نت های سیاه و سفید را تشخیص دهید. برای رسیدن به این درک ابتدا باید نام خطوط و فضا های موجود در نت های موسیقی را به خوبی یاد بگیرید و بعد از درک آن ها، ارتباط بین دست راست و چپ خود بر روی کیبورد را کشف کنید. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید که بدانید نت های میدی کیبورد چیست ، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

میدی کیبورد و آهنگسازی

اگر بتوانید چند حرف اول الفبای انگلیسی را درک کنید و به یاد بسپارید می‌ توانید کلید های پیاپی یک پیانو یا میدی کیبورد را نیز درک کنید. هنگامی که به دنبال ساختن موزیک با کامپیوتر می ‌روید، یک میدی کیبورد انتخاب شماره یک و بی چون و چرای شما است تا بتوانید نت ‌ها و اطلاعات میدی را به کامپیوتر بفرستید.

بی گمان شما، هم می ‌توانید نت ‌ها را از روش ورودی میدی برنامه ریزی کنید و بسازید و هم می ‌توانید آن ها را درون DAW و در پنجره‌ پیانو رول با به کار گیری یک ابزار و قلم نوشتار، وارد کامپیوتر کنید. به یاد داشته باشید که جرقه خوردن ایده ‌های موزیکال و یادداشت سریع آن ها در کامپیوتر کاری ساده نخواهد بود. با توجه به مطالب گفته شده، یک میدی کیبورد اولین ابزار شما برای شروع آهنگ سازی است.

هر آهنگساز کامپیوتری، برای خودش یک کیبورد دارد؛ اما تنها افراد کمی استفاده و به کار گیری درست آن را به خوبی یاد گرفته اند. حتی اگر قصد تبدیل شدن به یک پیانیست را ندارید، به دست آوردن درک درست از اصول آن می‌ تواند به شدت برایتان مفید باشد. هنگامی که بخواهید آهنگ سازی کنید، بنیادین تر از یاد گرفتن اسامی نت‌ ها چیزی وجود ندارد.

نت ‌های یک میدی کیبورد

میدی کیبورد
  • همانطور که به کیبورد نگاه می‌ کنید، کلید های سیاه را بررسی کنید و به نظم موجود در تکرار آن ها دقت کنید. کلید ها به صورت گروه ‌های ۲ تایی و ۳ تایی منظم در امتداد کیبورد چیده شده اند.
  • اولین نت سفیدی که از سمت چپ هر گروه کلید سیاه دوتایی قرار دارد کلید C یا همان دو است. یکی از این کلید ها درست در میان کیبورد ۸۸ کلیده و کامل قرار دارد که به آن C وسط می ‌گویند و از آنجایی که برای آموزش کیبورد از این کلید شروع می ‌کنند، این کلید را همه باید بشناسند. یک گام دو (C) ماژور شامل کلید های سفید است و کلید های مشکی که دیز و بمل نامیده می‌ شوند را در بر ندارد؛ بنابراین این اولین گامی است که یاد می گیرید و هیچ نگرانی ای برای نوشتن نت در این گام نخواهید داشت چون تمام کلید‌ های آن سفید هستند.
  • هفت نام برای نت‌های اصلی با کلید‌ های سفید وجود دارند که از A (لا) شروع شده و در ادامه از چپ به راست حرکت می‌ کنند و به نت B (سی)، C (دو)، D (رِ)، E (می)، F (فا) و G (سل) می رسند و دوباره از اول، همین روند تکرار می ‌شود و بعد از هفت نت دوباره این نت ‌ها در یک اکتاو بالا تر تکرار می ‌شوند که بسته به حرکت شما از چپ به راست یا از راست به چپ روی کیبورد نت ‌ها نیز زیر و بم می ‌شوند.

پیدا کردن نت C بر روی میدی کیبورد

پیدا کردن نت C بر روی میدی کیبورد

پس از اینکه متوجه شدید میدی کیبورد چیست ، اولین کار برای نواختن کیبورد پیدا کردن نت معروف C در هر نقطه از صفحه کلید است. این نت طبیعتا در مرکز صفحه کلید میدی کیبورد قرار دارد. بعد از پیدا کردن نت C می توانید به راحتی نت F را پیدا کنید که در سمت چپ سه نت سیاه قرار دارد.

اگر دو نت سفید بعد از نت سیاه را پشت سر بگذارید، به نت A می‌ رسید. از این قسمت به بعد نام نت های سفید دیگر را که عبارتند از: B، C، D، E، پشت سر هم قرار می دهیم تا زمانی که به نت G برسیم و دوباره از A شروع کنیم.

آشنایی با مناطق یا zone های میدی کیبورد

میدی کیبورد-3

اولین کاری که برای درک نت های میدی کیبورد باید انجام دهید شناخت مناطق یا  همان zone هاست. برای این کار، باید الگوی 12 نت کیبورد را با توجه به الگوی قرارگیری کلید های سیاه، به دو بخش یا منطقه تقسیم کنید. همان طور که می دانید در تمام طول صفحه الگوی ثابتی برای قرار گیری کلید های سیاه و سفید در کنار یکدیگر وجود دارد که راهنمای بسیار خوبی است؛ بنابراین می توانید از کلید های سیاه به عنوان نشانه استفاده کنید و الگوی 12  نت را به دو منطقه جداگانه تبدیل کنید.

  • منطقه یک: 5 نت اول الگوی 12 نت منطقه اول هستند که شامل دو کلید سیاه و کلید های سفیدی است که در اطراف آن ها قرار دارد.
  • منطقه دو: 7 نت آخر الگوی 12 نت، منطقه دوم هستند که شامل سه کلید سیاه به اضافه کلید های سفیدی است که در اطراف این سه کلید سیاه قرار دارد.

همانطور که متوجه شدید منطقه یک، دو کلید سیاه و منطقه دو، سه کلید سیاه دارد. اکنون که دیگر الگوی 12 نت خود را به دو ناحیه مجزا تقسیم کرده اید، می توانید شناسایی نت ها بر روی میدی کیبورد شروع کنید.

جمع بندی

یادگیری موسیقی و رسیدن به درک درست از نحوه خواندن و نواختن نت ها ممکن است در ابتدا کمی گیج کننده باشد؛ اما با تمرین روزانه می توانید در مدت زمان کوتاهی مهارت خوبی در این زمینه پیدا کنید. همان طور که گفته شد، نت های میدی کیبورد نیز درست مانند یک کیبورد معمولی است و کار کردن با آن چندان هم سخت نیست. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی کسب کرده باشید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *