۵ نکته برای نیرومند تر کردن دراپ ها در ساخت موزیک EDM

۵ نکته برای نیرومند تر کردن دراپ ها در ساخت موزیک EDM

در دسته بندی : آهنگسازی

شما برای ساخت یک موزیک گیرا و جذاب  EDMباید یاد بگیرید که چگونه اثرات دراپ های EDM را ذره ذره به حداکثر برسانید. این نوشتار یک راهنما است که ۵ نکته برای نیرومند تر و پر صدا تر شدن دراپ های EDM را به شما می گوید.

یک دراپ در موزیک EDM چیست؟

"دراپ" بخشی از یک موزیک است که بیشترین انرژی و شدت را دارد. آن جا همان لحظه ای است که همه ی تنش ها رها می شوند و ضربات درام Kick با بالا ترین نیروی خود به آهنگ تحمیل می شوند. همچنین یک دراپ موزیک EDM نقطه اوج آن آهنگ است که در آن ریتم و بیس شدید ترین صدا ها را تولید می کنند. بنابراین باید برای قوی تر کردن صدای این بخش بسیار سرسخت باشید.

دراپ یکی از مهم ترین بخش ها در ساخت موسیقی رقص الکترونیک است. بعد از کمی بیت، ملودی و مکث، نهایتا برای چند ثانیه لحظه ای بدون صدا ایجاد می شود و بعد از آن صدای بیس یا درام سنگین دوباره شروع می شود. به این فرآیند در موسیقی رقص الکترونیک دراپ می گویند.

اصطلاح دراپ به دلیل سکوت و بیس و ملودی پس از سکوت نام گذاری شده است. دراپ در موسیقی الکترونیک بسیار مهم است؛ زیرا موسیقی های رقص الکترونیک به نحوی ساخته می شوند تا شنوندگان همگی برای لحظه دراپ انتظار بکشند. این لحظه و موسیقی بعد از آن را می توان هیجان انگیز ترین و محبوب ترین بخش یک موسیقی رقص الکترونیک دانست.

بعد از دراپ در موسیقی، شنوندگان نوعی احساس رهایی را حس می کنند و بعد از آن دوباره با ریتم تند موسیقی شور و هیجان خاصی می گیرند. این دلیلی است که موسیقی های رقص الکترونیک طرفداران پروپاقرص خود را دارد. دراپ کردن می تواند چندین بار در موسیقی رخ دهد.

چرا به این حرکت دراپ می گویند؟

دراپ

دلیل نام گذاری دراپ در موسیقی بسیار ساده است. به دلیل احساس افت پویایی در موسیقی به این کار دراپ گفته می شود. اگر بخواهیم ساده توضیح دهیم، باید بگوییم هنگامی که به اوج موسیقی و نوک قله آن می رسید، لحظه ای مکث می کنید. این مکث همان دراپ است و بعد از آن بیت و ملودی آهنگ به سرعت شروع می شود که این زمان همان لحظه سقوط و هیجان انگیز آهنگ به شمار می رود.

دی جی ها نیز برای گرم کردن کنسرت های خود از این شیوه استفاده می کنند. آهنگ به نقطه ای حساس می رسد و دی جی ناگهان ملودی و بیت موسیقی رقص الکترونیک برای چند لحظه بسیار کوتاه آرام می کند و بعد از آن موسیقی دوباره به صورت ضربتی رها می شود. دلیل نام گذاری دراپ در موسیقی همین است؛ زیرا دراپ در واقع همان لحظه و مکس کوتاه قبل از تنش، ضرب و بیس سنگین و اصلی آهنگ است. این لحظه کوتاه دراپ به شنونده اجازه می دهد تا نوعی حس رها شدن را در موسیقی احساس کند و بعد از شروع بیت اصلی دوباره وارد فضای موسیقی شود.

چگونه در موسیقی دراپ ایجاد کنیم؟

دراپ در موسیقی

 دراپ کردن در موسیقی کار سختی نیست؛ اما برای این کار حتما باید به ساخت آهنگ های رقص الکترونیک کاملا تسلط داشته باشید و آناتومی موسیقی های رقص الکترونیک را بدانید. مقدمه ساخت موسیقی الکترونیک نقطه اوج آهنگ و سپس بیت دراپ است. برای درست کردن دراپ در موسیقی نیز کافی است از نرم افزار های مانند Ableton یا FL Studio یا سایر نرم افزار های ویرایش موسیقی مورد نظر خود استفاده کنید. با استفاده از نرم افزار های ویرایش موسیقی و صوتی می توانید به کیت های صدا دسترسی داشته باشید و موسیقی خود را سفارشی کنید. همچنین می توانید در صورت نیاز بیت ها، بیلدآپ ها و دراپ ها را تغییر دهید. البته برای ایجاد دراپ در موسیقی باید خوب به بیت آهنگ تسلط داشته باشید و آن را درک کرده باشید. هنگامی که حس کردید به نقطه اوج آهنگ رسیده اید، چند لحظه مکث کنید و تمامی صدا های موجود در آهنگ پایین بیاورید. بعد از چند لحظه مکث دوباره به موسیقی هیجان بدهید و بیت و ملودی اصلی خود را وارد آهنگ کنید. در ادامه برخی از تکنیک های ایجاد دراپ را بررسی خواهیم کرد.

  • مونو سازی ها

مونو سازی یک روش آسان برای کمک به نیرو بخشی به یک دراپ EDM است. این تکنیک نیازمند محدود کردن تصویر استریو پیش از دراپ است تا صدای آن را بزرگ تر و گسترده تر کند. استفاده از یک تصویر ساز استریو مانند ابزار Utility در Ableton Live یا تصویر سازiZotope  است که در طی یک ساختار عرض استریو را به سمت مونو اتومیت می کنند و وقتی که لحظات دراپ افت می کند عرض استریو را به ۱۰۰ ٪ بر میگرداند. مونو سازی موثر است؛ اما به شرطی که با ظرافت انجام شود و باید توجه کنید که تغییرات سریع و شدید به سمت مونو کردن صدا به وضوح برای گوش مشخص می شوند و غیر استادانه به نظر خواهد رسید.

دراپ در موسیقی2
  • اتومیشن ولوم

ما انسان ها همیشه موزیک صدا با ولوم بلند تر را به عنوان صدای بهتر درک می کنیم. یک روش ساده برای بلند تر کردن صدای دراپ EDM اتومیت کردن ولوم مستر است. با این حال ولوم سرتاسر بخش دراپ را زیاد نکنید و به جای آن صدای برک دان و بخش معمولی پیش از دراپ را پایین تر نگه دارید، معمولا برای یک تغییر خوب ولوم بین بخش های پیش از دراپ و دراپ با کاهش و افزایش ولوم بین ۱ تا ۳ دسیبل معقول است. همانند مونو سازی باید به یاد داشته باشید که این تکنیک باید به آرامی و تدریجا مورد استفاده قرار بگیرد تا تغییرات ناگهانی صدای موزیک گوش را آزار ندهد.

  • سازه های ریورب

اتومیشن ریورب یک روش بسیار موثر در ایجاد تنش و ساختن یک دراپ تاثیر گذار است. این تکنیک دربرگیرنده یک ریورب زیبا و بزرگ برای گسترده و وسیع تر کردن صدا است. ریورب را درست پیش از دراپ برش دهید تا صدای آن را جلو تر و پیش از به پایان رسیدن دراپ به مرکز برگردانید و سپس میزان ریورب را کم کنید و آن صد اهای ریورب دار شده را به درون میکس برگردانید. این کار باعث زیاد شدن عمق صدا می شود و برگرداندن آن به سر جای اولش نیز می تواند باعث بیشتر شدن صدا گردد.

دراپ-4
  • کم و زیاد شدن فیلتر (Sweep)

کم پشت کردن میکس با استفاده از یک فیلتر بالا گذر پیش از یک دراپEDM  یکی دیگر از روش های عالی پیش روی شما است. زدودن فرکانس های پایینی صدا را کم حجم و نیروی آن را کم می کند. بنابراین لاغر کردن میکس پیش از ساختار دراپ تا زمانی که فرکانس های پایینی در دراپ به درون میکس بر می گردند، به دراپ نیرو خواهد بخشید. برای مثال یک فیلتر بالا گذر را برای از بین بردن فرکانس های پایینی پیش از دراپ اتومیت کنید و سپس پس از آغاز دراپ آن را به سرجایش برگردانید.

  • بریدن المان ها در میکس

بریدن المان ها برای ایجاد یک فاصله و سکوت پیش از رسیدن به دراپ تاثیر آن را افزایش می دهد. سکوت در موزیک انتظار را بالا می برد و در سکوت زمان دیر تر می گذرد. پس بکوشید تا برای افزودن تنش یک ساختار ایجاد کنید و سپس همه چیز را پیش از دراپ برش دهید. همچنین در صورت تمایل می توانید یک درام پر کننده یا ضربه درام Snare بزرگ را بر روی چهارمین ضرب از بار پیش از سیگنال دراپ بکار ببرید. توجه داشته باشید که وجود صدا های زیاد در حال پخش پیش از دراپ می تواند انرژی زیادی تولید کند که ممکن است بر تاثیر و انرژی دراپ غلبه کند که این اصلا خوب نیست. برای نیرومند تر شدن صدای دراپ، نیاز است تا صدای بخش پیش از دراپ کم حجم تر باشد.

جمع بندی

بسیاری از عوامل سبک های خاص به موفقیت یک دراپ EDM نیرومند کمک می کند. همچنین تکنیک های گوناگون دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارند. به یاد داشته باشید که تنش و رها سازی نقش بسیار مهمی را در قوی کردن صدای دراپ EDM بازی می کنند. دراپ کردن را می توان یکی از جذاب ترین عناصر موسیقی های رقص الکترونیک دانست. در واقع دراپ مهم ترین عامل است که باعث جذابیت هر چه بیشتر موسیقی های الکترونیک می شود. این لحظه در موسیقی باعث می شود تا آهنگ های رقص الکترونیک شادی بخش باشند و شور و هیجان بیشتری را در شنونده خود به وجود بیاورند.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *