معرفی چهار پلاگین Auto-Tune رایگان | بهترین پلاگین تیون صدا کدام است؟

معرفی چهار پلاگین Auto-Tune رایگان | بهترین پلاگین تیون صدا کدام است؟

در دسته بندی : آهنگسازی , نرم افزار

 Auto-Tuneیکی از نادرترین ابزارهای هنر و مهارت آهنگسازی است که به دلیل رایج بودن آن در موزیک امروزی، متداول و تبدیل به یک نام عمومی شده است. در حالی که Auto-Tune میتواند برای برطرف کردن ناسازگاری های کوچک در صدای خواننده به کار گرفته شود، می توان از آن به عنوان یک افکت قابل توجه نیز استفاده کرد. اتوتیون صدای شگفت انگیز و دیجیتالی را در اختیار ما قرار داد که در اواخر دهه ۱۹۹۰ با آهنگ Believe از Cherشروع شد؛ اما صدای کلاسیک Auto-Tune که همه میشناسیم و دوستش داریم در دهه اول ۲۰۰۰ به دست هنرمندانی مانند T-Pain بیشتر رواج پیدا کرد. در این مقاله به معرفی چند پلاگین اتوتیون رایگان خواهیم پرداخت.

اتوتیون چیست؟

بهترین پلاگین تیون صدا

درمورد این که اتوتیون چیست باید گفت که اتوتیون افزونه های بسیار رایجی هستند که برای تیون کردن صدا به کار برده می شوند. درمورد معنی اتوتیون نیز باید گفت که تیون کردن صدا به معنی فالش گیری آن است که باعث نرم تر و جذاب تر شدن صدای خواننده می شود.

اولین پلاگین تیون صدا توسط شرکت Antares در سال 1997 منتشر شد. این نرم افزار یک الگوریتم تشخیص گام داشت که به شما کمک می کرد صدا ها را تیون کنید. نحوه کار این نرم افزار به نحوی بود که یک نت خوانده شده را تشخیص می داد و آن را به نزدیک ترین نیم تیون تبدیل می کرد.

نرم افزاری که توسط شرکت Antares منتشر شد، هنوز هم استانداردی در این حوزه محسوب می شود و اگر می خواهید که بهترین پلاگین تیون صدا را انتخاب کنید، باید بقیه پلاگین ها را با این نسخه مقایسه کنید.

هنرمندانی مشهوری همچون T-Pain و Cher از اولین کسانی بودند که از این نرم افزار استفاده کردند و باعث شدند تا استفاده از آن به شدت رایج شود و تا جایی که امروزه می توان گفت هر آهنگی که می شنوید به نحوی با این پلاگین ها ادیت شده است.

امروزه پیدا کردن خواننده های که برای ادیت آهنگ های خود از بهترین پلاگین تیون صدا استفاده نکنند، بسیار سخت است. استفاده از این نرم افزار ها برای آهنگ ها دیگر موضوعی نیست که خواننده ها بابت آن ناراحت باشند؛ زیرا شنوندگان نیز به این موضوع عادت کرده اند.

نکات مهم در انتخاب پلاگین تیون صدا

نکات مهم در انتخاب پلاگین تیون صدا

برخی از نکاتی که قبل از انتخاب پلاگین و در حین استفاده از آن باید در نظر بگیرید عبارت اند از:

  • تنظیم سرعت واکنش الگوریتم به تغییر نت ها: سرعت کمتر باعث می شود صدا طبیعی تر باشد و سرعت بیشتر باعث می شود صدا شبیه به T-Pain شود.
  • استفاده از دو مرحله ویرایش: برای انتخاب بهترین پلاگین تیون صدا باید ابتدا با استفاده از یک ویرایشگر نموداری، تغییرات ریز را اعمال کنید و سپس صدا را از طریق یک نرم افزار خودکار تنظیم کنید تا خروجی صدا کمی محکم تر باشد.
  • مطمئن شوید که نرم افزار خود را براساس مقیاس آهنگ تنظیم می کنید: این کار باعث می شود نرم افزار بتواند بهتر تشخیص دهد که چه نت هایی را باید اصلاح کند.
  • در بسیاری از موارد، کمتر بهتر است: مگر اینکه قصد داشته باشید یک اثر شدید از اصلاح گام صوتی را تولید کنید، در غیر این صورت سعی کنید کمترین مقدار ویرایش را برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خود به کار ببرید.
  • نرم افزارهای اصلاح گام صوتی باید آخرین گزینه شما باشند: حتی اگر بهترین پلاگین تیون صدا را انتخاب کردید نیز باید استفاده از آن را برای ادیت به حداقل برسانید. ویرایشگران حرفه ای صوت می توانند جادو های شگفت انگیزی بکنند؛ اما بهترین صدا ها آن هستند که نیاز به کمترین مقدار بازسازی دارند. جمع بندی صوت (روش تلفیق چندین عملکرد صوت) و آمادگی و دقت در استودیوی حرفه ای، بسیار بیشتر از نرم افزارهای اصلاح گام صوت به صدای شما کمک خواهند کرد.

معرفی برخی از بهترین پلاگین های اتوتیون

معرفی برخی از بهترین پلاگین های اتوتیون اتوتیون افزونه ای است که برای فالشگیری استفاده می شود. برای پیدا کردن بهترین پلاگین تیون صدا باید به مواردی مثل سرعت واکنش الگوریتم ها توجه کنید.
  • Auburn Sounds Graillon 2:

Graillon 2 یک پلاگین کاملا متعهد به مدولاسیون آواز است که به شما اجازه شکل دهی به صدایتان در حالت های دلخواه را می دهد. شما با استفاده از این پلاگین می توانید هارمونیک های بیشتری بیافزایید، اکتاو را کم یا زیاد کنید و عمل بیت کراشینگ را بر روی صدا انجام دهید. نسخه رایگان این پلاگین تنها عملکرد های مهم را یعنی Pitch-Shift و Pitch Correction در اختیار شما قرار خواهد داد. یکی از بهترین ویژگی های Graillon 2 این است که ورودی MIDI را می پذیرد،  بدین معنی که می توانید عملکرد صوتی خود را طوری تنظیم کنید که از نت های خاص MIDI پیروی کند، این می تواند منجر به بازدهی صدای بیشتری شود. همچنین یک کلید "Smooth" وجود دارد که تعیین می کند چگونه سرعت تصحیح گام آغاز می شود: آن را روی "Fast" برای صدای روباتیک و "Slow" برای افکت طبیعی تر تنظیم کنید.

  • MAutoPitch:

این پلاگین در مجموعه ۳۷ پلاگین MFreeFXBundle وجود دارد و افزون بر کنترل های معمولی تصحیح گام-قفل کلید و تنظیم عمق و سرعت برای هماهنگی دقیق میزان تأثیر MAutoPitch به شما این امکان را می دهد که بازه فرکانس آسیب دیده را تنظیم کنید. این به معنی آن است که شما می توانید اتوتیون را دقیقا به اندازه نیازتان تنظیم کنید. این پلاگین برای درخشندگی و تمایز و زندگی بخشیدن به صدا کاربرد دارد.

  • Autotuna:

Autotuna یک دستگاه Max for Live است که به دست کمپانی پشت پرده Max یعنی Cycling ’74 ساخته شده است. Autotuna که در اصل به عنوان بخشی از بسته Max 7 Pitch و Time Machines برای Ableton Live 9 منتشر شد، از آن زمان به دست افراد متبحر آکادمی Beatlab اصلاح شده است تا به عنوان پلاگین تیون صدا نیز مفید واقع شود.

  • Voloco:

گاهی اوقات هنگامی که صحبت از تنظیم صدا می شود، گزینه سریع و راحت تر را می خواهید. شاید بخواهید در پلاگین تنظیم آهنگ بخوانید تا مطمئن شوید که تا حد ممکن به افکت مورد نظر نزدیک شده اید. یا شاید شما در حال انجام کار های تبلیغاتی هستید که جزئیات آن چندان مهم نیستند. شاید هم می خواهید مثل Daft Punk  به نظر برسید و فقط به آن صدای سخت تنظیم شده خودکار نیاز دارید. ولوکو می تواند شما را خیلی سریع به این موارد برساند. Voloco که به دست تیم پشتیبان برنامه بسیار محبوب موبایل که به همین نام توسعه یافته است، تولید شد، دارای یک رابط کاربری فوق اساسی (کلید، مقیاس و اندازه تصحیح گام) است که در چند ثانیه میتواند صدای شما را شبیه تراویس اسکات کند. در حالی که نسخه پولی آن ویژگی های بیشتری دارد، نسخه رایگان Voloco با شش حالت پردازش از پیش تنظیم شده ارائه می شود: "Hard"، "Natural"، "Super Vocoder"، "Big Chorus"، "Alien Warlord" و " Night Chorus"

جمع بندی

می توان گفت تقریبا تمامی آهنگ هایی که امروزه می شنوید، به نحوی با پلاگین های تیون صدا ویرایش شده اند. این پلاگین برای فالش گیری صدا به کار برده می شوند و صدا را نرم تر و جذاب تر می کنند. برای آشنایی بیشتر با این پلاگین ها در این مقاله درمورد نحوه انتخاب بهترین پلاگین تیون صدا و نکاتی که لازم است در رابطه با آن بدانید، توضیح داده شد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *