معرفی 9 لوازم استودیو برای مبتدیان

معرفی 9 لوازم استودیو برای مبتدیان

در دسته بندی : راهنمای خرید

بسیاری از علاقه مندان به حوزه موسیقی تصور می کنند که راه اندازی یک استودیو خانگی به ماه ها برنامه ریزی، تحقیق و آماده سازی نیاز دارد. همچنین این استودیو تنها با تجهیزات استودیویی فراوان و گران قیمت ساخته می شود. در حالی که اینطور نیست و راه اندازی یک استودیوی ضبط خانگی بسیار ساده تر از آن چیزی است که تصور می کنید. لیست لوازم استودیو ممکن است بسیار طولانی و پیچیده به نظر برسد؛ در حالی که شما برای شروع تنها به 8 یا 9 عدد از این لوازم احتیاج پیدا می کنید. در این نوشته این لوازم را معرفی می کنیم و هر کدام را به صورت کاملا مجزا توضیح می دهیم.

برای ساخت یک استودیو خانگی به چه لوازمی نیاز است؟

 1. کامپیوتر

کامپیوتر اولین و پرهزینه ترین تجهیزاتی است که شما برای این کار لازم دارید. البته در صورتی پر هزینه خواهد بود که از قبل کامپیوتری نداشته باشید. امروزه در تمام خانه ها حداقل یک عدد کامپیوتر یا لپ تاپ موجود است. در این حالت دیگر لزومی ندارد که کامپیوتری نو خریداری کنید؛ زیرا با پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر های مدرن آنقدر سریع هستند که بتوانند پاسخ گوی نیاز های شما در این زمینه باشند.

 1. DAW و رابط صوتی

این واژه مخفف Digital Audio Workstation به معنای ایستگاه صوتی دیجیتال، در حقیقت نرم افزاری است که از آن برای ضبط کردن، ویرایش کردن و ترکیب کردن صدا در کامپیوتر استفاده می کنند. رابط صورتی نیز سخت افزاری است که DAW از آن برای ضبط صدا از میکروفون و ارسال آن از طریق هدفون استفاده می کند.

لوازم استودیو
 1. تعدادی میکروفون

در تهیه میکروفون نیازی نیست که سختگیر باشید؛ زیرا استودیو شما به مرور زمان به خوبی تجهیز می شود و برای شروع کار همان 1 یا 2 میکروفون کافی است. شما باید میکروفون هایی را انتخاب کنید که با ساز هایی که قصد ضبطشان را دارید، هماهنگ باشند.

 1. هدفون های پشت بسته

به طور کلی در میان لوازم استودیو دو نوع هدفون یافت می شود که هر کدام کار مخصوص به خود را انجام می دهند. هدفون های پشت باز که گاهی اوقات از آن ها برای میکس استفاده می کنند و در واقع برای تشخیص کیفیت صدای مطلوب طراحی شده اند. این هدفون ها از لوازم غیر ضروری هستند و شما در ابتدای کار به آن ها نیازی ندارید. نوع دوم هدفون ها، هدفون های پشت بسته هستند که به نوازندگان کمک می کنند تا آهنگ پشتیبان و ساز خود را هنگام ضبط بشنوند. شما در ابتدای کار خود باید این هدفون استودیویی را تهیه نمایید.

 1. مانیتور های استودیویی

برای شنیدن و امتحان کردن میکس های خود، ما مانیتور های استدیویی یا همان بلندگو ها را ترجیح می دهیم؛ زیرا در مقایسه با هدفون های پشت باز پاسخ فرکانسی بسیار مسطح تری دارند و برای قضاوت عینی صدای خنثی و بدون رنگی را به شما تحویل می دهند.

مانیتور های استودیویی
 1. کابل های XLR

اکنون که تعدادی از لوازم استودیو را برای خود تهیه کردید، برای اتصال آن ها به یکدیگر به چند سیم نیاز دارید. با گذشت زمان و پس از تجهیز کامل استودیو، یک روز به خودتان می آیید و می بینید که هزاران عدد کابل دارید. اما در حال حاضر استودیو شما تنها با دو عدد سیم می تواند ساخته شود:

 • کابل بلند XLR که میکروفون را به رابط صوتی وصل می کند.
 • کابل کوتاه XLR که رابط صوتی را به مانیتور های استودیویی وصل می کند.
 1. پایه های میکروفون

شما در صورتی که بتوانید در هنگام راه اندازی استودیوی خانگی تان یک پایه میکروفون محکم بخرید، به هیچ عنوان ضرر نکرده اید. زیرا پایه میکروفون یکی از باارزش ترین و ضروری ترین لوازم استودیو به حساب می آید. با این حال ممکن است برای شروع پول زیادی نداشته باشید که برای این وسیله سرمایه گذاری کنید. در این حالت یک پایه ارزان اما قابل اعتماد برای شما کافی است.

 1. فیلتر پاپ

به صدا های مصنوعی ناخوشایند که در خلال آوا ها شنیده می شود، پاپ می گویند. پاپ در حقیقت یک انفجار هوا با فرکانس پایین است که در اثر تلفظ صدا های «ب» و «پ» ایجاد می شود. فیلتر پاپ این صدا های گوش خراش را فیلتر می کند و باعث می شود که صدا با کیفیت بهتری ضبط شود. این فیلتر برای مبتدیان چندان ضروری نیست؛ اما قیمت پایینی دارد و به شما کمک می کند تا بهترین نتیجه را از کارتان بگیرید.

نرم افزار های تقویت گوش موسیقیایی
 1. نرم افزار های تقویت گوش موسیقیایی

ممکن است این وسیله را در میان لیست های دیگر لوازم استودیو مشاهده نکنید؛ اما ما آن را یکی از مهم ترین و بهترین سرمایه گذاری های بلند مدت استودیو ضبط خانگی شما می دانیم. ما برای این ادعای خود این طور استدلال می کنیم که تنها چیزی که بیش از هر وسیله دیگری نتیجه ضبط شما را از دیگران متمایز می کند، گوش های موسیقیایی شما هستند.

ممکن است تصور کنید که شما در حال حاضر هم گوش موسیقیایی خوبی دارید و به عنوان نوازنده نیازی به نرم افزار اضافه ندارید. اما بهتر است بدانید که گوش موسیقیایی یک نوازنده حرفه ای هرگز با گوش موسیقیایی یک صدابردار یکسان نیست. به این دلیل که نوازندگان می آموزند چگونه نت ها، فواصل و آکورد ها را تشخیص دهند؛ در حالی که مهندسان صدا نحوه تشخیص باند های فرکانس را یاد می گیرند. تا زمانی که گوش های شما به این درک اولیه نرسند، نمی توانید متوجه شوید که آیا کارتان را به درستی انجام داده اید یا خیر.

جمع بندی

بسیاری از ما فکر می کنیم که برای این که بتوانیم در خانه خود استودیوی ضبط موسیقی راه اندازی کنیم به ابزار و وسایل زیادی نیاز داریم. در حالی که اگر سخت گیری خود را کنار بگذاریم، می توانیم تنها با 9 عدد وسیله که قیمت بالایی ندارند، این کار را انجام دهیم. ما در این مقاله به 9 مورد از لوازم استودیو اشاره کردیم و کاربرد هریک را بررسی نمودیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *