هنگام خرید تجهیزات اجرای زنده به سراغ چه امکاناتی برویم؟

هنگام خرید تجهیزات اجرای زنده به سراغ چه امکاناتی برویم؟

در دسته بندی : راهنمای خرید

اگر وظیفه راه اندازی یک سیستم صوتی برای سالنی را دارید باید اطلاعات کافی درباره تجهیزات مورد نیاز کسب کنید. تنوع بیش از حد و پیشرفت ابزار و تجهیزات در این زمینه، انتخاب را برای هر کسی پیچیده کرده است. طیف وسیعی از تجهیزات موسیقی برای اجرای زنده وجود دارد که در اینجا قصد داریم آن ها را بررسی کنیم تا اطلاعات کافی درباره خرید تجهیزات اجرای زنده داشته باشید.

سیستم های اسپیکر

یکی از خرید های اصلی هنگام خرید تجهیزات اجرای زنده اسپیکر است. اسپیکر ها صدا را تقویت می کنند و با توزیع قوی صدا، امکان شنیدن را برای همه فراهم می کنند. اسپیکر ها شامل اجزایی هستند که سیگنال صوتی را از خود عبور می دهند و به مخاطب می رسانند. این اجزا شامل میکروفون ها، کابل ها، میکسر ها، آمپلی فایر ها، بلندگو ها و... است.

میز میکس

میز میکس که میکسر یا کنسول میکس نیز نامیده می شود، مرکز اصلی موسیقی شماست که منابع مختلف صدا در آن دریافت، پردازش و میکس می شود و نتیجه نهایی خوبی را به شما ارائه می دهد. در هنگام خرید تجهیزات اجرای زنده باید بدانید که میز میکس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. میکسر سطوح صدا، تن و EQ، مسیر یابی و موارد دیگر را تنظیم می‌ کند. میکسر های مدرن همچنین ویژگی های مختلفی دارند. برای مثال، در صورت اتصال به رایانه امکان ضبط زنده فوری را فراهم می کنند.

تقویت کننده های قدرت

همانطور که از نام آن پیداست، این تقویت کننده ها هستند که صدای شما را قبل از رسیدن به بلندگو ها تقویت می کنند. آن ها می توانند مستقل یا به صورت داخلی در کنسول میکس یا داخل بلندگو قرار بگیرند. اکثر دستگاه های مدرن تقویت کننده داخلی دارند؛ اما اگر برای اجرایی بزرگ در مکان وسیع اقدام به خرید تجهیزات اجرای زنده می کنید باید از تقویت کننده های مستقل استفاده کنید.

خرید تجهیزات اجرای زنده

اکولایزر و سایر افکت های رک

اکولایزر های مستقل برای شما این امکان را فراهم می کنند که صدای کلی سیستم PA و مانیتور خود را با توجه به جایی که آن ها را در زنجیره سیگنال پیاده سازی می کنید، به خوبی تنظیم کنید. اکولایزر ها از تجهیزات مهم به شمار می آیند؛ زیرا به شما این امکان را می دهند که صدای خود را با محیط مطابقت دهید و فرکانس ها را اصلاح کنید و مشکل بازخورد را برطرف سازید.

پدال های جلوه ها

برخی از نوازندگان از پدال های افکت استفاده می کنند که از روی صفحه هم کنترل می شوند. معمولا این ها پردازشگر های صوتی یا حلقه های ویژه هستند. برای اجرای جذاب تر، در لیست خرید تجهیزات اجرای زنده خود، پدال ها را فراموش نکنید.

کابل های بلندگو / ابزار / میکروفون

کابل‌ ها همواره مسیر مطمئن ‌تر و ساده ‌تری را برای دریافت صدای شما از طریق سیستم PA ارائه می‌ کنند. فقط مطمئن شوید که هر کابل به درستی در جای خود قرار گرفته و کار می ‌کند. کابل ها نیاز دارند مرتباً بررسی و نگهداری شوند تا از قطع ناگهانی صدا و ارتباط دستگاه ها جلوگیری شود.

کابل های مار

کابل مار نوعی کابل است که به گونه ‌ای سازماندهی شده که اتصال صحنه‌ ای راحت را بین چندین منبع صدا و میکسر فراهم کند. به جای اینکه چندین سیم برای میکروفون ها و ابزار های متعدد در نظر بگیرید، تنها می توانید یک مار را بیرون بیاورید و از اتصال آن استفاده کنید. این سیستم اجازه می دهد تا یک راه اندازی سازماندهی شده تر و بدون شلوغی داشته باشید.

سیستم های بی سیم

سیستم های بی سیم

سیستم ‌های بی‌ سیم به شما این اجازه را می‌ دهد تا به طور خودکار راه‌ اندازی سیستم صوتی را در دست بگیرید و تنظیمات را تغییر دهید تا از مطمئن‌ ترین و بهترین کیفیت بهره مند شوید. این سیستم ها توسط افراد حرفه ای و غیر حرفه ای به طور یکسان مورد استفاده قرار می گیرند و امکان اجرای واقعی بدون هیچ گونه اتصالی را فراهم می کنند. تجهیزات بی سیم از محبوبیت ویژه ای برخوردارند و همواره جایگاه ویژه ای در لیست خرید تجهیزات اجرای زنده دارند.

ساب ووفر ها

ساب ووفر های محبوب، بلندگو های ویژه ای هستند که برای بازتولید بهتر فرکانس های پایین طراحی شده اند. آن ها معمولاً فضای زیادی اشغال می کنند و بزرگ هستند و حجم کلی و لحن صدای دریافتی را افزایش می دهند. از آنجایی که آن ها برای باس طراحی شده ‌اند، کاربرد بیشتری ندارند و به همین دلیل برخی آن ‌ها را به‌ عنوان وسیله‌ ای اضافی می ‌بینند که فقط باید در سالن ‌های بزرگ قرار بگیرند.

میکروفون ها

در هنگام خرید تجهیزات اجرای زنده حتما یک میکروفون میان تجهیزات وجود دارد. چه خواننده گروه کوچکی باشید و چه فعال در ارکستری بزرگ، برای رساندن صدای خود به اسپیکر یا PA به یک میکروفون نیاز دارید. در دسترس بودن گزینه های زیاد انتخاب را کمی سخت کرده است و انتخاب مناسب نیاز به دانش بیشتری خواهد داشت تا بتوانید میان میکروفون دینامیک، خازنی، درام و بی سیم گزینه ای مطابق با نیاز خود پیدا کنید.

نورپردازی

نورپردازی

در این عصر پر هیاهو دیگر تنها صدا کافی نیست؛ بلکه جلوه های بصری نیز اهمیت زیادی دارند. برای دستیابی به این جلوه ها از تجهیزات نورپردازی استفاده می ‌شود که هر اجرایی را برجسته تر نشان می دهند. نور ها به طور کلی به دو گروه تقسیم می ‌شوند، چراغ‌ ها برای نورپردازی پس ‌زمینه و صحنه و نورافکن‌ هایی که بر روی اجرا کنندگان تمرکز دارند. البته معمولاً مسئولیت تأمین نور بر عهده صاحب سالن است؛ اما اگر به عنوان گروه اجرا کننده قصد فعالیت دارید، اهمیت نور را فراموش نکنید تا اگر لازم است هنگام خرید تجهیزات اجرای زنده چراغ هایی را نیز تهیه کنید.

جمع بندی

برای بهترین بودن نیاز به برنامه ریزی دارید. در یک برنامه اصولی مدیریت اهمیت زیادی دارد. اگر قصد خرید تجهیزات اجرای زنده را دارید برای این کار باید با برنامه ای منسجم پیش بروید؛ زیرا گستردگی این بازار می تواند انتخاب را برای شما پیچیده کند. ابتدا باید نیاز سنجی انجام دهید و سپس دوباره تجهیزات را با دقت بیشتری بررسی کنید تا بتوانید هر آنچه که لازم دارید را تهیه کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *