مهم ترین ویژگی های یک دی جی چیست؟

مهم ترین ویژگی های یک دی جی چیست؟

در دسته بندی : آموزشی , دی‌جی

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که اصلا دی جی چیست ؟ دی جی ها چه کسانی هستند؟ این کلمه به چه معناست؟ و... . دی جی یا همان DJ مخفف عبارت disc jockey است. دی جی شخصی است که یک موسیقی ضبط شده را در رادیو، تلویزیون یا در دیسکو ها و سالن های رقص اجرا می کند. فعالیت های دی جی ها پس از جنگ جهانی دوم به پایگاه اقتصادی بسیاری از ایستگاه های رادیویی در ایالات متحده آمریکا تبدیل شد. در حقیقت رونق این شغل و به رسمیت شناخته شدن آن به پس از جنگ جهانی دوم بر می گردد. در ادامه این مطلب، همراه ما باشید تا با دی جی ها و شغل آن ها بیشتر آشنا شوید.

معنی کلمه دی جی چیست؟

دی جی یا همان دیسک جوکی شخصی است که از طریق پخش کردن موسیقی درآمدزایی می کند. فعالیت او در مکان های مختلفی انجام می شود. با توجه به مکان یا هدف از پخش موسیقی، نقش دی جی هم ممکن است متفاوت باشد.

یکی از مسیر های شغلی یک دی جی، کار در یک ایستگاه رادیویی است. در این صورت، او مسئولیت پخش گزیده های موسیقی را از لیست پخشی که توسط مدیریت ایستگاه ارائه شده است، بر عهده دارد. موسیقی های این لیست پخش برای دستیابی به مخاطبان هدف ایستگاه و در مجموع، جذب مخاطب بیشتر انتخاب می شود. به طور کلی، مخاطبان هدف با ژانر موسیقی ای که مدیریت ایستگاه برای پخش انتخاب می کند باید هماهنگ باشند.

ژانر های رایج موسیقی که توسط دی جی ها اجرا می شود عبارتند از: هوی متال، راک کلاسیک، لایت راک، هیپ هاپ، گانگستا رپ، ریتم اند بلوز، جاز، کانتری، وسترن و... . علاوه بر پخش موسیقی مطابق با لیست پخش، دی جی ایستگاه رادیویی ممکن است مسئول پاسخگویی به تماس‌ های شنوندگان، انجام مصاحبه با نوازندگان و اعلام آگهی ‌های تبلیغاتی مطابق با خواسته مدیریت ایستگاه رادیویی هم باشد. دی جی های فعال در حوزه رادیو و تلویزیون، قدرت انتخاب کمی در انتخاب موسیقی ها دارند و بر اساس خواسته مدیر شبکه یا ایستگاه، لیست موسیقی ها را پلی می کنند.

دی جی چیست

یک دی جی همچنین ممکن است در مراسم هایی مانند عروسی و تولد به پخش موسیقی بپردازد. در چنین حالتی، احتمالا او یک لیست پخش از عروس و داماد یا شخصی که میزبان جشن است، دریافت می کند. گاهی نیز میزبان یا عروس و داماد ژانر خاصی را انتخاب می کنند و انتخاب آهنگ هایی که قرار است پخش شود را به دی جی می سپارند. در بیشتر مواقع، دی جی حتی از کسانی که در مراسم به عنوان مهمان حضور دارند هم می خواهد تا آهنگ های درخواستی خود را به او اعلام کنند. به طور کلی، در چنین موقعیت های شغلی ای نسبت به رادیو و تلویزیون دست دی جی ها برای انتخاب آهنگ باز تر است! گاهی اوقات، دی جی های مراسم، فعالیت هایی افزون بر پخش موسیقی هم انجام می دهند. مثلا ممکن است رویداد های خاصی مانند پرتاب دسته گل، برش کیک و... را هم اعلام کنند. علاوه بر این ها، دی جی ها به طور کلی با مخاطبان و حاضران مراسم تعامل دارند تا آن ها را به رقص و پایکوبی ​​تشویق کنند.

گروه دیگری از دی جی ها هستند که در یک بار یا کلوپ به پخش موسیقی می پردازند. در چنین حالتی نوع فعالیت آن ها مانند دی جی عروسی و تولد و مراسم های این چنینی است. با این حال، یک دی جی شاغل در بار و کلوپ ممکن است پخش موسیقی های درخواستی را قبول نکند. علاوه بر این، او بسیاری از آهنگ ها را از قبل میکس می کند تا آهنگ هایی با ضرب آهنگ های سرگرم کننده ایجاد کند تا افراد حاضر در بار را به رقص تشویق کند.

ویژگی های متمایز کننده دی جی چیست؟

ویژگی های متمایز کننده دی جی چیست

شاید شما فکر کنید که دی جی بودن، شغل آسانی است. پخش کردن موسیقی های مختلف هم لذت بخش است و هم آسان. اما واقعیت چیز دیگری است! هر کسی که موسیقی پخش کند، لزوما دی جی خوبی نیست. یک دی جی حرفه ای ویژگی هایی دارد که او را از سایر دی جی ها متمایز می کند. در ادامه به این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

دی جی های بزرگ با پرسیدن این پرسش آغاز به کار می کنند که مخاطب من کیست؟ دی جی خوب بدون درک از مخاطبان هدف، نمی تواند مجموعه قابل قبولی از موسیقی ها را ارائه کند. گزینش موسیقی ها و برنامه ریزی برای پخش آهنگ های مناسب با توجه به مکان و زمان از جمله فعالیت هایی است که یک دی جی حرفه ای انجام می دهد. در حقیقت دی جی خوب کسی است که هر چه دم دستش بود را پلی نکند!

دی‌ جی ‌ها باید کل منابع آهنگ و موسیقی خود را روی لپ ‌تاپ و تجهیزات دی جی داشته باشند و به مراسم های گوناگون ببرند. در چنین حالتی، آن ها همواره برای هر مراسم و هر مخاطبی آماده هستند. فراموش نکنید که به همراه داشتن انبوهی از موسیقی ها هم به تنهایی کافی نیست. دی جی یک مراسم اگر نتواند فایل‌ ها را برای دسترسی آسان، سازماندهی کند عملا توانایی پخش موسیقی را از دست می دهد.

دی جی

درک مخاطب برای یک دی جی عالی کافی نیست. درک محیط هم الزامی است. نوع موسیقی پخش شده در مسابقه رقص با یک مهمانی سازمانی با یک پارتی متفاوت است. یک دی جی خوب، حتی باید به جزئیات زمان بندی مراسم ها دقت کند. برای مثال موسیقی ای که هنگام پذیرایی و شام پخش می شود با موسیقی هنگام برش کیک باید ژانر متفاوتی داشته باشد.

ویژگی باتجربه بودن دی جی چیست و کجا به کمکش می آید؟ یک دی جی با تجربه می داند که آنچه در ابتدای شب پلی می کند با اجرای ساعت اوج مهمانی متفاوت است. به بیان دیگر، او باید بداند که چگونه انرژی را در طول مهمانی یا مراسم تقسیم کند و حفظ کند. برای مثال، پس از چند دقیقه پلی کردن موسیقی هایی با ریتم تند، موزیک ملایمی پخش کند تا افراد حاضر در مراسم نفسی تازه کنند.

جمع بندی

معنای کلمه دی جی چیست ؟ دی جی ها در چه مکان هایی کار می کنند؟ و ویژگی های متمایز کننده یک دی جی ایده آل و حرفه ای از سایرین چیست؟ این ها پرسش هایی هستند که ما سعی کردیم تا در این مطلب به آن ها پاسخ دهیم. اگر قصد دارید تا در یکی از مراسم های خود از یک دی جی کمک بگیرید، با دانستن ویژگی های یک دی جی حرفه ای می توانید مراسم بهتری را رقم بزنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *