5  درس از روز های واینیل برای دی جی های امروزی

5 درس از روز های واینیل برای دی جی های امروزی

در دسته بندی : دی‌جی

برخی از مردم شکایت دارند که چطور دی جی های جدید برای Old School ها احترام قائل نمی‌شوند، یا چرا برخی کهنه کاران برای نسل جدید افسوس می‌خورند و بسیاری اتفاقات دیگری که شرم آور می‌باشد، زیرا کسی که سال‌های زیادی را با استفاده از واینیل، سی دی و همچنین با دستگاه‌های دیجیتال دی جی کرده است، با تمام مزایا و معایب همه ی فرمت‌ها آشنا بوده و آنها را درک می‌کند و طبیعتا تجربه‌ی کامل تری دارد و همچنین دی جی های بسیاری را می شناسم که به اندازه ی کافی برای همان مسائل یکسان ذهن بازتری داشته باشند، و دی جی های جدید نیز به دلیل سن کمتر و خام بودن، کمتر می‌‌توانند به نصیحت‌های با تجربه‌ها گوش بدهند.
یکی از چیز‌هایی که من در هنگام آموزش دی جی های جدید فهمیدم این بود که آنها می‌توانند با روش‌های واینیل علم دی جی کردن را بهتر یاد بگیرند. اما برای آموزش و حرکت به جلو نیاز به تعلیمات سخت تری دارند. چون ممکن است چیز هایی به اندازه کافی برایشان واضح نباشد. بنابراین اگر شما یک دی جی دیجیتالی جدید هستید که هنوز کسی حقایق خانگی برای چطور استفاده کردن از یک کنترلر دیجیتالی (یا حتی کنترلر سی دی) را برایتان شرح نداده است، ما لیستی از ترفندها و دانش‌هایی را به شما ارائه می‌دهیم که طی سالها توسط دی جی های واینیل به دست آمده است. امیدواریم تا این مطالب برایتان مفید باشد.

موسیقیتان را خوب بشناسید

چه باور کنید یا نکنید موسیقی شما به علت کمیاب و با ارزش بودنش استفاده می‌شود. همانطور که شما به آرامی کلکسیون خود را می‌سازید، متوجه مشخصات هر آهنگ می‌شوید و آنها را درک می‌کنید. این فرایند بیش از اندازه در فهم و توانایی شما برای میکس کردن آنها کمک می‌کند. برای شنیدن هر آهنگ جدید زمان بگذارید، وفقط همه‌ی آنها را با شور و شوق در آرشیو خود جمع نکنید. چون باعث سردرگمی شما در انتخاب آنها و تولید یک پلی لیست می‌شود، پس تا حد ممکن آنها را قبل از آرشیو کردن به دقت گوش دهید و دسته بندی کنید.

یک ست فوق العاده جمع کنید

ایده‌ی جمع کردن و آوردن تمام موسیقی‌های شما در یک کنسرت از دید آن روز‌های واینیل کمی مضحک و خنده دار بود. بنابراین ما به جست جوی ذات هر موسیقی می‌پردازیم. و آن را پیش بینی می‌کنیم. برای مثال می گوییم که با شنیدن این موسیقی توسط جمعیت چه اتفاقی می‌افتد؟ چه تاثیری می‌گذارد؟ این جمعیت آخرین بار از چه آهنگی خوششان آمده است؟ چه ترک‌هایی ریسک پذیر هستند که با این حال من آنها را در پلی لیستم دارم؟ این برنامه ریزی و بسته بندی نهایی دهه 80 ما را به سمت جمع آوری ست های مستقل و روان و مطمئن تری هدایت می‌کند، و درست مثل یک روخوانی می باشد که در روز امتحان و قبل از آن انجام می‌شود و آن امتحان را برای ما راحت تر می‌کند. بنابراین زمانی را برای بستن ست تان بگذارید، حتی اگر آن فقط یک پلی لیست هوشمندانه یا یک پوشه ی مجازی باشد.

آنها را بصری کنید

در روز های واینیل، ما به سرعت به دنبال یک کاور قرمز درخشان، یا یک لیبل سفید در نزدیکی پشت باکس می گشتیم. ما اغلب به معنای واقعی کلمه این کار را با احساس انجام می‌دادیم. و این کار سریعتر و بصری بود. ولی حالا همه‌ی اینها در عصر دیجیتالی جدید با به کار بردن لیست‌ها و نام فایل ها به راحتی از بین رفته است. شما می توانید برخی از آن احساسات بصری را برگردانید. کاور آلبوم ها را برای آهنگ های خود پیدا کنید و نرم افزار خود را برای نمایش آن تنظیم کنید. هنگامی که در حال دی جی کردن باشید، این کار همه چیز را بصری تر و سرگرم کننده‌تر می‌کند. ما موجوداتی بصری هستیم پس روی این کار سرمایه گذاری کنید.

فقط تکنیک های جدید یک دی جی را نمی سازد

با برگشتن و مروری در روز های واینیل، متوجه می‌شوید که در اکثر کلاب‌ها، دی جی هایی بودند که لوپ نمی‌کردند، یا آنهایی که از FX، slicer ها و فیلتر ها استفاده نمی‌کردند. اکثریت آنها ابتدا موسیقی را به خوبی میکس می‌کردند و بعدا در صورت تمایل از مشتقات و فیلتر‌ها و افکت‌ها استفاده می کردند. آنها با یک برنامه ریزی عالی ترک‌ها را با صدایی هموار میکس می‌کردند. پس به یاد داشته باشید این کار هنوز اهمیت دارد، پس ابتدا برنامه ریزی و میکس خود را انجام دهید و سپس به سراغ اضافه کردن ترفند ها بروید و در کنار فوت و فن های عصر دیجیتالی به مهارت های Old School نیز توجه کنید.

هیچ ابزاری کامل نیست پس برای آن به خود سختی ندهید

ترن تیبل‌های Technic به عنوان یک ترن تیبل با کیفیت پخش بالا طراحی شده‌اند، و برای دی جی کردن نمی‌باشند. میکسر‌های آنالوگ اغلب هنگام استفاده نویز پذیر هستند. معمولا هیچ کدام از این ابزار‌های ظریف و حساس به خوبی توسط کلاب‌ها نگهداری نمی‌شوند. اسکرچ‌های واینیل، ناب‌ها و پیچ‌ها هم شامل آنها می‌شوند. در آن روز‌ها ممکن بود بیس بیش از حد، سوزن را به خارج از گروو ببرد، که باعث رخ دادن اشتباه می‌شد. بنابراین از همان ابزاری که دارید استفاده کنید، یک ابزار جدید‌تر از شما یک دی جی بهتر نمی‌سازد. اما کار با ابزار قدیمی به یادگیری شما بیشتر کمک خواهد کرد.

منبع دی جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *