پکیج استودیویی ارزان شامل چه امکاناتی می شود؟

پکیج استودیویی ارزان شامل چه امکاناتی می شود؟

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی

اگر قصد دارید که وارد دنیای ساخت موسیقی شوید، به یک استودیو نیاز دارید تا بتوانید کار های خود را با کیفیت بالا منتشر کنید. ساخت یک استودیو نیز کار چندان سختی نیست. فقط به مقداری بودجه و دقت در انتخاب وسایل نیاز دارید. اگر هم آشنایی کافی با مدل های مختلف را ندارید و نمی توانید تجهیزات خوبی را انتخاب کنید، بهتر است که نگاهی به پکیج های استودیویی بیندازید. در این مقاله درمورد پکیج استودیویی ارزان و نکاتی که لازم است در رابطه با آن بدانید توضیح داده خواهد شد.

چگونه یک استودیو ضبط خانگی راه اندازی کنیم؟

قبل از راه اندازی یک استودیوی خانگی باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید. این نکات مهم عبارتند از:

 1. اتاق مناسبی انتخاب کنید.

فضایی که در آن قصد دارید استودیوی خود را راه اندازی کنید، روی کیفیت استودیو تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. در انتخاب فضای راه اندازی استودیو نهایت دقت را داشته باشید؛ زیرا اکثر قسمت های خانه به دلیل نداشتن سقف بلند برای راه اندازی استودیو مناسب نیستند. با این حال ممکن است که برخی از اتاق های خانه بهتر از دیگر قسمت های آن باشد.

قبل از خرید پکیج استودیویی بهتر است که قسمتی از خانه را انتخاب کنید که دری از چوب داشته باشد. همچنین اتاق نباید پنجره داشته باشد یا حداکثر تعداد پنجره های آن باید یک یا دو تا باشد. کف اتاق نیز بهتر است فرش شده باشد. به طور کلی فضایی که انتخاب می کنید باید بدون پژواک و نسبتا تاریک باشد و رفت و آمد زیادی در آن جریان نداشته باشد. دلیل انتخاب اتاق عایق صدا این است که امکان اضافه کردن ریورب دیجیتال به کار وجود دارد که نتیجه بهتری نیز خواهد داشت.

 1. از کمد دیواری استفاده کنید.

خوب است بدانید که در کنار خرید پکیج استودیویی ارزان می توانید از کمد خود به عنوان یک مکان مناسب برای ضبط استفاده کنید؛ زیرا لباس های آویزان داخل کمد صدا را به خوبی جذب می کنند و درب کمد نیز از خروج صدا های بیرونی جلوگیری می کند.

پکیج استودیویی ارزان
 1. اتاق را عایق صدا کنید.

کار مهم بعدی ای که باید انجام دهید، عایق صدا کردن اتاقی است که قصد دارید در آن استودیوی خود را راه اندازی کنید. برای از بین بردن پژواک و عایق صدا کردن اتاق می توانید از جذب کننده های فوم آکوستیک استفاده کنید.

فوم های آکوستیک معمولا در یک پکیج استودیویی ارزان وجود ندارند و باید به صورت جداگانه خریداری شوند. این فوم ها به دیوار شما متصل می شوند و می توانند صدا ها را به خود جذب کنند. فوم های آکوستیک و جاذب صدا در قیمت های بسیار مختلفی وجود دارند و می توانند خیلی گران یا خیلی ارزان باشند. اگر بودجه کمی دارید، بهتر است که از مدل هایی با فوم درجه پایین تر استفاده کنید.

 1. میز و صندلی راحتی انتخاب کنید.

در کنار خرید پکیچ استودیویی ارزان به یک میز و صندلی نیز نیاز خواهید داشت. در واقع در یک استودیو، شما بیشتر وقت خود را پشت میز و صندلی خواهید گذراند. به همین دلیل سعی کنید میز و صندلی ای را انتخاب کنید که راحت باشد و در استفاده های طولانی مدت شما را اذیت نکند.

یک پکیج استودیویی باید چه تجهیزاتی داشته باشد؟

در ادامه برخی از وسایلی را نام خواهیم برد که استودیوی شما به آن ها نیاز دارد. به همین دلیل قبل از خرید پکیج استودیویی حتما دقت داشته باشید که این وسایل در پکیج وجود دارند یا نه.

تجهیزات پکیج استودیویی
 1. رایانه

رایانه معمولا در یک پکیج استودیویی ارزان وجود ندارد. به همین دلیل باید رایانه را به صورت جداگانه خریداری کنید. در انتخاب رایانه دقت زیادی داشته باشید؛ زیرا رایانه مرکز استودیوی شما محسوب می شود و اکثر کار های خود را با آن انجام می دهید.

 1. ایستگاه کاری صوتی دیجیتال (DAW)

یکی از تجهیزاتی که به آن برای راه اندازی استودیو نیاز دارید، تجهیزات نرم افزاری است. ایستگاه کاری صوتی دیجیتال برنامه ای است که از طریق آن می توانید کار های خود را کنترل و روی آن ها تغییرات دلخواه خود را ایجاد کنید. برخی از معروف ترین DAW های حال حاضر عبارتند از : Logic Pro ، Pro Tools ، ِDigital Preformer ، Ableton Live ، Cubase و Reason.

قبل از خرید پکیج استودیویی ارزان باید دقت داشته باشید که تمام برنامه های بالا هم روی رایانه های مک و هم رایانه های ویندوزی اجرا می شوند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برنامه Logic استثنا است و تنها روی مک ها اجرا می شود.

اگر هنوز بودجه کافی برای تهیه ایستگاه کاری صوتی دیجیتال را ندارید، می توانید برنامه های رایگان مانند Garage Band برای مک و Sonar Cakewalk که برای ویندوز است را امتحان کنید.

 1. رابط صوتی دیجیتال

در یک پکیج استودیویی ارزان باید رابط صوتی دیجیتال وجود داشته باشد؛ زیرا برای تبدیل سیگنال های آنالوگ به فایل های دیجیتالی قابل خواندن برای رایانه تان به آن ها نیاز دارید. مبدل های صوتی دیجیتال گاهی اوقات DAC نیز خوانده می شوند.

پکیج استودیویی
 1. میکروفون

یکی از پایه و اساس های هر استودویی میکروفون است. به همین دلیل باید قسمت قابل توجهی از بودجه را برای آن کنار بگذارید. میکروفون ها مدل های مختلفی مانند داینامیک یا خازنی دارند که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را ارائه می دهند. شما باید با توجه به نیاز خود میکروفون را خریداری کنید.

 1. تجهیزات جانبی میکروفون

تجهیزات جانبی میکروفون شامل وسایلی مانند پایه میکروفون، فیلتر های پاپ و کابل های XLR می شود.

 1. آمپلی فایر

آمپلی فایر یکی از تجهیزات ضروری استودیو است که کیفیت صدای شما را بهبود می دهد.

 1. مانیتور و هدفون استودیویی

بدون یک مانیتور و هدفون استودیویی نمی توانید کیفیت کار خود را به درستی ارزیابی کنید؛ به همین دلیل به آن ها نیاز خواهید داشت.

نتیجه گیری

اگر قصد دارید یک استودیو راه اندازی کنید و می خواهید کمی سریع تر این کار را انجام دهید، می توانید پکیج های استودیویی را خریداری کنید. پکیج های استودیویی چندین وسیله مورد نیاز و ضروری یک استودیو را به صورت یکجا ارائه می دهند و می توانند برای سرعت بخشیدن به کار راه اندازی استودیو بسیار مناسب باشند. به همین دلیل در این مقاله در مورد نحوۀ راه اندازی استودیو و تجهیزاتی که در یک پکیج استودیویی ارزان باید وجود داشته باشد، توضیح دادیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *