8 نکته برای تازه واردان به آهنگ سازی

8 نکته برای تازه واردان به آهنگ سازی

در دسته بندی : آهنگسازی

آیا می خواهید به عرصه ی آهنگ سازی وارد شوید؟ خب ما به شما کمک می کنیم تا از بروز هر گونه اشتباه در فرایند راه اندازی استودیو جلوگیری کنید.

اسپیکر مانیتور ها حرف اول را می زنند

فرض می کنیم که شما یک کامپیوتر رومیزی خوب را اسمبل کرده اید یا یک لپ تاپ تهیه کرده اید و می خواهید شروع به آهنگ سازی کنید. خب دقیقا باید از کجا شروع به خرید تجهیزات کنید؟ شما باید نیمی از بودجه ی ابتدایی خود را به اسپیکر مانیتور ها اختصاص دهید. مانیتور استودیو یکی از موارد بسیار پر استفاده ی شما در آهنگ سازی می باشد. شما برای شنیدن صدایی بدون اغراق و خالص مانیتور هایی خوب تهیه کنید. مانیتور های شما در همه ی مراحل آهنگ سازی نمایان کننده ی خروجی کار شما می باشند. پس آماده باشید تا نیمی از بودجه ی خود را برای چیزی که به آن گوش می دهید اختصاص دهید.

نمایشگر مانیتور

نمایشگر مانیتور

چه باور کنید یا نه نمایشگر شما در روند کاری شما تاثیر فوق العاده ای دارند. تا زمانی که شما با استفاده از یک لپ تاپ و در حین حرکت آهنگ سازی می کنید، ابزار اصلی شما همان لپ تاپ می باشد، اما وقتی به استودیو می آیید آن صفحه ی کوچک لپ تاپ به زودی شما را خسته می کند و انرژی کار را از شما می گیرد، پس به شما پیشنهاد می کنیم تا برای تهیه ی یک نمایشگر بزرگ هزینه کنید. همچنین می توانید برای آهنگ سازی در خانه یا استودیو یک کامپیوتر رومیزی نیز تهیه کنید، آنها هم قابلیت ارتقا بیشتر داشته و قدرتمند بوده و در ازای پرداخت هزینه ی کمتر نسبت به لپ تاپ می توانید از یک نمایشگر بزرگ تر استفاده کنید. این کار فرایند آهنگ سازی شما را متحول می کند و می توانید تمام ابزار ها پلاگین ها و DAW خود را بهتر ببینید.

حافظه

حافظه

شما می توانید از تمام راهنمایی ها و نکات بی پایان برای سرعت دادن به کامپیوتر خود استفاده کنید اما وقتی صحبت از ساخت موسیقی می شود، بزرگ ترین نکته ی سرعت بخشیدن به فرایند آهنگ سازی اضافه کردن رم سیستم می باشد. فرقی ندارد که از PC استفاده می کنید یا مک، رم بیشتر به معنای تجربه ی آهنگ سازی نرم تر و هموار تر می باشد. و این به آن معنی است که می توانید ابزار ها و افکت های بیشتری را در طول فرایند و بدون کند شدن سرعت یا قطعی وصلی استفاده کنید. و از پردازش صوتی سریع تر لذت ببرید، پس رم خود را بالا ببرید، مطمئنا ارزان تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید.

انتخاب DAW

انتخاب DAW

این احتمالا بزرگترین تصمیم شما می باشد، و پس از مانیتور ها باید تصمیم بگیرید که چه DAW را برای اهنگ سازی انتخاب کنید. ما می خواهیم کاملا صادق باشیم و نمی خواهیم DAW خاصی را به شما پیشنهاد کنیم یا از نقص های آنها برای شما بگوییم. بنابراین بهترین پیشنهادی که می توانیم به شما بکنیم این است که همه ی آن DAW های برتر را امتحان کنید، زیرا تقریبا همه ی آنها از قابلیت های یکسانی برخوردار هستند (با کمی تفاوت زیاد یا کم). و شما باید بر اساس نیاز های خود و نظرات کاربران رویکرد خود از محیط DAW مورد نیازتان را باز تر کنید، برای شروع این کار می توانید سه DAW محبوب دنیا یعنی Cubase، FL Studio و Ableton را امتحان کنید.

دور خود را شلوغ نکنید

دور خود را شلوغ نکنید

در آهنگ سازی داشتن ابزار ها و پلاگین های کمتر همیشه بهتر است. تا به این لحظه ما به شما گفتیم که برای اسپیکر مانیتور و نمایشگر خود هزینه کنید. خب ممکن است هزینه ی زیادی باشد. اما اکنون می خواهیم شما را به صرفه جویی در هزینه ها وادار کنیم. در ابتدای کار شما لازم نیست مقدار زیادی ساز پلاگین و افکت های نرم افزاری را بخرید. اکثر DAW ها با توجه به مصارف خاص خود دارای مجموعه ای از پلاگین ها و ساز ها می باشند که به صورت دسته بندی شده به شما ارائه می دهند، بنابراین تا همه ی کارایی های آنها را متوجه نشده اید شما را برای خرید پلاگین های جانبی تشویق نمی کنیم. داشتن مجموعه پلاگین های جانبی زیاد می تواند قدرت تصمیم گیری و سرعت عمل شما در هنگام آهنگ سازی را مختل کند.

پله به پله پیش بروید

پله به پله پیش بروید

ما به شما گفتیم که در ابتدای کار تا حد ممکن از استفاده از پلاگین های جانبی اجتناب کنید، و این به معنی آن نیست که تمام افکت های صوتی یک DAW را همزمان بر روی یک ترک یا پروزه اعمال کنید. یک DAW خوب معمولا تمام افکت های مورد نیاز و اصلی برای آهنگ سازی را به شما ارائه می دهند اما شما باید وقتی را برای شناخت کامل این ابزار ها اختصاص دهید. شما باید کارایی های هر ابزاری را به طور کامل یاد بگیرید و بدانید که کجا و به چه صورتی از آنها استفاده کنید. و پس از دیدن اینکه یک یا دو افکت چطور می تواند بر روی یک صدای خام سینت تاثیر بگذارد شگفت زده خواهید شد. دانش استفاده از افکت ها باعث اعتماد به نفس بیشتر شما و بیشتر شدن سرعت شما در کار می شود و همچنین می توانید با دید باز تر و با اطلاع از نیاز هایتان به سراغ اضافه کردن پلاگین های جانبی بروید. اما همچنان به یاد داشته باشید که نباید کامپیوتر خود را پر از افکت ها و ابزار های جانبی بکنید.

یک کیبورد (MIDI) مناسب تهیه کنید

یک کیبورد (MIDI) مناسب تهیه کنید

بعد از همه ی اینها شما باید برای پخش نت ها و اعمال برخی کنترل ها در هنگام آهنگ سازی از یک کیبورد مناسب استفاده کنید. درست است که همه ی این کار ها را می توان با استفاده از کیبورد کامپیوتر و ماوس نیز انجام داد اما تجربه ی این کار به مرور شما را افسرده خواهد کرد، اما برای داشتن حسی بهتر در هنگام کار و خلاقیت بیشتر شما نیاز به یک MIDI کیبورد مناسب نیز نیاز خواهید داشت. یک کیبورد ابزار الهام بخش خوبی برای نوازندگی فلبداهه و شنیدن نت ها می باشد، و همچنین دارای عملکرد هایی مانند ناب ها، فیدر ها، پد ها و برخی از کنترل ها مانند ضبط و پخش و انتقال می باشد که باعث می شود کمتر از ماوس و کیبورد استفاده کنید و به مانیتور نیز کمتر نگاه کنید و عملکرد شما را بصری تر می کند.

بخوانید، تماشا کنید و بیاموزید

بخوانید، تماشا کنید و بیاموزید

بهترین توصیه ای که می توانیم به آهنگ سازان جدید ارائه بدهیم این است که از تجربیات دیگر موسیقیدانان با تجربه استفاده کنید، تا متوجه شوید که آنها چطور ترک های خود را تولید می کنند و در هنگام آهنگ سازی با چه روشی پیش می روند. ما از دنبال کردن شخص خاصی حمایت نمی کنیم و بهترین الگو برای شما آن کسی است که در سبک مورد نظر شما آهنگ سازی می کند و ویدئو های اموزشی و مطالبی را از روش کار خود به اشتراک گذاشته است. استفاده از این مطالب و تجربیات سرعت و دانش شما در آهنگ سازی را بالا می برد.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *