نحوه انتخاب میدی کنترلر حرفه ای

نحوه انتخاب میدی کنترلر حرفه ای

در دسته بندی : راهنمای خرید

میدی کنترلر یکی از مهم ترین وسایلی است که هر تنظیم کننده ای به آن نیاز دارد. سابقه تولید مدل های مختلف میدی کنترلر حدودا به اوایل دهه 80 میلادی برمی گردد. میدی کنترلر ها دارای خروجی های مختلفی از جمله OUT، IN و THRU معمولی هستند و خروجی THRU می دهند. اگر برای خرید میدی کنترلر حرفه ای کمی در اینترنت جستجو کنید، مدل های بسیار متفاوتی را مشاهده خواهید کرد. به همین دلیل انتخاب یک مدل مناسب در بین مدل های متعدد موجود در بازار کار سختی خواهد بود. در این مقاله در مورد این که چگونه می توانید یک میدی کنترلر مناسب خریداری کنید، توضیح خواهیم داد.

میدی کنترلر های USB یا کیبورد میدی کنترلر؟

قبل از توضیح در مورد میدی کنترلر ها باید مشخص کنید که به کدام مدل از میدی کنترلر نیاز دارید. میدی کنترلر USB به مدل هایی از میدی کنترلر گفته می شود که راحت تر به سیستم های دیگر متصل می شوند و می توانند داده ها را ایجاد، پردازش و کنترل کنند.

اما اگر به دنبال یک میدی کنترلر حرفه ای هستید، بهتر است که به دنبال کیبورد میدی کنترلر باشید. این مدل میدی کنترلر همان طور که از نامش نیز پیداست دارای صفحه کلید هایی به شکل پیانو است و بیشتر از آن برای ایجاد و تغییر موسیقی استفاده می شود.

علاوه بر این کیبورد میدی کنترلر ها به دلیل سهولت در استفاده و تطبیق پذیری بالا به عنوان رایج ترین نوع میدی کنترلر شناخته شده اند. اگر قصد دارید که به صورت حرفه ای به تولید و تنظیم موسیقی بپردازید، پیشنهاد می کنیم مدل های صفحه کلیددار را خریداری کنید.

چگونه یک میدی کنترلر حرفه ای انتخاب کنیم؟

میدی کنترلر حرفه ای

برای این که یک میدی کنترلر حرفه ای انتخاب کنیم، لازم است تا به بعضی نکات مهم و اساسی توجه کنیم. به طور کلی اکثر میدی کنترلر ها دارای برخی ویژگی های مشترک هستند؛ اما عواملی مانند اندازه، سازگاری آن ها با دیگر وسایل و قیمت باعث ایجاد تفاوت و مدل های مختلف می شود. برای این که بتوانید مدلی مناسب انتخاب کنید، به ویژگی های زیر توجه داشته باشید:

  • ویژگی ها و کنترل ها

حتی ارزان ترین میدی کنترلر های حرفه ای بازار نیز دارای ویژگی ها و دکمه های کنترل مخصوص به خود هستند. به همین دلیل برای انتخاب یک میدی کنترلر حرفه ای بهتر است به ویژگی ها و دکمه ها و اتصالاتی که برای کنترل دستگاه قرار داده شده اند توجه داشته باشید.

برای این که میدی کنترلر خوبی انتخاب کنید، سعی کنید به دنبال مدل هایی بروید که دارای ورودی/خروجی های مختلف، فیدر ها، دستگیره ها، دکمه ها، کلید ها، پد ها و دکمه های اکشن باشند.

  • تعداد و انواع ورودی ها و خروجی های دستگاه

نکته مهم دیگری که قبل از انتخاب میدی کنترلر حرفه ای باید در نظر بگیرید، مدل های مختلف ورودی و خروجی یک کنترلر و تعداد آن ها است. اگر میدی کنترلر شما پورت ورودی و خروجی مورد نیاز شما را نداشته باشد یا تعداد پورت های آن کافی نباشد، در کار با دستگاه با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد.

ورودی ها و خروجی های دستگاه
  • فیدر و دستیگره های دستگاه

یکی از مهم ترین بخش های یک میدی کنترلر فیدر ها و دستگیره های آن هستند؛ چرا که از فیدر و دستگیره می توان برای انجام کار ها و تنظیمات مختلف استفاده کرد. حتی می توان برای فیدر و دستیگره یک میدی کنترلر حرفه ای پارامتر های مختلفی همچون تنظیم صدا، زیر و بم آهنگ، فرکانس و دیگر عواملی که روی آهنگ تاثیر می گذارند تعریف کرد تا حین پخش و تنظیم موسیقی بتوانید خیلی راحت تر کار را کنترل کنید. به همین دلیل اگر می خواهید تنظیمات شخصی سازی شده زیادی داشته باشید و موسیقی را با عوامل بیشتر و بهتر کنترل کنید، به فیدر ها و دستگیره های بیشتری نیز نیاز خواهید داشت.

  • کلید ها و عملکرد

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب یک میدی کنترلر حرفه ای باید در نظر گرفت، تعداد کلید های دستگاه است. طبیعی است که هر چه یک میدی کنترلر دکمه های بیشتری داشته باشد، اندازه بزرگ تری دارد و برای قرار دادن آن به فضای بیشتری نیاز است. به همین دلیل اگر فضای کمی دارید، بهتر است که از انتخاب مدل هایی همچون میدی کنترلر 88 کلیدی خودداری کنید؛ اما اگر فضای کافی برای قرار دادن میدی کنترلر دارید و واقعا به سطح بالایی از شخصی سازی دستگاه نیاز دارید، می توانید مدل های 88 کلید را خریداری کنید.

4. کلید ها و عملکرد

این نکته را هم به یاد داشته باشید که امروزه یک میدی کنترلر حرفه ای با استفاده از کلید های مربوطه و قابلیت سوئیچ اکتاو به شما این امکان را می دهد تا برای شخصی سازی بیشتر و کنترل بهتر آهنگ ها دیگر نیازی به مدل های 88 کلیدی نداشته باشید و بتوانید کار خود را با تعداد دکمه های کمتری انجام دهید.

 درمورد عملکرد دکمه ها نیز باید گفت واکنش فیزیکی یا احساسی که بعد از فشار دادن دکمه ها دارید بسیار مهم است. برخی از مدل های میدی کنترلر دارای دکمه های سنگین هستند و حس کار کردن با یک پیانو واقعی را به شما می دهند؛ اما از طرفی مدل های دیگری هستند که  مقاومت کمتری از خود نشان می دهند و با کمی فشار دادن دکمه نیز می توان با دستگاه کار کرد. این که کدام مدل برای شما مناسب تر است، بستگی به سلیقه تان دارد.

جمع بندی

میدی کنترلر ها از تجهیزات مهمی هستند که برای تنظیم آهنگ در کنار انواع میکسر ها به کار برده می شوند. به همین دلیل هرکسی که می خواهد به صورت حرفه ای کار کند، باید یک میدی کنترلر در تجهیزات استودیویی خود داشته باشد. به دلیل وجود مدل های متنوع میدی کنترلر، انتخاب یک مدل مناسب که با نیاز های شما همخوانی داشته باشد، کار نسبتا سختی است. در مقاله سعی کردیم تا با بیان نکات مهم در انتخاب میدی کنترلر حرفه ای شما را راهنمایی کنیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *