نحوه تنظیم صدا با ناب دستگاه دی جی

نحوه تنظیم صدا با ناب دستگاه دی جی

در دسته بندی : آموزشی , آهنگسازی , دی‌جی

احتمالا در میهمانی ها دی جی هایی را دیده اید که مدام دستگیره هایی را روی میکسر می چرخانند. ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که علت این کار چیست. به این دستگیره ها ناب دستگاه دی جی می گویند و دی جی ها این کار را انجام می دهند تا صدای آهنگ های ورودی را تنظیم کنند. دی جی ها همچنین به کمک آن ها فرکانس های بالا، متوسط و باس را برای متعادل تر کردن آهنگ ها با یکدیگر ترکیب می کنند. افزودن افکت های اضافه نیز با این ناب ها صورت می گیرد. اگر تمایل دارید اطلاعات خود را درمورد این ناب ها و نحوه کارشان تکمیل کنید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

دی جی ها با چرخاندن ناب ها چه کاری انجام می دهند؟

آن ها برای مثال برای ترکیب دو آهنگ A و B نمی توانند و نباید به هماهنگ کردن ضربات بسنده کنند؛ بلکه باید صدا ها را نیز متعادل کنند تا بیش از حد بارگذاری نشوند. دی جی هایی که در حوزه همگام سازی کار می کنند یا کسانی که از نرم افزار دی جی برای میکس صدا بهره می برند، تصور می کنند با این ابزار قادر اند از پس این کار به خوبی برآیند؛ در حالی که میکس موسیقی الکترونیک مهارت بیشتری را می طلبد.

شما به عنوان دی جی زمانی که قصد دارید آهنگ A را با با ابتدای آهنگ B هماهنگ کنید، در حقیقت پخش دو خط بیس، دو محدوده میانی و دو فرکانس بالا تر را پیش رو خواهید داشت. پخش این دو آهنگ با توجه به موارد گفته شده و بدون یکسان سازی، بارگذاری بیش از اندازه را در پی دارد. دو خط بیس سطح پایین را تصور کنید که با صدای کامل از بلندگو پخش می شوند. آن ها می توانند خانه شما را منفجر کنند!

به طور کلی دی جی حرفه ای باید به یکسان سازی و چرخاندن ناب دستگاه دی جی کاملا مسلط باشد.

ناب دستگاه دی جی چه کاری انجام می دهد؟

ناب دستگاه دی جی

ناب هایی بر میکسر دی جی قرار گرفته اند که مخصوص تریم های بالا، متوسط یا تریبل و باس هستند. این سه محدوده های فرکانس صدا هستند و صدا های خاصی در آن ها قرار گرفته است. صدا های باس و پایین میان 60 تا 250 هرتز در حال تغییر اند، صدا های متوسط 500 هرتز تا 2 کیلو هرتز و محدوده های بالا در بین 2 تا 4 کیلو هرتز قرار می گیرند.

زمانی که یک آهنگ پخش و وارد دستگاه دی جی می شود، باس باید در یکی از آهنگ ها متوقف شود؛ در غیر این صورت صدای بسیار پایین آن تمام محدوده فرکانس را در بر می گیرد و سیستم صوتی را بیش از اندازه بارگذاری می کند. برای وضعیتی که در آن صدا های بسیار کم برای اشغال فرکانس در یک فضا در حال کشمکش و درگیری هستند، اصطلاح «صدای گِلی (muddy)» را به کار می برند.

آواز، صدای گیتار، پیانو و ساز های کوبه ای در محدوده مید (صدای متوسط) قرار می گیرند و ملودی یک آهنگ از آن ها تشکیل می شود. کلاه های Hi و سایر صدا های قلعی نیز در محدوده بالا می نشیند. کار اصلی ناب دستگاه میکسر این است که از رقابت و کشمکش صدا هایی که از خروجی می آیند، جلوگیری کند. این دستگیره ها انتقال از یک آهنگ به آهنگ دیگر را به بهترین شکل امکان پذیر می کنند. در بخش بعدی ناب های بالا، متوسط و پایین را به تفصیل معرفی می کنیم.

ناب های بالا، متوسط و پایین در دستگاه دی جی

ناب های بالا، متوسط و پایین در دستگاه دی جی

برای توضیح دقیق این ناب ها بهتر است ابتدا با مفهوم «صدا» آشنا شوید. در علم فیزیک به ارتعاشی که یک موج صوتی را منتشر می کند صدا می گویند. پرده گوش ما این امواج را می گیرد و اطلاعات را به مغز می فرستد. این امواج باید فرکانس هایی بین 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز داشته باشند؛ نه بیشتر و نه کمتر. زیرا حس شنوایی انسان قادر است تنها این محدوده صوتی را بشنود. بنابراین اگر بخواهیم به زبان ساده ناب دستگاه دی جی را توضیح دهیم باید بگوییم که دکمه های بالا، متوسط و پایین که آن ها را با نام EQ (اکولایزر) نیز می شناسند، محدوده های فرکانس متفاوتی را از صدا کنترل و تنظیم می کنند.

  • ناب پایین

وظیفه ناب پایین (low) در دستگاه دی جی کنترل فرکانس های پایین است. همان گونه که پیشتر نیز اشاره کردیم، محدوده بین 60 تا حدود 250/300 را فرکانس پایین در نظر می گیرند. Kick و Bassline دو جنبه مهم موسیقی هستند که در این محدوده قرار می گیرند. این دو جنبه را مهم ترین بخش های آهنگ می دانند؛ زیرا انرژی و شیار را به کل آهنگ اضافه می کنند. بدون این فرکانس آهنگ حالت زنده بودن خود را از دست می دهد. در حقیقت این باس و بیت موسیقی است که میهمانان را به پیست رقص می کشاند!

  • ناب متوسط

محدوده فرکانس 300 تا 2000 هرتز را فرکانس متوسط کنترل می کند. آواز و ملودی آهنگ در این محدوده جای می گیرد. همان گونه که می دانید این بخش های آهنگ اصلی ترین و حیاتی ترین قسمت های آن هستند؛ بنابراین در صورتی که ناب میکسر دی جی را بیش از حد بچرخانید یا تقویت کنید، مهم ترین بخش موسیقی خود را از دست می دهید. عملکرد اصلی ناب متوسط در تنظیم احساس مخاطب، آواز خواندن یا زمزمه ملودی آهنگ خلاصه می شود.

ناب بالا
  • ناب بالا

این ناب محدوده فرکانس 2000 تا 20000 هرتز را کنترل می کند. این فرکانس در حقیقت به آهنگ روح و نور می بخشد. کنترل چندین ابزار درام مانند کلاه های Hi، سنج، درام و ... بر عهده این ناب است.

جمع بندی

ورود همزمان چندین فرکانس و صدا زمانی که دو آهنگ با یکدیگر ترکیب می شوند باعث بارگذاری بیش از اندازه می شود و صدای پخش شده از بلندگو بسیار آزار دهنده و ناخوشایند به گوش می رسد. ناب دستگاه دی جی مانع از این اتفاق می شود و با کنترل فرکانس های پایین، متوسط و بالا از کشمکش و رقابت صدا ها جلوگیری می کند. در این مقاله ناب هایی را که محدوده های متفاوت را تنظیم می کنند، بررسی کردیم و درمورد نحوه عملکردشان توضیح دادیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *