6 نکته برای دی جی های دیجیتالی کاملا تازه کار

6 نکته برای دی جی های دیجیتالی کاملا تازه کار

در دسته بندی : دی‌جی

معمولا هر دی جی تازه کاری در ابتدای حرفه اش چند سوال رایج برایش پیش می آید: چطور به درستی میکس کنم؟ چطور می توانم بهتر میکس کنم؟ چطور می توانم میکس کردن را مانند حرفه ای ها یاد بگیرم؟ در حقیقت سوالات این دی جی ها تنها در مورد میکس کردن و بیت میکسینگ نمی باشد. بلکه حقیقت این است بیت میکس کردن (داشتن دو آهنگ در حال پخش با سرعت تقریبا یکسان تا بتوانید به نرمی از یکی به دیگری بروید) مرحله آخر و نهایی دی جی کردن نمی باشد بلکه ( انتخاب آهنگ، تشخیص جوِ جمعیت، اکولایزر/ولوم و ... نیز بسیار مهم هستند و به جز بیت میکس کردن این ها کار هایی هستند که در همه ی ست های دی جی اعمال می شوند.) اما زمانی که شما به آخر یک آهنگ در حال پخش نزدیک می شوید و آماده ی شروع ترک بعدی هستید، می خواهید بدانید که چطور می توانید تا حد امکان این انتقال را در هموار ترین حالت ممکن انجام دهید، مخصوصا زمانی که کاملا مبتدی هستید و ممکن است که هیچ جمعیتی در روبروی شما نباشد تا از بازخورد آنها بتوانید استفاده کنید، این کار کمی سخت می شود.
این مقاله کاملا نمی تواند چگونگی بیت مچ کردن را به شما بیاموزد، اما می تواند شما را در جهت درستی از میکس کردن قرار بدهد. شما یک برنامه ی پخش تصادفی موسیقی نیستید. پس حداقل کاری که باید بکنید ارائه ی یک میکس خوب و انتقال درست از یک ترک به ترک بعدی می باشد. هرکسی که از دی جی کردن با Vinyl یا CDJ به دی جی کردن دیجیتالی می آید همه ی این ها را به خوبی می داند، اما ما برای دی جی های تازه کار دیجیتالی نکاتی را در ادامه ارائه داده ایم.

مطمئن شوید که هر دو آهنگ برای بیت میکس کردن مناسب می باشند

برای بیت میکس کردن، شما به آهنگ هایی با یک ضرب ثابت و یک بخش طولانی در قسمت های شروع و پایان برای داشتن زمان کافی برای اجرای یک بیت میکس نیاز دارید، زیرا یک بیت میکس نرم معمولا دارای دو آهنگی است که به صورت همزمان برای زمان کوتاهی در حال اجرا می باشند. به سراغ میکس های "club" یا "extended" بروید  و انواعی از آهنگ ها را انتخاب کنید که دیگر دی جی ها بیت میکس کرده اند مانند House  Trance، Techno و دیگر آهنگ هایی که باهم به خوبی کار کنند و میکس خوبی ایجاد کنند.

مطمئن شوید که هر دو آهنگ با سرعتی یکسان پخش می شوند

برای اینکه شما یک آهنگ را بر روی یکی دیگر بیاندازید و صدای افتضاحی نداشته باشد، مطمئنا هر دو آهنگ باید سرعتی نزدیک بهم داشته باشند، در غیر این صورت ضرب ها هرگز بیش از یک یا دو مرتبه روی همدیگر قرار نمی گیرند و همیشه یک ضرب از دیگری کند تر می شود. در حالی که دی جی های سنتی روش های دستی را برای انجام این کار یاد گرفته اند اما این یکی از عملکرد های کلید SYNC می باشد و سرعت آهنگ ها را تغییر می دهد تا آنها دقیقا با سرعتی یکسان برای شما پخش شوند.

مطمئن شوید که درام های Kick آنها تنظیم باشند

درام Kick همان صدای "بوم بوم بوم" است که بر روی کل موسیقی تسلط دارد و همان سازی است که درامر با  ضرب پا می نوازد. پس اگر که درام Kick آنها روی هم تنظیم نشده باشند حتی اگر آهنگ هایی با سرعت یکسان باشند، به شما کمکی نمی کند و شما همچنان ضرب هایی در هم برهم و خارج از ریتم را خواهید شنید و این هم یکی دیگر از عملکرد های کلید SYNC می باشد، زیرا در اکثر نرم افزار ها این عملکرد نه تنها سرعت دو آهنگ را یکی می کند بلکه نزدیک ترین درام Kick هر دو ترک را بر روی هم منطبق می کند.

مطمئن شوید هر دو آهنگ در یک سطح یکسان باشند

اکثر نرم افزارهای دی جی دارای قابلیت "Autogain" می باشند که برای تنظیم کردن سطح خروجی ترک‌های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و در هنگام شروع ست باید مطمئن شوید که آن را روشن کرده باشید. برای بررسی نیز می توانید از اندازه گیر های روی نمایشگر LED روی کنترلر دی جی خود استفاده کنید و زمانی را بگذارید تا متوجه شوید کنترل صدا بر روی میکسر چطور کار می کند. مطمئن شوید که کنترل های اکولایزر همه کانال‌ها در وسط قرار گرفته باشند و در زمان لازم آنها را دستکاری کنید همچنین Crossfader هم به راحتی شما را بین آهنگ ها منتقل می کند  البته توصیه می کنیم آن را غیر فعال کنید زیرا در حین اجرا ممکن است با برخورد لباس شما تغییر موقعیت داده (جابه جا شده) و فاجعه ای در حین میکس رخ دهد.

درام های Kick را سوئیچ کنید

از آنجایی که در درام Kick بیشترین ولوم را دارد، یک ترفند خوب این است که تنها یک درام Kick را با صدای بلند داشته باشید. یک روش راحت برای اطمینان از آن این است که در هنگام ورود ترک جدید اکولایزر Low ترک در حال پخش را ببندید و اکولایزر Low ترک دیگر که هنوز درام Kick آن شروع نشده است را بر روی وسط قرار دهید و یا به صورت خلاقانه تر این کار را در جای دیگری از ترک انجام دهید به این کار سوئیچ درام بیس گفته می شود که باعث انتقال گوش مخاطبان از ترک فعلی به  ترک جدید می شود.

از هدفون خود برای تنظیم آهنگ بعدی خود استفاده کنید

هدفون ها برای این در دی جی استفاده می شوند تا شما بتوانید قبل از هر شخص دیگری ترک بعدیِ آماده ی پخش و میکس را بشنوید و تنظیم کنید  و برای این کار بر روی هر کانال دی جی یک کلید "Cue" برای شنیدن ترک از هدفون وجود دارد. به همین دلیل است که شما دی جی ها را می بینید که با یک گوش در حال گوش دادن به ترک بعدی خود می باشند، تا بتوانند ساختار آن را به خوبی درک و تنظیم کنند قبل از آنکه آن را برای جمعیت پخش کنند و برای مخاطبان خود چیزی را ارائه بدهند تا برایشان قابل درک باشد.

تا چهار، و سپس تا 8 بشمارید

موسیقی رقص الکترونیک در مجموعه های 4 ضربی ساخته می شوند، هر 4 ضرب یک بار "Bar" نامیده می شود. به طور معمول، یک بخش کلی از آهنگ 8 بار طول می کشد  و هدف نهایی شما شروع پخش یک آهنگ جدید در شروع بخش 8 بار آن می باشد، که باید در ادامه ی بخش کامل 8 بار ترک خروجی  پخش شود. این بدان معنی است بخش های بزرگی از اطلاعات موسیقایی اگر مورد استفاده قرار بگیرند شما امکان بهتری برای ایجاد بیت میکس ها ی هموار و طولانی دارید. دوستان شما در اینجا کلید های hotcue هستند که به شما امکان می دهند "نقطه Cue" را در یک مکان خاص در ترک خود قرار دهید  و به شما امکان می دهد تا به راحتی به آن برگردید (شما می توانید یک نقطه Cue را در ابتدای بخش هشت بار قرار دهید  و پلی کردن را از همان نقطه مورد نظر با گرفتن سرضرب مناسب پلی کنید.)

منبع دی جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *