تاریخچه پلیر دی جی و تفاوت آن با کنترلر

تاریخچه پلیر دی جی و تفاوت آن با کنترلر

در دسته بندی : دی‌جی , راهنمای خرید

اگر به تازگی با حرفه دی جی آشنا شده اید، احتمالا کنجکاو خواهید شد تا درمورد تجهیزاتی که دی جی ها استفاده می کنند، بیشتر بدانید. تجهیزاتی که دی جی ها برای ضبط موسیقی استفاده می کنند، بسیار متنوع هستند و هر کدام یک وظیفه خاص را به عهده دارند. اگر کمی جست و جو کرده باشید، احتمالا متوجه شده اید که یکی از تجهیزات مهم و مورد نیاز هر دی جی، پلیر دی جی است. اگر نمی دانید که این وسیله چیست، مقاله نوشته شده مخصوص شماست. در این مقاله درمورد این دستگاه و نکات مرتبط با آن توضیح داده شده است.

تاریخچه پلیر دی جی

پلیر دی جی

تاریخچه تکامل پلیر های دی جی از جالب ترین داستان های تکامل تکنولوژی در حوزه موسیقی است. این وسیله تا به امروز تغییرات بسیار زیادی را به خود دیده است تا با نیاز های دی جی ها بهتر هماهنگ شود.

پلیر های دی جی که به آن ها CDJ نیز می گویند، قطعات سخت افزاری ای هستند که برای ویرایش و میکس آهنگ مورد استفاده قرار می گیرند. اولین مدل پلیر دی جی در سال 1994 توسط شرکت نام آشنای دی جی پایونیر معرفی شد. البته اگر نگاهی به نسخه های اولیه پلیر ها بیندازیم، متوجه یک نقطه ضعف بسیار بزرگ در آن ها خواهیم شد. پلیر های دی جی در آن زمان بسیار گران بودند و حمل و نقل آن ها نیز به علت سنگینی بسیار دشوار بود. به همین دلیل در هر حمل و نقل در معرض آسیب قرار می گرفتند و وارد شدن هر ضربه ای به آن باعث خرابی دستگاه می شد.

اما با پیشرفت تکنولوژی پلیر های دی جی نیز پیشرفت های بسیار زیادی کردند. یک پلیر دی جی امروزی قیمت کمتری نسبت به مدل های اولیه دارد. همچنین به علت وزن کمتری که دارند، راحت تر جابجا می شوند. پلیر های امروزی در واقع دنیای جدیدی از راحتی را برای دی جی ها باز کردند و به آن ها اجازه می دهند تا هر آنچه در ذهن دارند را به صورت یک موسیقی با کیفیت اجرا کنند.

پلیر دی جی چه تفاوتی با کنترلر ها دارد؟

تفاوت پلیر و کنترلر

حتی اگر در این حوزه تازه کار باشید، متوجه شباهت بسیار زیاد پلیر های دی جی با کنترلر های دیجیتال دی جی خواهید شد و حتی ممکن است که این دو را با یکدیگر اشتباه نیز بگیرید. برخی از افراد پلیر دی جی را همان کنترلر دی جی می دانند. اما این در حالی است که تفاوت های آشکاری بین این دو وجود دارد که باعث می شود پلیر های دی جی را نتوانیم همان کنترلر های دیجیتال بدانیم.

اصلی ترین عاملی که باعث ایجاد تفاوت بین پلیر ها و کنترلر های دیجیتال می شود، این است که پلیر های دی جی حتی به تنهایی نیز می توانند کار کنند. تقریبا تمامی کنترلر های دیجیتالی که در بازار هستند، به خصوص مدل های پایین رده، برای اینکه بتوانند آهنگ های mp3 را شناسایی و بارگذاری کنند، به یک سیستم دوم مانند رایانه یا لپ تاپ نیاز دارند. لپ تاپ یا رایانه شما باید به نرم افزار های دی جی مانند Rekordbox و SeratoDJ یا هر برنامه دیگری که کنترلر شما پشتیبانی می کند مجهز باشد.

در مقایسه با پلیر دی جی باید گفت که کنترلر در کنار یک لپ تاپ یا رایانه مجهز به نرم افزار دی جی قابل استفاده می شود و می تواند بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد. به کمک نرم افزار و کنترلر دی جی می توانید موج هر یک از اجزای صدا را ببیند. به ویژه اوج های پایین و میانه که برای ایجاد تعادل در آهنگ بسیار مهم هستند. نرم افزار های دی جی در اکثر مدل ها شکل موج هر آهنگ را به صورت موازی نمایش می دهند و با افزودن بیت گرید ها و دکمه های همگام سازی خودکار نحوه عملکرد موج ها نیز تغییر می کند که همین کنترل آن را آسان تر می کند.

پلیر

اما در مقایسه با کنترلر، یک پلیر دی جی به سادگی می تواند آهنگ ها را بدون نیاز به دستگاه دوم و نرم افزار مخصوص دریافت، پخش و کنترل کند. اصلی ترین عامل ایجاد تفاوت بین کنترلر ها و پلیر های دی جی همین است. در حال حاضر معروف ترین مدل های پلیر دی جی در بازار مدل های پایونیر هستند که به طور مستقیم نرم افزار Rekordbox را در خود اجرا می کنند و می توانند شکل موج هر آهنگ را به صورت جداگانه روی نمایشگر دیجیتالی خود نمایش دهند. به همین دلیل برای کار با آن ها دیگر شما به رایانه یا نرم افزار دیگری نیاز نخواهید داشت و می توانید به صورت مستقل از پلیر استفاده کنید.

علاوه بر این موارد دکمه همگام سازی نیز روی پلیر دی جی نیست. روی پلیر های دی جی شما می توانید تنها یک نوار لغزنده BPM مانند یک صفحه گردان وینیل را مشاهده کنید. به کمک پلیر می توان BPM برخی از قسمت های آهنگ را به صورت دستی تغییر داد.

البته یکی از معایبی که بعد از خریدن پلیر دی جی با آن رو به رو خواهید شد این است که برای کار با پلیر حتما به یک میکسر دی جی مستقل نیاز خواهید داشت. همچنین برای شروع کار حداقل به دو پلیر نیاز خواهید داشت. البته می توانید تعداد پلیر را نیز بسته به نیاز خود افزایش دهید. هر چه تعداد پلیر های بیشتری داشته باشید، کانال های بیشتری نیز خواهید داشت و می توانید تعداد بیشتری آهنگ بارگیری و میکس کنید که به شما این امکان را می دهد تا میکس های حرفه ای تری داشته باشید.

نتیجه گیری

تمامی دی جی ها برای اینکه بتوانند آهنگ های با کیفیتی تولید کنند، نیاز به تجهیزات مناسب دی جی دارند. یکی از تجهیزاتی که اکثر دی جی ها به آن نیاز خواهند داشت، پلیر های دی جی هستند. پلیر های دی جی در واقع نوعی سخت افزار هستند که برای میکس و تنظیم صدا نیازی به رایانه دوم برای ارتباط دستگاه با نرم افزار دی جی ندارند؛ چرا که پلیر ها یک نمایشگر و نرم افزار داخلی دارند و می توانند به صورت مستقل آهنگ ها را دریافت کنند و تغییر های لازم را روی آن انجام دهند. در این مقاله برای اینکه بیشتر با پلیر دی جی آشنا شوید، درمورد کاربرد ها و  تفاوت های آن با کنترلر توضیح دادیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *