راهنمای خرید مانیتور

راهنمای خرید مانیتور

در دسته بندی : آموزشی , راهنمای خرید

از میان تجهیزات استودیویی بلندگو های مانیتور باید به گونه ای باشند که تا جایی که ممکن است شفاف ترین، دقیق ترین و بدون رنگ ترین صدا ها را از موسیقی ضبط شده به گوش برسانند. فرقی نمی کند که در کدام مرحله از ضبط قرار دارید، اگر در حال ضبط، ادیت، میکس یا مسترینگ صدا باشید، این سیستم مانیتورینگ شفاف صوتی شما است که وظیفه دارد میکس را به درستی، کاملا مشابه با واقعیت و از راه های مختلف مانند هدفون، سیستم های صوتی خودرو، تلویزیون و ... به گوش مخاطب برساند. علاوه بر دقت موارد دیگری را نیز باید هنگام انتخاب مانیتور در نظر داشته باشید. در این نوشته سعی می کنیم راهنمای خرید مانیتور جامعی را ارائه دهیم و نکاتی را که لازم است پیش از این کار بدانید، بر شماریم.

مانیتور های اکتیو و پسیو

در حال حاضر انواع گوناگونی از مانیتور های اکتیو در بازار یافت می شوند؛ با این حال اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، صنعت ضبط اخیرا پیشرفت خود را مدیون مانتیور های پسیو بوده است. البته هیچ کدام از آن ها بر یکدیگر برتری ای ندارند؛ اما بهتر است برای انتخابی بهتر با تفاوت هایشان آشنا شوید.

ماهیت سیستم های مانیتورینگ پسیو ماژولار است؛ در نتیجه لازم است که بلندگو های خود را با تقویت کننده متقاطع و مناسب هماهنگ کنید. از سوی دیگر مانیتور های اکتیو امکانات داخلی گسترده ای دارند و این امکانات چندین فایده در پی دارند. برای مثال شما دیگر مجبور نیستید تجهیزات رک اضافی ای را به آن بیفزایید؛ زیرا می دانید که برای داشتن عملکرد صوتی بهتر، تقویت کننده داخلی به طور خاص با آن اسپیکر سازگاری دارد.

توان مانیتور

راهنمای خرید مانیتور

از مهم ترین نکاتی که در راهنمای خرید مانیتور باید ذکر شود این است که کنترل قدرت سیستم نه تنها بر حجم صدا تاثیر می گذارد، بلکه صدای کلی موسیقی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. توان مانیتور محدوده دینامیکی شما را نیز مشخص می سازد. محدوده دینامیکی یعنی مقدار فضایی که پیش از به اوج رسیدن سیگنال ها در اختیار دارید. وات بالا تر موجب می شود جزئیات گذرا را دقیق تر بشنوید و تنظیمات کمپرسور ها، محدود کننده ها و گیت ها را بهتر انجام دهید.

اگر بخواهیم دقیق تر توضیح دهیم، بهتر است بگوییم که اگر یک میکس واحد را در دو سیستم مانیتورینگ متفاوت و در سطح متوسط صدا گوش دهید، سیستمی که وات بالا تری دارد، فضای بیشتری را در اختیارتان قرار می دهد.

قدرت تک آمپر، دو آمپر و سه آمپر

خرید مانیتور

در مانیتور استودیویی نحوه تقسیم سیگنال ورودی برای تغذیه درایور ها است که مشخص می کند پیکربندی یک آمپر، دو آمپر یا سه آمپر است. بسیاری از مانیتور های استودیویی دو بلندگو دارند که شامل یک توییتر برای فرکانس های بالا و یک ووفر برای فرکانس های پایین و متوسط است. برخی از افراد ممکن است بلندگوی سومی به آن بیفزایند که بتواند فرکانس های پایین را به ووفر و فرکانس های میانی را به یک بلندگوی میان رده مخصوص بفرستد. در پیکربندی تک آمپر یک شبکه متقاطع خروجی با تقسیم تقویت کننده، فرکانس های مناسب را برای هر بلندگو ارسال می کند. یعنی فرکانس های پایین را به ووفر و فرکانس های بالا را به توییتر می فرستد.

شبکه متقاطع در پیکربندی دو آمپر از دو تقویت کننده جدا از هم تشکیل می شود و هر کدام از آن ها برای تغذیه درایور های فرکانس بالا و پایین مورد استفاده قرار می گیرند. پیکربندی سه آمپر نیز سیگنال را میان سه تقویت کننده تقسیم می کند تا هر کدام مسئولیت بلندگوی فرکانس بالا، متوسط و پایین را بر عهده بگیرند.

در راهنمای خرید مانیتور این بلندگو ها را از آن جهت بررسی کردیم که در نهایت بگوییم پیکربندی های دو آمپر و سه آمپر پاسخ فرکانسی شان نسبت به پیکربندی دیگر صاف تر و دقیق تر است. همان گونه که اشاره کردیم، در این پیکربندی ها هر بلندگو به صورت مجزا تغذیه می شود؛ به جای این که همه از یک آمپر تغذیه شوند. بنابراین هر درایور می تواند فرکانس مخصوص به خود را با دقتی مضاعف بازتولید کند. مانیتور های تک آمپر، دو آمپر و سه آمپری را در نظر بگیرید که بلندگویشان یک اندازه است. در این حالت هم صدای مانیتور های دو آمپر و سه آمپر واضح تر شنیده می شود.

نیاز به ساب ووفر

خرید مانیتور2

یکی دیگر از سوالاتی که هنگام انتخاب مانیتور ممکن است پیش بیاید این است که آیا به ساب ووفر هم در کنار مانیتور نیاز خواهید داشت یا خیر. لازم می دانیم در راهنمای خرید مانیتور به این سوال پاسخ دهیم. اگر قرار است که میکس صدا برای تلویزیون یا تصاویر متحرک انجام شود، نصب مانیتورینگ چند بلندگو به همراه ساب ووفر لازم و ضروری خواهد بود. اما در صورتی که در حال میکس آهنگ های دمو گروه موسیقی خود که در زیر زمین ضبط کرده اید هستید، نیاز شما فقط به یک جفت مانیتور استریو محدود می شود.

سوال مهمی که در این زمان باید از خود بپرسید این است که مخاطبان شما چگونه و در چه مکانی به میکس هایتان گوش می دهند. اگر احتمالا آهنگ های میکس شده را به وسیله یک سیستم سینمای خانگی با یک ساب یا سیستمی قدرتمند در باشگاهی شلوغ پخش می کنند، برای خوب شنیدن آنچه که در اکتاو های کم بیس می گذرد، قطعا به یک ساب ووفر نیاز خواهید داشت.

جمع بندی

حجم صدا تنها موردی نیست که باید هنگام خرید مانیتور در نظر داشته باشید. مانیتور شما باید طوری باشد که بهترین و شفاف ترین صدا ها را به گوش برساند. این صدا ها نیز باید هنگامی که از سیستم صوتی های مختلف به گوش می رسند، کیفیت لازم را حفظ کنند. در این مقاله کوشیدیم شما را با معیار هایی که هنگام خرید این دستگاه ها باید در نظر بگیرید، در راهنمای خرید مانیتور آشنا کنیم. برای مثال بهتر است مانیتور ها را از نظر اکتیو یا پسیو بودن، توان، قدرت تک آمپر، دو آمپر یا سه آمپر و نیاز به ساب ووفر و ... بررسی کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *