هنگام خرید میکروفون برای اجرای زنده چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

هنگام خرید میکروفون برای اجرای زنده چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

در دسته بندی : دی‌جی , راهنمای خرید

اگر به دنبال بهترین میکروفون هستید باید فاکتور های زیادی را در نظر بگیرید. استیج زنده یک محیط بسیار شلوغ است و اگر می خواهید اجرای با کیفیتی داشته باشید بهتر است به یک سری از نکات توجه کنید. برای این که بتوانید میکروفون خوبی را انتخاب کنید، پیشنهاد می دهیم ادامه مقاله را مطالعه فرمایید. در این مقاله درمورد بهترین میکروفون برای اجرای زنده و این که یک میکروفون خوب چه ویژگی هایی دارد، توضیح داده شده است.

چگونه یک میکروفون مناسب انتخاب کنیم؟

با توجه به انواع بسیار متنوعی که در بازار یافت می شود، انتخاب یک میکروفون می تواند کاری سخت باشد. هنگام انتخاب میکروفون مناسب برای این کار باید به این موارد توجه کنید :

  • میزان صدایی که میکروفون می تواند از صدای دریافتی سایر اجرا کننده ها و مانیتور های صحنه کم کند.
  • به حداقل رساندن نویز به خصوص هنگام دست زدن تماشاچیان
  • خطر خرابی ناشی از افتادن میکروفون یا خیس شدن آن
  • میزان دوام میکروفون برای استفاده روزانه و حمل و نقل

حذف نویز میکروفون چگونه است؟

میکروفون برای اجرای زنده

یک میکروفون باید ویژگی های لازم را برای اجرا در محیط های شلوغ داشته باشد. از این رو مهندسان ساخت میکروفون سعی می کنند تا حد امکان نویز محیطی را حذف کنند تا فقط صدای خواننده یا نوازنده به آن برسد. آن ها برای این که به این هدف دست یابند، کمی کیفیت صدایی را که میکروفون ضبط کرده است، پایین می آورند.

میکروفون هایی که برای اجرا های زنده به کار برده می شوند اغلب میکروفون دینامیک کاردیوئید هستند. الگوی کاردیوئید صدا را از همه نقاط به غیر از جلوی میکروفون قطع می کند. با این کار کیفیت میکروفون اندکی کاهش می یابد؛ اما میزان نویزی که دریافت می کند بسیار کمتر می شود. این میکروفون ها ساده و قوی هستند. آن ها هرچند در رساندن صدا به مخاطب از میکروفون های دقیق استودیویی کیفیت کمتری دارند، برای اجرای زنده بهترین گزینه هستند.

میکروفون های کندانسور در مقایسه با میکروفون های اجرای زنده

اگر بخواهیم میکروفون های کندانسور را با میکروفون های اجرای زنده مقایسه کنیم باید محیطی را که میکروفون در آن ها استفاده می شود، مورد بررسی قرار دهیم. در محیط استودیو شما فضایی آرام و بدون سر و صدا دارید که برای ضبط کاملا مناسب است. استودیوی موسیقی مانیتور صحنه ندارند و صدا های اضافی در آن ها به حداقل می رسد.

در صورتی که نخواهید از میکروفون برای اجرای زنده استفاده کنید، مدل هایی مانند Neumann U87 که با روبان قدیمی  Coles 4038عرضه می شوند، انتخاب خوبی هستند. این میکروفون یکی از لوازم استودیو مخصوص محسوب می شود.

اما اگر میکروفون را برای اجرای زنده می خواهید باید میکروفون های با کیفیت را که قطعا قیمت بیشتری دارند، انتخاب کنید. میکروفون های خازنی استودیویی دیافراگمی بزرگ برای استفاده در محیط پر سر و صدای استیج بسیار حساس است. همچنین مقاومت این میکروفون ها در برابر سقوط و حمل و نقل مداوم بسیار پایین است.

در نتیجه میکروفون این میکروفون با میکروفون های معمولی متفاوت است. یک میکروفون دینامیک کاردیوئید مانند Shure SM58 یکی از بهترین تجهیزات اجرای زنده است. این میکروفون مقاومت بسیار بالایی دارد و صدا را تنها از جلوی میکروفون دریافت می کند.

بهترین میکروفون های اجرای زنده

بهترین میکروفون ها

میکروفون Shure SM58 برای اولین بار در سال 1966 تولید شد. قطعا از آن زمان تا کنون جهش های بسیار زیادی در طراحی و فناوری آن رخ داده است. امروزه این میکروفون برند شور همچنان به عنوان یک میکروفون برای اجرای زنده حرف اول را می زند. به غیر این مدل میکروفون های بسیار زیاد دیگری نیز در بازار هستند که از آن ها می توان برای اجرای زنده استفاده کرد.

میکروفون هایی که برای اجرای زنده استفاده می شوند، معمولا قیمت بالایی دارند؛ زیرا هم مقاومتشان بسیار بالاست و هم به گونه ای ساخته شده اند که بهترین کیفیت صدا را در حالی که نویز محیط را تا حد زیادی از بین می برند، تولید کنند.

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، انتخاب بهترین میکروفون تقریبا غیر ممکن است؛ چراکه هر خواننده و هر سازی صدای متفاوتی دارد. به طور کلی برخی از بهترین میکروفون های اجرای زنده عبارت اند از:

  1. Shure KSM9

میکروفون شور مدل  KSM9یک میکروفون صوتی خازنی است که صدایی درجه یک و واضح تولید می کند. این میکروفون می تواند صدا های بازه پایین را به صورت پویا تولید و صدا های میانه و اوج را نیز با کیفیت هر چه بهتر به گوش مخاطب برساند.

میکروفون شور کاردیوئید و سوپر کاردیوئید قابلیت تعویض دارد. همچنین باز تولید صدا در آن بسیار دقیق است و نویز را نیز به خوبی از میان می برد. اما قیمت بالایی دارد. همچنین میکروفون شور برای کنسرت های بسیار شلوغ و پر سر و صدا مانند کنسرت های هوی راک و متال مناسب نیست.

بهترین میکروفون
  1. سنهایزر E935

سنهایزر نیز یکی از تولید کنندگان برتر تجهیزات صوتی است. میکروفون  E935این برند دامنه دریافت صدای وسیعی دارد و با الگوی پیکاپ کاردیوئید ساخته شده است. این میکروفون بسیار مناسب است و گرفتن نویز از اطراف را به حداقل می رساند. میکروفون سنهایزر صدای دقیق و بازی تولید می کند و مقاومت بسیار بالایی دارد؛ اما این میکروفون قابلیت همخوانی احتمالی را در برخی صدا ها ارائه می دهد.

نتیجه گیری

میکروفون ها مدل های بسیار مختلفی دارند و هر کدام از آن ها یک سری ویژگی های متفاوتی را ارائه می دهند. طراحی میکروفون هایی که برای اجرای زنده به کار می روند نیز باید به گونه ای باشد که مقاومتش را بالا ببرد. همچنین میکروفونی که برای اجرای زنده ساخته شده است باید نویز را از اطراف به خوبی حذف کند تا فقط صدای خواننده به شنوندگان برسد. برای آشنایی بیشتر شما در این مقاله درمورد میکروفون برای اجرای زنده توضیح دادیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *