3 نکته برای پلی کردن ست های دی جی طولانی

3 نکته برای پلی کردن ست های دی جی طولانی

در دسته بندی : دی‌جی

ما در این مقاله از تجربیات و نکاتی که دی جی و آهنگساز حرفه ای John 00 Fleming، در مورد پلی کردن ست های طولانی به دست آورده است را با شما به اشتراک گذاشته ایم. او تجربیات و درس‌هایی را که در طول چند سال پلی کردن به دست آورده است را بازگو می کند. دانستن این اطلاعات برای هر دی جی که می‌خواهد ست های طولانی پلی کند بسیار مهم بوده و بسیار با ارزش است، زیرا کمتر دی جی هایی را می‌بینید که راز و رمز کار خود را فاش کنند، و ما این اطلاعات را برای شما به 3 بخش زیر تقسیم کرده ایم.

برای تمام زمان برنامه به اندازه کافی ترک آماده کنید

برای تمام زمان برنامه به اندازه کافی ترک آماده کنید

برای پلی کردن یک ست دی جی ماراتون، شما نیاز به مقدار زیادی موسیقی دارید. موضوع خوب این است که شما نیاز به بسته بندی صفحات واینیل زیادی ندارید. ست های دی جی طولانی خاص می باشند، زیرا این در اصل به آن معنی است که شما تنها دی جی یی هستید که در طول آن شب پلی می‌کند، و اگر هنوز نمیدانستید، باید بگویم که پلی کردن ترک‌های کوبنده در ساعت 8 صبح اصلا ایده ی خوبی نمی‌باشد.
به همین دلیل شما باید ترک‌های خود را برای ساعات مختلف ست برای استیج‌های مختلف برنامه ریزی و آماده کنید. ما به دی جی‌ها پیشنهاد می‌کنیم که دو برابر آن چیزی که فکر می‌کنند مورد نیازشان است موسیقی آماده کنند و برای جست و جوی آسان‌تر در لیست پخش قرار دهند.  این کار درست است، زیرا باعث می‌شود تا ترک‌ها را سازماندهی بیشتری کنید و سعی کنید که 3 پوشه ی اصلی پلی لیست (اُپنینگ، زمان اصلی، اختتامیه) و سپس پلی لیست‌های خود را دسته بندی کنید.
البته، این کار همچنان به معنای تفکر در مورد موسیقی در کنار خط زمانی و انرژی می باشد، ترک‌های اولیه معمولا تمایل دارند تا موج آرامش بخش بیشتری نسبت به آهنگ هایی که در زمان اوج پیک پلی می‌شوند داشته باشند. ممکن است شما بخواهید تگ‌هایی در رابطه با انرژی آهنگ‌ها به آنها اضافه کنید تا آنها را آسان تر پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از بخش نظرات (Comment) در مرورگر کتابخانه ی نرم افزار دی جی خود استفاده کنید.

به محض ورودتان میز دی جی را آماده کنید

به محض ورودتان میز دی جی را آماده کنید

مطمئن شدن از این که ابزار روی میز دی جی به درستی کار می‌کنند یک ضروریت مطلق می‌باشد، مخصوصا اگر که شما تنها دی جی هستید که در تمام برنامه پلی خواهد کرد. بنابراین برای اطمینان داشتن از یک صدای خوب و برطرف کردن هرگونه اشتباهات و نقص در تنظیمات زودتر از مهمانان در محل حاضر شوید. اگر شما یک ست گسترده را پلی می‌کنید و تمام تغییرات دی جی در طول شب را پوشش می‌دهید، بهتر است که مطمئن شوید که بر روی میز دی جی همه‌ی چیزی که برای یک اجرا نیاز می‌باشد وجود داشته باشد.
همچنین از درستی مپ‌ها و مچ بودن نرم افزار با دستگاه‌ها و سیم کشی درست آنها اطمینان حاصل کنید. ما در موقعیت‌هایی قرار می‌گیریم که ممکن است ابزار‌ها به دلیل ناسازگاری مانع ما از ارائه‌ی یک اجرای خوب بشوند،  در حالی که ممکن است این امر حتی برای یک ست معمولی 60 دقیقه ای دردسر ساز باشد، همانطور برای یک ست هفت ساعته می تواند اعتماد به نفس شما را پایین بیاورد و مهارت‌های شما را کور کند.
همچنین علاوه بر میز دی جی و ابزار‌هایش شما باید از درستی صدایی که در سالن یا آن مکان پخش می‌شود اطمینان حاصل کنید و اندازه ی آن را با تعداد مخاطبان خود تنظیم کنید و اگر به اندازه ی کافی در انجام این کار تبهر ندارید به شما پیشنهاد می کنم از یک مهندس صدا کمک بگیرید و همچنین میز دی جی طوری باشد که ورود مهمانان به پشت آن ممنوع باشد.

به تغییرات انرژی در سالن رقص دقت کنید

مخاطبان و سالن رقص شما به امواجی که در آنجا منتشر می‌کنید واکنش نشان می دهند. در نتیجه باید به جریان انرژی در تمام طول ست توجه کنید. همچنین شما نه تنها باید به انتخاب موسیقی در بخش‌های مختلف توجه کنید بلکه باید به انتخاب موسیقی برای جمعیت‌های مختلف نیز توجه داشته باشید. افرادی که در ساعات اولیه ست مثلا ساعت 10 شب در حال رقصیدن با آهنگ های شما می‌باشند دقیقا همان‌هایی می باشند که در ساعت 1 صبح خسته شده اند یا دیگر در آنجا حضور ندارند. از آنجایی که شما در تمام طول شب باید پلی کنید، حتما متوجه خواهید شد که افراد در طول ست شما در سالن رقص ثابت نمی‌مانند و در بازه زمانی‌های مختلف افراد مختلفی را در سالن رقص مشاهده می‌کنید. آنها به طور طبیعی برای رفع خستگی، هوا خوری، تغذیه و نوشیدنی، کشیدن سیگار، سرویس بهداشتی و ... به بیرون از سالن می‌روند.
پس سعی کنید همیشه از جو سالن و جمعیت و انرژی حاضر در آنجا آگاه باشید. اگر دیدید که افراد از بالا پایین پریدن پس از 3 ترک کوبنده‌ی متوالی خسته شده‌اند، یک ترک را بارگذاری کنید که کمی به آنها فرصت نفس کشیدن بدهد و اگر دیدید که آنها کلافه‌اند و در همه جای سالن پچ پچ‌ها در مورد ترک و ست شما شروع شده است، شاید زمان آن باشد که کمی سر و صدا به راه بیاندازید و چند ترک کوبنده‌ای که همه را به وسط سالن می‌کشاند را پلی کنید. همچنین اگر احساس می‌کنید ترکی که یک بار پخش کرده‌اید را دوباره باید پخش کنید، آن کار را انجام دهید، هیچ قانونی نگفته است که هر ترک فقط یک بار پخش شود. اگر به اندازه‌ی کافی بین این دو مرتبه فضای خالی و زمان بگذارید، آن ترک دوباره تازگی خود را خواهد داشت.

در نهایت
بزرگترین بخش از کارهایی که باید در یک ست دی جی طولانی انجام شود، قبل از پلی کردن اولین آهنگ شما می باشد. پس اقدامات لازم و محافظ کارانه را قبل از شروع ست انجام دهید تا در هنگام پلی کردن مشکل خاصی به وجود نیاید و تمرکز شما را از بین نبرد.

راستی، ما مثل همیشه منتظر خواندن نظرات و دیدگاه‌های شما هستیم. این شمایید که ما را بهتر و بهتر می‌کنید.

منبع دی‌جی‌سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *