معرفی 3 نوع کابل آنالوگ، دیجیتال و RCA

معرفی 3 نوع کابل آنالوگ، دیجیتال و RCA

در دسته بندی : دی‌جی , راهنمای خرید

همانطور که می دانید کابل های دی جی مهم ترین چیز در این حرفه هستند؛ اما در واقع مانند دیگر لوازم دی جی به شما لذتی نمی دهند و فقط کار ساده خود را انجام می دهند. در واقع اگر کابل ها نباشند تمام کار شما لنگ خواهد ماند و بدون آن ها کار دی جی غیر ممکن است. تمام دستگاه های گران قیمتی که در اختیار دارید اگر بدون کابل باشند و کابل های مخصوص خودشان را به همراه نداشته باشند، عملا در واقع انگار که هیچ دستگاهی ندارید. اگر شما دی جی هستید و یا می خواهید تبدیل به یک دی جی شوید قطعا با اهمیت کابل ها آشنایی دارید. کابل های دی جی ممکن است کابل های آنالوگ و یا دیجیتال باشند که تمام ورودی و خروجی صدا های شما در دست آن هاست. در این مقاله سعی داریم تا کابل های دی جی را به شما معرفی کنیم و ساز و کار هر یک را با یکدیگر بررسی کنیم. ما در این مقاله تمام کابل های مخصوص دی جی را به شما توضیح می دهیم.

انواع کابل دی جی

اطلاعات بسیار زیادی در رابطه با کابل ها داریم و اکثریت مردم حتی تفاوت های آن ها را نمی دانند. در ادامه به شما کمک می کنیم تا کار هر یک از کابل ها را یاد بگیرید و بدانید که وظیفه هر کدام در یک سیستم دی جی چیست:

  1. کابل دیجیتال

کابل

قبل از شروع کار باید بدانید که تفاوت بین سیم کشی آنالوگ و دیجیتال در چیست، هر کدام از آن ها مخصوص چه کاری هستند و چه وظیفه ای را انجام می دهند. شروع استفاده از کابل های آنالوگ به سالیان پیش بر می گردد. آن ها حتی سابقه حضور در دهه 30 را نیز دارند؛ اما کابل های دیجیتال چند سالی است که پا به میدان گذاشته اند و در واقع از دهه 90 و اوایل 2000 شروع به توسعه و گسترش کردند. ساز و کار کابل های آنالوگ این گونه است که با انتقال سیگنال های الکتریکی از مکانی به مکان دیگر کار خود را انجام می دهند؛ اما در برابر آن ها کابل های دیجیتال قرار دارند که با انتقال داده ها از طریق کد های باینری وظیفه خود را انجام می دهند.

علیرغم اینکه مدت زیادی از تولید کابل های آنالوگ می گذرد، این کابل ها همچنان در سیم کشی ها به کار می روند و از آن ها استفاده می شود؛ زیرا نحوه کار آن ها عملا آسان تر و ساده تر از کابل های دیجیتال است. اگر چه به مرور زمان قطعا استفاده از کابل های دیجیتال بیشتر و بیشتر می شود و از تکنولوژی آن ها استفاده بیشتری خواهیم برد. کابل های دیجیتال اغلب سیگنالی تمیز تر به ما می دهند و اطلاعات مفید و قابل استفاده تری را تولید و ارائه می کنند.

  1. کابل آنالوگ

کابل آنالوگ

کابل های آنالوگ معمولا به دو فرمت در بازار هستند؛ کابل های آنالوگ متعادل ( Balanced ) و نامتعادل (Unbalanced). کابل های متعادل با کاهش نویز و تداخلی که سیگنال صوتی دارد کار می کنند و در درجه اول برای مکان هایی استفاده می شوند که بسیار شلوغ است و صدا در آن مکان زیاد است. برای مثال در سیم کشی باشگاه های ورزشی از کابل های آنالوگ استفاده می شود. در این موارد استفاده از کابل های آنالوگ متعادل باعث می شود تا تداخل بین تجهیزات صوتی به شدت کم شود. همچنین آن ها می توانند نقطه های مختلف یک باشگاه را پوشش دهند.

در سوی دیگر کابل های آنالوگ نامتعادل هستند. این کابل ها زمانی استفاده می شوند که فاصله زیادی نباشد؛ برای مثال در سیستم های پخش صوتی خانگی از کابل های آنالوگ نامتعادل استفاده می شود.

غیر از فاصله مورد نیاز، بزرگ ترین تفاوت کابل های آنالوگ متعادل و نامتعادل، این است که کابل های متعادل اغلب مونو هستند؛ اما کابل های آنالوگ نامتعادل قدرت استریو دارند. این بدین معنا است که اگر می خواهید با استفاده از سیم کشی آنالوگ صدای استریو داشته باشید، باید از دو کابل استفاده کنید؛ اما برای داشتن یک صدای استریو به کمک کابل های نامتعادل، فقط نیاز به یک کابل خواهید داشت و به این صورت می توانید به راحتی صدای استریو را در محیط تجربه کنید.

  1. RCA

RCA

این نوع کابل ها احتمالا برای شما بسیار آشنا هستند؛ زیرا اکثریت سیستم های صوتی خانگی از این نوع کابل ها استفاده می کنند. در واقع می توان گفت که آن ها در کنار مینی جک ها، تقریبا در هر دستگاه آنالوگی استفاده می شوند و کاربرد دارند؛ اما اغلب آن ها را در تجهیزات صوتی خانگی مشاهده می کنید.

در زمینه دی جی این کابل ها رایج ترین دو شاخه های نامتعادل هستند. این کابل ها را ممکن است به عنوان کابل Aux بشناسید اما باید گفت که این نام مستعار اشتباه است. از آن جایی که کابل های RCA اغلب در نزدیکی یکدیگر استفاده می شوند، نیاز چندانی به بالانس بودن ندارند و به تنظیمات خاصی لازم ندارند. این کابل ها معمولا جفت هستند و برای دو کانال استفاده می شوند. به طور کلی آن ها دو رنگ قرمز و سفید دارند که رنگ قرمز برای کانال سمت راست و رنگ سفید برای کانال سمت چپ استفاده می شود. شما نیز در هنگام اتصال کابل های خود به رنگ ها دقت کنید تا بتوانید صدا را به درستی در دستگاه های خود برقرار کنید.

جمع بندی

اکنون که می دانید کابل های مختلف چه کاربردی دارند و هر کدام چه وظیفه ای را انجام می دهند، به سادگی و آگاهانه می توانید کابل های مورد نیاز خود را برای استفاده در سیم کشی خود انتخاب کنید. همچنین اکنون با کمک این مقاله در هنگام اتصال کابل ها گیج نخواهید شد و می دانید که هر کابل به چه معنا است و باید به چه ورودی و یا خروجی ای متصل شود. با درک اصول اولیه در تهیه کابل ها می توانید هزینه های خود را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید و از شر هزینه های تعمیر آینده در امان بمانید. امید است که این مقاله به شما در انتخاب کابل کمک لازم را کرده باشد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *