۵ راهکار برای بهبود مستر کردن

۵ راهکار برای بهبود مستر کردن

در دسته بندی : آهنگسازی

مستر کردن نیاز به تجربه دارد و میتواند پر خرج نیز باشد. اما در این نوشتار ۵ روشی را که به بهبود کلی مستر شما کمک میکنند را به شما خواهم گفت.

همیشه بسنجید

یکی از بهترین روش ها برای درک مستر کردن گوش دادن به صدها ترک مستر شده برتر جهانی میباشد. اما این کار باید با تمرکز تمام روی صدا و همچنین جزئیات موزیک انجام شود. بزودی درمیابید که بر اساس دوره و سبک تغییرات زیادی در بین موزیک های پاپ دهه ۸۰ و راک دهه ۲۰۰۰ وجود دارد. جمع کردن تمرکز روی موزیکی که میسازید با روش سنجش یک فرایند یادگیری بسیار خوب است.

از خودتان همیشه بپرسید عرض استریو آن آهنگ چقدر است؟ بازه داینامیک آن چطور؟ اگر صدای ترک شما با آن ترک مرجع تفاوت دارد در چه زمینه هایی متفاوت است و چگونه میتوان آن را بیشتر به آن ترک مرجع نزدیک کرد.

شکل موج را بررسی کنید

این در پیوند با نکته پیشین است. شما افزون بر سنجش ترک ها با یکدیگر میتوانید با نرم افزارهایی نیز آنها را تجزیه و تحلیل کنید. گوش دادن بسیار خوب است اما ممکن است شما غرق در فضای فیزیکی و تنظیمات مانیتورینگ بشوید، برای همین ترکی دیجیتالی را برگزیده و آن را در یک نرم افزار ویرایشگر سیگنال صدا بارگذاری کنید و با یک پلاگین آنالیز یا اسپکترال مشخصات آهنگ را به طور گرافیکی تماشا کنید. انرژی ترک را پیدا کنید.. دامنه فرکانسی آن را ببینید تا چه اندازه ای است و همچنین پویایی آن را نیز بررسی کنید. این یک روش ارزشمند برای دیدن نمای شاخصه های یک پروژه میباشد.

همچنین پلاگین های رایگانی نیز علاوه بر پلاگین های DAW در محیط وب وجود دارند که میتوانند برای بخش هایی از زنجیره مستر شما سودمند باشند و گزینه های خوبی را برای سنجش و انسجام میکستان به شما ارائه دهند. برخی از این پلاگین ها Marvel EQ، SPAN meter، LoudMax Limiter، Stereo Tool و mvMeter هستند که کنترل خوبی برای مستر ترک به شما میدهند.

آزمایش آزمایش و آزمایش

تا زمانی که در مستر کردن خبره نشده باشید بعید است که با نخستین تلاش به چیز خوبی دست یابید. روشی که میتوانید تجربه خود را بالا ببرید تا بتوانید به خروجی های خوبی برسید تنها به چگونگی صدا دادن آهنگ شما روی سیستم های گوناگون و ویرایش دوباره آنها برمیگردد. ترک خودتان را روی هر سیستمی که میتوانید پخش کنید و با دقت به آن گوش دهید و رفتارهای صوتی آن روی هر سیستم را یادداشت کنید. مثلا بیس در سیستم پخش ماشین زیاد است و یا در هدفون های تو گوشی فرکانس های میانی کم هستند.. اینها همه مواردی هستند که میتوانید با بررسی آنها همگی را برطرف کنید و خوشبختانه این روش هزینه برداری نیست.

دیدگاه ها را بپرسید

این یک چیز کاملا شخصی و سلیقه ای است. اما به نظر من اگر شما کاملا هم به توانایی های خود اطمینان داشته باشید همیشه خوب است که دیدگاه کسی را که به گوش هایش اعتماد دارید را بپرسید. اگر آهنگی را ساخته اید و به احتمال زیاد زمان زیادی را روی آن گذاشته اید، یک جفت گوش تازه میتواند پنجره ای رو به یک چشم انداز تازه به روی شما باز کند. لزوما آنها نباید چیزی بگویند که شما با آن موافق باشید اما این کار گاهی میتواند شما را به یک مستر خوب نزدیک تر کند.

منبع DJCMAG: هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *